PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańskie Fundusze

Gdańskie Fundusze
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grafika informacyjna, na białym tle, czarne napis: „ Złóż wniosek do 26 maja 2024 roku. Gdańskie Fundusze. Wsparcie inicjatyw aktywnych mieszkańców Gdański Fundusz Młodzieżowy, Gdański Fundusz Sąsiedzki, Gdański Fundusz Senioralny, Gdański Fundusz Sportowo-Rekreacyjny, Gdański Fundusz Równości. Czarno-biały logotyp Miasta Gdańska.
Gdańskie Fundusze 2024
mat. WRS

 

Zadaniem Gdańskich Funduszy jest pobudzanie aktywności społecznej gdańszczanek i gdańszczan oraz zwiększenie zaangażowania lokalnej społeczności w inicjatywy podejmowane na rzecz szeroko pojętego dobra wspólnego, dziejącego się w konkretnych dzielnicach Miasta. Dofinansowanie na realizację oddolnych inicjatyw, można pozyskać w ramach jednego z poniższych Funduszy:

  1. Gdański Fundusz Młodzieżowy, którego celem jest dofinansowanie działań skierowanych do dzieci i młodzieży w bardzo różnej formie – od warsztatów artystycznych, ruchowych, edukacyjnych, aż po inicjatywy integracyjne jak np. urządzenie kącików zieleni, klubu osiedlowego, gry miejskiej lub koncertu.  
  2. Gdański Fundusz Sąsiedzki, przeznaczony na wszelkie inicjatywy organizowane na rzecz integracji sąsiedzkiej w dzielnicach, w szczególności: na obchody Gdańskich Dni Sąsiadów 2021, wydarzeń prorodzinnych (jak np. kluby rodziców, familiady) oraz wzmocnienie relacji i więzi sąsiedzkich. 
  3. Gdański Fundusz Senioralnywspierający działania skierowane do seniorek i seniorów, jak również realizowane przez osoby starsze, jak np. organizację wycieczek, warsztatów artystycznych, inicjatyw na rzecz rozwoju pasji, integracyjnych spotkań w ramach klubów seniora, jak również promujących wolontariat osób starszych. 
  4. Gdański Fundusz Sportowo-Rekreacyjny, promujący zdrowy tryb życia i podejmowanie aktywności fizycznej wśród mieszkanek i mieszkańców Gdańska przy wykorzystaniu miejskiej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej np. przez organizację inicjatywy sportowych  dla różnych grup mieszkańców (– bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy poziom sprawności) czy realizację dzielnicowych inicjatyw sportowych, integrujących społeczność lokalną. 
  5. Gdański Fundusz Równości, którego celem jest wspieranie inicjatyw lokalnych, dotyczących różnorodności, równości, praw człowieka i swobód obywatelskich: od warsztatów integracyjnych dla polskiej i ukraińskiej młodzieży, przez wykłady dot. praw seniorów, projekcje filmów dot. sytuacji osób LGBT+, czy kampanie dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści.

Kto może starać się o dofinansowanie? 

Pulę środków podzielono na dwie grupy realizatorów: grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe.  

  1. Grupy nieformalne to minimum 4 lub 5 osób zamieszkujące na terenie miasta Gdańska. W przypadku Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego grupa może składać się z osób w wieku od 13 do 26 lat, jednakże jeśli w grupie są tylko osoby niepełnoletnie, grupa musi mieć także pełnoletniego opiekuna. Grupy nieformalne mogą starać się o dofinansowanie w wysokości do 1000 zł. 
  2. Organizacje pozarządowe – same nie muszą być zarejestrowanie w Gdańsku, ale ich oferta inicjatywy musi być skierowana do gdańszczanek i gdańszczan. Organizacja może dostać dofinansowanie w wysokości do 9000 zł.  

Gdzie składać wnioski i do kiedy? 

Każdy z funduszy ma swojego operatora, który czuwa nad całą koordynacją naboru i konkursu, prowadzi konsultacje, sprawdza wnioski oraz przypomina o sprawozdaniach.  

TERMINY NABORU DO FUNDUSZÓW: 9.4 - 6.5.2024 r.

Gdański Fundusz Młodzieżowy - operator: Stowarzyszenie Morena  

Gdański Fundusz Sąsiedzki - operator: Fundacja RC 

Gdański Fundusz Senioralny  - operator: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku 

Gdański Fundusz Sportowo-Rekreacyjny - operator: Fundacja RC 

Gdański Fundusz Równości - operator: Stowarzyszenie WAGA