PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańskie Nagrody Społeczne: głosuj teraz, do 19 stycznia!

Gdańskie Nagrody Społeczne: głosuj teraz, do 19 stycznia!
Piętnaście osób i trzynaście organizacji jest nominowanych do Gdańskich Nagród Społecznych w trzech kategoriach: ochrony zdrowia, równości oraz działalności obywatelskiej. Laureatki i laureatów wybiorą mieszkanki i mieszkanki Gdańska w publicznym głosowaniu internetowym. Właśnie się ono rozpoczęło i potrwa do 19 stycznia. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali w lutym.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plansza ilustracyjna zachęcająca do głosowania na Gdańskie Nagrody Społeczne
Gdańskie Nagrody Społeczne
mat. Wydział Rozwoju Społecznego UMG

Gdańskie Nagrody Społeczne to wyraz uznania dla osób i organizacji działających na rzecz mieszkańców i mieszkanek w trzech obszarach: ochrony zdrowia, działalności społecznej oraz działań na rzecz równości. W każdym z obszarów nagradzana jest jedna osoba i organizacja, które zdobędą najwięcej głosów. Dodatkowo Nagrodę Specjalną w każdym obszarze, spośród osób i organizacji zgłoszonych do Nagród, przyzna Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Kandydatury do nagród zgłaszały mieszkanki i mieszkańcy Gdańska (od 10 października do 5 listopada). Później, spośród wszystkich zgłoszeń, kapituły nagród wskazały finalistki i finalistów, na których właśnie teraz możemy głosować.

Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 16 grudnia, i potrwa do niedzieli, 19 stycznia, do godz. 23.59. Może wziąć w nim udział każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Gdańska. Głosowanie odbywa się na stronie www.gdansk.pl.

Po wejściu na stronę głosowania wybieramy obszar nagrody: ochrona zdrowia, równość, działalność obywatelska. W obszarze danej nagrody głosy oddajemy w dwóch kategoriach: osoby i organizacji. Nie ma konieczności głosowania w każdym obszarze Gdańskich Nagród Społecznych. W danej kategorii najpierw zapoznajemy się z kandydaturami, a następnie oddajemy głos i weryfikujemy go przy pomocy adresu email.

Z jednego adresu email możemy głosować tylko raz. Możemy oddać głos na jedną kandydaturę w każdej kategorii nagrody.

Laureatów i laureatki Gdańskich Nagród Społecznych poznamy podczas gali na początku lutego.

GDAŃSKA NAGRODA IM. ALINY PIENKOWSKIEJ

Gdańską tradycją od kilkunastu lat jest wyróżnianie i nagradzanie szczególnie zasłużonych pracowników ochrony zdrowia, pracujących na rzecz mieszkanek i mieszkańców. Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta.

Głosuj tutaj

Nominowane osoby

Elżbieta Krupiczojć-Graf
Zaangażowana w podnoszenie jakości opieki medycznej. Kształci nowe pokolenia pielęgniarek i opiekunów dla poprawy zdrowia społeczności gdańskiej. Pani Elżbieta Krupiczojć-Graf jest pielęgniarką z niemal 30-letnim stażem pracy. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Klinice Kardiochirurgii, Pogotowiu Ratunkowym. Obecnie pracuje na Oddziale Neurochirurgii w Zespole Opieki Długoterminowej dla pacjentów wentylowanych w domu przy Szpitalu Copernicus PL. 

Joanna Kufel-Grabowska 
Działa na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w kwestii profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów. Od 2018 roku współpracuje przy projektach związanych z badaniami nad nowotworami, prowadzi badanie naukowe „Preferable” dotyczące aktywności fizycznej u chorych na raka. Jest autorką licznych publikacji naukowych, a jej działalność edukacyjna przyczynia się do popularyzacji wiedzy o profilaktyce i leczeniu nowotworów. Traktuje każdego pacjenta z ogromną troską, szacunkiem i godnością. Empatia i zaangażowanie sprawiają, że pacjent czuje się bardziej zmotywowany do walki z chorobą.

