PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza: poznajmy laureatki

Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza: poznajmy laureatki
Tegoroczną Gdańską Nagrodę Równości otrzymała Joanna Woźniczka-Sulka oraz kierowana przez nią Fundacja NOVA. Przyznano także wyróżnienie, które otrzymała Daria Balabai. To już szósta edycja nagród, której celem jest uhonorowanie osób, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka, krzewienia idei równości i różnorodności w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tegoroczną Gdańską Nagrodę Równości otrzymała Joanna Woźniczka-Sulka oraz kierowana przez nią Fundacja NOVA. Przyznano także wyróżnienie, które otrzymała Daria Balabai. To już szósta edycja nagrody, której celem jest uhonorowanie osób  w szczególny sposób działających na rzecz praw człowieka, krzewienia idei równości i różnorodności w Gdańsku.

Idea nagrody to promowanie osób i organizacji, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka w Gdańsku i odznaczają się wizjonerstwem, bohaterstwem, wytrwałą codzienną pracą na rzecz równości, sprawiedliwości oraz przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Pomysłodawcą Gdańskiej Nagrody Równości jest Tomasz Snarski, członek pierwszego składu Rady ds. Równego Traktowania.

Gala wręczenia Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, fot. Dominik Paszliński
Gala wręczenia Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, fot. Dominik Paszliński
fot. Dominik Paszliński

Głosowanie na nominowanych

W tym roku zmieniła się formuła wyłaniania kandydatek i kandydatów do nagrody: nominacje zgłaszane były przez mieszkańców i mieszkanki Gdańska za pośrednictwem formularza elektronicznego. Spośród nich Kapituła wybrała najlepsze kandydatury, które zostały poddane pod publiczne głosowanie internetowe. Mogli w nim wziąć udział wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Gdańska.

Do Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza w 2023 roku gdańska społeczność zgłosiła pięć osób i sześć organizacji. Jedna z nominacji nie mogła być jednak procedowana przez Kapitułę ze względu na braki formalne.  

Gala Gdańskiej Nagrody Równości

Gala Gdańskiej Nagrody Równości odbyła się w niedzielę, 10 grudnia, w Europejskim Centrum Solidarności. Zorganizowano ją w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, w rocznicę podpisania w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Również 10 grudnia, w 1983 roku, Danuta Wałęsa odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla, przyznaną jej mężowi Lechowi Wałęsie. Do stolicy Norwegii poleciała z synem Bogdanem. Oboje uczestniczyli w niedzielnej gali w ECS. Do wydarzeń sprzed 40 lat Danuta Wałęsa wróciła podczas rozmowy z Anną Strzałkowską.

Nagrody i wyróżnienie na tegorocznej gali wręczały: Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Pawle Adamowiczu i europosłanka, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Czasami może niektórzy się zastanawiają, czy w ogóle te nagrody mają jakiś sens. Czy ich przyznawanie zmienia coś w życiu? Jestem pewna, że dzisiaj jesteśmy w takim właśnie momencie, kiedy warto przyznać, że to ma sens i może coś zmieniać – mówiła Magdalena Adamowicz, posłanka Parlamentu Europejskiego. - Ci wszyscy, którzy za chwilę wyjdą na to podium, często działają jako cisi bohaterowie. Ale im głośniej będziemy o nich mówić, mamy szansę na to, że to dobro, życzliwość i wszystkie synonimy i przyjazne słowa po prostu będą działały w naszym społeczeństwie. Pamiętajcie, że wszystko zaczęło się w Gdańsku i to właśnie przelało się na całą Polskę, a ja chciałabym, żeby to poszło dalej na Europę, a z Europy na cały świat. A jak poza światem by jeszcze coś było to i jeszcze dalej. 

Laureaci Gdańskiej Nagrody Równości

- Nieprzypadkowo spotykamy się 10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Gdańska Nagroda Równości to bowiem wyróżnienie dla osób i organizacji, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka, krzewienia idei równości i różnorodności w Gdańsku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wszystkim Państwu zaangażowanym w to dzieło – niezależnie od nagród i splendorów – gorąco dziękuję. Praktycznie realizujecie ideę społeczeństwa obywatelskiego, czyniąc nasze życie lepszym, sprawiedliwszym, równiejszym. Równiejszy nie znaczy jednak równy. Bądźmy dla siebie przychylni, przyjażni, serdeczni, uczynni, braterscy i siostrzani, ciepli i czuli.

