PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Informacje ogólne

Informacje ogólne
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Co to są prace społecznie użyteczne?

Prace społecznie użyteczne to prace wykonywane przez osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku oraz korzystające z pomocy społecznej w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.  Prace te wykonywane są w wymiarze do 10 godzin w tygodniu w miejscu zamieszkania bądź pobytu osoby bezrobotnej. Za każdą przepracowaną godzinę pracy osoba bezrobotna otrzymuje wynagrodzenie  w wysokości 8,10 zł (stawka w wysokości 8,00 zł obowiązywała do 31 maja 2014 roku) .

Osoba wykonująca prace społecznie użyteczne zachowuje status osoby bezrobotnej, gdyż między podmiotem w którym są organizowane prace, a osobą bezrobotną nie nawiązuje się żaden stosunek pracy.

Osoba wykonująca prace społecznie użyteczne objęta jest ubezpieczeniem zdrowotnym (z tytułu posiadania statusu osoby bezrobotnej), ubezpieczeniem wypadkowym zgodnie z art.2 ust.1 pkt 14 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz. U. Nr 199, poz. 1674, z późn. zm.) oraz ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków w trakcie wykonywania pracy.

Zgodnie z ustawowym założeniem prace społecznie użyteczne mają być tylko etapem w reintegracji zawodowej, a celem jest uzyskanie trwałego zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

 

Jak przystąpić do prac społecznie użytecznych?

Osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku oraz korzystająca z pomocy socjalnej, chcąc uczestniczyć w programie prac społecznie użytecznych winna zgłosić się do pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Pracownik socjalny ma obowiązek umieścić osobę chętną do pracy na liście osób mogących wykonywać prace społecznie użyteczne. Lista ta winna zostać przekazana do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. Na podstawie listy pracownik Pośrednictwa Pracy po uwzględnieniu wieku bezrobotnego, stanu jego zdrowia oraz, w miarę możliwości, posiadanych kwalifikacji przydzieli jednostkę organizacyjna, w której bezrobotny na podstawie skierowania będzie wykonywał prace społecznie użyteczne.