Maciej Władysław Socha 
Lekarz, który zmienia oblicze medycyny w Gdańsku. Kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu św. Wojciecha, pionier operacji robotycznych raka trzonu macicy. Walczył o prawa kobiet i rodzin podczas pandemii COVID-19, umożliwiając obecność ojców przy porodach. Jego odwaga była widoczna podczas protestów, gdzie wspierał kobiety razem z mężem, również lekarzem. Jego praca zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, w tym ze strony ONZ. To lider wdrażający standardy EBM i Good Clinical Practice. Jego odwaga, empatia i profesjonalizm czynią go wzorem lekarza, który zasługuje na uznanie gdańszczanek i gdańszczan.

Janina Wiśniewska
Jest z zawodu terapeutką uzależnień. Na co dzień od wielu lat angażuje się w pomoc osobom potrzebującym. Współtworzy „Fundację Droga i przyjaciele” i koordynuje działania Punktu Charytatywnego. Jej pomoc seniorom, osobom doświadczającym bezdomności, dzieciom z terenu Gdańska od lat jest nieoceniona. Bez większego rozgłosu prowadzi badania profilaktyczne dla osób doświadczających bezdomności.

Dariusz Wójcik 
Od 1984 r., czyli od początku pracy w Klinice Rozrodczości AM w Gdańsku, pomaga parom zmagającym się z leczeniem niepłodności, niemożnością donoszenia ciąży lub endokrynologią ginekologiczną. W 2004 roku dr Wójcik zorganizował pierwszy w województwie pomorskim prywatny oddział położniczo-ginekologiczny, na którym prowadzono zaawansowane leczenie operacyjne niepłodności i endometriozy. Praca doktorska dr. Wójcika obroniona w 1994 r. w AM w Gdańsku oraz większość prac naukowych, których był autorem i współautorem, dotyczyły leczenia niepłodności i niemożności donoszenia ciąży.  

Nominowane organizacje

Fundacja 3Maliny
Działa na rzecz osób chorujących na nowotwory piersi oraz promuje naukę samobadania piersi. Fundacja 3maliny podczas wspólnych spotkań szyje poduszki w kształcie serca oraz torebki na butelki redona. Pacjenci po operacji otrzymują poduszkę oraz torebki. Poduszki-serca łagodzą ból, chronią operowane miejsce i wspierają przepływ limfy. Torebki na butelki – redona pomagają pacjentowi w poruszaniu się z drenami i podłączoną do nich butelką redona. „Szycie z sercem” to hasło, cel i sposób na dzielenie się dobrem malinowej społeczności. 

Fundacja „Damy Radę” 
Działa na rzecz mieszkańców Gdańska, z naciskiem na wsparcie edukacyjne i społeczne kobiet oraz ich rodzin. W ramach działalności realizuje projekt „O tym się nie mówi”, który dotyka tematów kluczowych dla lokalnej społeczności – zdrowia reprodukcyjnego, praw kobiet i konsekwencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Projekt angażuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn, uświadamiając im wagę wzajemnego wsparcia i edukacji w kwestiach zdrowotnych oraz prawnych. 

Gdańskie Stowarzyszenia Kobiet Amazonki 
Od 32 lat działa na rzecz kobiet po chorobie nowotworowej piersi. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz promocji i ochrony zdrowia poprzez szerzenie wiedzy o tematyce nowotworu piersi, wczesnym wykrywaniu i profilaktyce. Ponadto wolontariuszki Stowarzyszenia aktywnie włączają się w działania profilaktyczne w zakładach pracy i szkołach średnich.

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień w Gdańsku
Od 25 lat świadczy usługi medyczne z obszaru terapii uzależnień m.in. dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Misją Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku jest udzielanie świadczeń stacjonarnych i ambulatoryjnych dla osób uzależnionych od alkoholu, hazardu, substancji psychoaktywnych i ich bliskich oraz osób doświadczających przemocy domowej. WOTU w Gdańsku wspiera osoby z problemem uzależnienia, aby w bezpiecznym środowisku przeszły proces zdrowienia i powróciły do pełnienia ról społecznych.  

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza
Jest wyspecjalizowaną placówką, której zadaniem jest leczenie zaburzeń psychicznych w myśl misji „Zdrowie psychiczne jest dla nas najwyższą wartością”. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku to miejsce, które tworzą przede wszystkim ludzie. To oni –specjaliści o wysokich kwalifikacjach – dyrekcja, lekarze, kadra pielęgniarska, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, a także pracownicy administracyjni, swoją codzienną pracą dbają o najwyższy cel, jakim jest dobro i zdrowie pacjenta.  

GDAŃSKA NAGRODA IM. LECHA BĄDKOWSKIEGO

Powstała w 2001 roku, aby docenić rolę i wkład organizacji pozarządowych oraz aktywnych mieszkańców w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, a także rozwiązywanie lokalnych problemów.

Głosuj tutaj

Nominowane osoby

Walenty Adamonis
Urodzony w 1967 r. w polskiej rodzinie, w miejscowości Kiwańcy, w obwodzie grodzieńskim, w byłej republice białoruskiej ZSRR. Zaraz po ukończeniu studiów (w 1995 r.) próbował dostać się do Polski, co udało mu się dzięki konsulatowi polskiemu. W 2002 roku uzyskał obywatelstwo polskie w ramach repatriacji. Od 1995 roku pracuje jako chirurg w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie nie tylko leczy, ale także uczy i wychowuje kolejne pokolenia studentów oraz młodych lekarzy na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.  

Krystyna Bogdanowicz 
Wieloletnia liderka kół seniora w Gdańsku:  w latach 2018-2023 „Małgośki”, obecnie „Gdańskie Brylanty”. Współpracuje z Gdańskimi Patrycjuszkami oraz z młodzieżą. W tym roku wraz z grupą wzięła udział w projekcie Arte Fakty, ogólnopolskim konkursie Otwarta Demokratyczna Zielona, za który zdobyli nagrodę. Pielęgnuje i dba o ogród przy Centrum Dolna Brama. Prowadzi – sama lub z zaproszonymi instruktorkami – warsztaty mix-mediowe. Propaguje grę Crossboccia. Zorganizowała wystawę prac Gdańskich Brylantów na Targach Pracy Seniora. W ramach warsztatów przygotowała mydełka dla Hospicjum.  

Artur Brzozowski  
Zaangażowany w pomoc w Gdańsku, od kiedy wybuchła pandemia. Wówczas koordynował projekt „Gdańsk Pomaga”, we współpracy z MOPR-em oraz Centrum Wolontariatu. Gdy kilka lat później wybuchła pełnoskalowa wojna w Ukrainie, był zaangażowany w akcję „Gdańsk Pomaga Ukrainie”. Od prawie trzech lat pomaga obywatelom Ukrainy tworząc polsko – ukraińskie Centrum Społeczności. Chętnie wspiera innych również poza godzinami pracy, udziela się w wolontariacie oraz pomaga znajomym i przyjaciołom.  

Artur Lemański 
Druh Artur to aktywny działacz społeczny, który przez 25 lat swojej harcerskiej działalności pełnił wiele funkcji i odpowiadał za organizację wielu wydarzeń. Zasłużył się dla mieszkańców Gdańska na bardzo wielu polach: pracując na co dzień z dziećmi i młodzieżą, organizując i wspierając organizację uroczystości na Westerplatte, tworząc program i wydarzenia wspierające edukację historyczną. Jego harcerska i pozaharcerska działalność to przykład prawdziwego profesjonalizmu, w którego centrum zawsze są harcerskie wartości. 

Nataniel Słomski
Ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, strażak, kierowca karetki oraz wolontariusz: człowiek wielu pasji i talentów. Studiuje na kierunku pielęgniarstwo, a swoją przyszłą karierę wiąże z medycyną ratunkową. Jako wolontariusz udziela się w dużych fundacjach zajmujących się m.in. dziećmi chorymi onkologicznie. Poświęca się swojej pasji bezgranicznie i jednocześnie niesie pomoc, przedkładając dobro innych nad własne potrzeby.  

Nominowane organizacje

Fundacja Mamma Mia 
Działa na rzecz dzieci w pieczy zastępczej. Świadczy fachową i kompleksową pomoc dzieciom z rodzin zastępczych lub ośrodka opiekuńczo-wychowawczego, a także opiekunkom i opiekunom zastępczym. Fundacja tworzy dla nich bezpieczną przystań, gdzie znajdują pomoc psychologiczną, psychiatryczną i pedagogiczną oraz superwizje. Organizuje warsztaty usamodzielniające, treningi umiejętności społecznych, korepetycje, wyjazdy wakacyjne i zimowe, a przede wszystkim miejsce, gdzie mogą szczerze porozmawiać o swoich problemach.

Fundacja Widzialne 
Działa na rzecz praw osób narażonych na wykluczenie. Tworzy siostrzeńską przestrzeń, w której przeciwdziała dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć i pochodzenie. Udziela bezpośredniego wsparcia osobom w trudnej sytuacji życiowej i walczy o zmiany systemowe. Dyskutuje z politykami i polityczkami, monitoruje ich działania i konfrontuje z obietnicami wyborczym. Organizuje też spotkania filmowe i kluby książek, podczas których dyskutuje ze społecznością lokalną o trudnych tematach społecznych.

Pomorski Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku
Prowadzi działalność kombatancką o charakterze wielośrodowiskowym, zrzeszającą obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu, ale także byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych oraz stalinowskich łagrów. Związek jest największą organizacją kombatancką w Polsce. 

Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji
Wspiera seniorki i seniorów, w tym z niepełnosprawnościami oraz doświadczających kryzysów psychicznych. Organizacja prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej, dwa Środowiskowe Domy Samopomocy: „Bo tak już jest” oraz „Przystań Sternicza”, dwa Kluby: „Zielony trójkąt” i „Klub Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi SPiR”. Realizuje również opiekę wytchnieniową. Bierze udział w projektach i inicjatywach, by poprawiać jakość życia osób starszych, z niepełnosprawnościami, aby przywrócić je do aktywnego życia w społeczeństwie.  

GDAŃSKA NAGRODA RÓWNOŚCI


Od 2017 roku przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania Gdańska jako miasta otwartego, przyjaznego, w którym każda osoba może znaleźć swój dom i czuć się bezpiecznie. Od 2019 roku nosi imię Pawła Adamowicza: dla upamiętnienia jego zaangażowania w realizację w Gdańsku idei solidarności, wolności i równości.

Głosuj tutaj

Nominowane osoby

Aneta Borkowska 
Prezeska Fundacji „33 Biskupia”. Od pierwszego dnia wybuchu wojny w Ukrainie, wraz z koleżankami, zorganizowała punkt pomocy (dziś Fundacja), gdzie z grupą wolontariuszek wydaje odzież, zabawki, niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego oraz żywność dla tysiąca uchodźców i uchodźczyń.  Zorganizowała w Fundacji konsultacje prawnicze i psychologiczne, pomaga załatwiać sprawy w urzędach, m.in. znalezienie mieszkania, pracy i lekarzy. Zgromadziła wokół siebie grupę zaangażowanych wolontariuszy.  Od wielu lat zaangażowana społecznie. Była radna dzielnicy Olszynka.  

Ewa Kitowska 
Społeczniczka i działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami i seniorów w Gdańsku. Autorka projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego, wspierających osoby o szczególnych potrzebach. Na co dzień pracuje z seniorami   i osobami z niepełnosprawnościami, realizując działania na rzecz równości i przeciwdziałania wykluczeniu: organizuje integracyjne kiermasze, zajęcia terapeutyczne z wykorzystaniem technik arteterapii, wyjazdy rehabilitacyjne i wycieczki, które dają uczestnikom nie tylko przestrzeń do rozwoju, ale też realne wsparcie i motywację do aktywnego życia społecznego.

Tomasz Plaszczyk
Ekspert w dziedzinie przeciwdziałania radykalizacji i przestępstwom motywowanym nienawiścią. Współtworzy specjalistyczne programy edukacyjne i prowadzi szkolenia dla policjantów oraz nauczycieli. Od lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi (m.in. Stowarzyszeniem na rzecz osób LGBT+ Tolerado i Gdańskim Centrum Równego Traktowania), prowadząc wsparcie prawne i sprawy dotyczące różnych rodzajów dyskryminacji, szczególnie wobec osób LGBT+ czy tęczowych rodzin.

Bilal Satici
Współprzewodniczący gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek. Działa na rzecz integracji z lokalnymi mieszkańcami obcokrajowców z Turcji i niektórych azjatyckich krajów: organizuje dyżury Rady Imigrantów w dzielnicach (Jasień), edukuje o wielokulturowości w czasie „Przystanku Równość” w trakcie Jarmarku św. Dominika. Jest przedstawicielem stowarzyszenia Turk-Pol w Trójmieście.  Współprzewodniczy grupie pracowniczej „Cross Culture” w krajowym oddziale swojego pracodawcy.

Anna Zielińska-Fedoruk 
Inicjatorka powstania grupy społecznej Metropolitanka, zajmującej się historią kobiet na Pomorzu. Edukatorka i twórczyni programów edukacyjnych oraz scenariuszy lekcji z zakresu historii, antydyskryminacji  i przedsiębiorczości. Współautorka stu biogramów Pomorzanek na 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety oraz Gdańskich Żydówek. 
Współtworzyła Festiwal Gdańskiej Herstorii, poruszający kwestie obecności kobiet w historii, sztuce i kulturze. Dzięki jej staraniom gdańszczanka Irena Nadolna-Szatyłowska została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako pierwsza na świecie kobieta sędzia żużlowa. 

Nominowane organizacje i instytucje


Fundacja Igora Tracza

Działa na rzecz mobilizowania gdańszczan i gdańszczanek w pomoc humanitarną dla Ukrainy: zbiórki sprzętu medycznego, leków, odzieży i żywności oraz karmy dla zwierząt. Fundacja Igora Tracza zorganizowała do tej pory 75 konwojów humanitarnych, przewożąc ponad 600 ton różnorodnych materiałów. W drodze powrotnej konwoje Fundacji przewiozły kilkadziesiąt osób – kobiet i dzieci – w ramach łączenia rodzin, a także ranne, wymagające leczenia psy. Fundacja zorganizowała też pomoc dla powodzian.

Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation 
Działa na rzecz różnorodności, buduje dialog międzysektorowy, promuje zrównoważony rozwój i wspiera organizację społeczeństwa obywatelskiego. Jej kluczowy projekt to „Forum Inicjowania Rozwoju”– konferencja łącząca organizacje pozarządowe, sektor prywatny i instytucje publiczne, poruszająca najważniejsze tematy związane ze zrównoważonym rozwojem. Fundacja realizowała szereg projektów społecznych dotyczących równości, m.in. Fundusz Inicjowania Rozwoju, Lider Dostępności, Bohaterki Codzienności, Gdańsk Miastem Równości w Biznesie. 

Fundacja Społecznie Bezpieczni
Działa na rzecz osób w kryzysie bezdomności, przywracając im godność. Fundacja prowadzi parkingi odpowiedzialne społecznie np. nadmorski, na których zatrudnia osoby w sytuacji bezdomności, pomagając im wrócić do społeczności. Dochody z parkingów przeznaczane są na budowę i wyposażenie nowo powstającego schroniska dla bezdomnych mężczyzn. Fundacja prowadzi również pralnię odpowiedzialną społecznie, z której korzystają istniejące już schroniska.   

Stowarzyszenie Waga 
Działa na rzecz wyrównywania szans, sprawiedliwości społecznej i przeciwdziałania dyskryminacji. Prowadzi Gdańskie Centrum Równego Traktowania, pomagające osobom doświadczającym dyskryminacji, czy Gdański Fundusz Równości, który wspiera lokalne inicjatywy na rzecz równości. W Domu Sąsiedzkim i Centrum Wsparcia Seniora na Biskupiej Górce prowadzi codzienną pracę na rzecz wyrównywania szans i wsparcia osób bezrobotnych oraz seniorek i seniorów. Prowadzi również Centrum Integracji dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.

Regulamin głosowania: Gdańskie Nagrody Społeczne 2024 (229.19 KB, pdf)