W kategorii osoba laureatką Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza w 2023 roku została Joanna Woźniczka-Sulka: założycielka i prezeska Fundacji NOVA. Od 2019 roku prowadzi Klub Sąsiedzki w gdańskiej dzielnicy Chełm. Joanna Woźniczka-Sulka jest pasjonatką i propagatorką geragogiki, czyli pedagogiki starości. Stworzyła m. in. Akademię  Dorosłego Człowieka - cykl edukacyjny dla seniorów. Z jej inicjatywy seniorscy wolontariusze działają jako mentorzy językowi dla migrantów z Ukrainy.

W kategorii organizacja Gdańską Nagrodę Równości im. Pawła Adamowicza w 2023 roku otrzymała Fundacja NOVA. Działa na rzecz równości seniorów i seniorek. Prowadzi Klub Sąsiedzki na Chełmie (seniorzy stanowią 34% mieszkańców i mieszkanek dzielnicy). Realizuje dla nich m.in. warsztaty z obsługi urządzeń cyfrowych, integruje społeczność ukraińską i senioralną, obejmuje teleopieką 20 seniorów, którzy dzięki opasce życia mogą w sytuacjach nagłych skontaktować się z centrum medycznym lub osobą asystencką z Klubu Sąsiedzkiego.

Wskazano także osobę, której działania zasługują na szczególne wyróżnienie. Doceniono Darię Balabai, pracującą w Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku. Dzięki jej działaniom siedziba Fundacji RC stała się „Małą Ukrainą we Wrzeszczu”. Organizuje zajęcia artystyczno-edukacyjne, pomoc psychologiczną i porady prawne. Z jej inicjatywy w siedzibie Fundacji RC powstała biblioteka ukraińska.

Lista wszystkich nominowanych do tegorocznej Gdańskiej Nagrody Równości 2023

Kategoria osoba:

  1. Daria Balabai pracuje w Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku. Dzięki jej działaniom siedziba Fundacji RC stała się „Małą Ukrainą we Wrzeszczu”. Organizuje zajęcia artystyczno-edukacyjne, pomoc psychologiczną i porady prawne. To z jej inicjatywy w siedzibie Fundacji RC powstała biblioteka ukraińska. Miejsce cieszy się dużą popularnością z zasobami 4000 książek w języku ukraińskim i ponad 500 odbiorcami.
  2. Anna Butrym to prezeska Stowarzyszenia Waga, społeczna koordynatorka Klubu „Senioryci” na Biskupiej Górce, jedna z czołowych postaci w Gdańskiej Radzie Seniorów przy Radzie Miasta Gdańska, aktywna działaczka w Centrum Wsparcia Seniora, jedna z animatorek działań w Gdańskim Centrum Równego Traktowania. Jest aktywnie zaangażowana w promowanie przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek.
  3. Magdalena Jeznach jest asystentką osób w kryzysie bezdomności w innowacyjnym programie Housing First - Najpierw Mieszkanie, realizowanym w Gdańsku przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Wspiera osoby w długotrwałej i chronicznej bezdomności, doświadczające jednocześnie zaburzeń psychicznych i uzależnień. Jest psychoterapeutką pracującą z dziećmi i młodzieżą w Fundacji FOSA.
  4. Joanna Woźniczka-Sulka jest założycielką i prezeską Fundacji NOVA, która od 2019 roku prowadzi Klub Sąsiedzki w gdańskiej dzielnicy Chełm. Joanna jest pasjonatką i propagatorką geragogiki, czyli pedagogiki starości. Stworzyła m. in. cykl edukacyjny dla seniorów Akademia Dorosłego Człowieka. Z jej inicjatywy seniorscy wolontariusze działają jako mentorzy językowi dla migrantów z Ukrainy.
  5. Yurii Zabiiaka to historyk, dziennikarz, działacz społeczny, członek Związku Ukraińców w Polsce, współprzewodniczący Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek. Jako redaktor portalu „Nashapolsha.pl” pisze i publikuje artykuły, w których pomaga Ukraińcom z Gdańska włączyć się w życie społeczne miasta, co zapobiega ich izolacji społecznej.

Kategoria organizacja:

  1. Fundacja Fala Nowej Kultury ma dopiero trzy lata, a pomogła już ponad dwóch tysiącom nastolatków i nastolatek z Gdańska. Fundacja działa na rzecz dobrostanu nastolatków, tworząc zadania z obszaru sztuki i ciałopozytywności: warsztaty pisarskie, teatralne i filmowe oraz pogadanki o zaburzeniach odżywania.
  2. Fundacja NOVA to organizacja, która działa na rzecz równości seniorów i seniorek. Prowadzi Klub Sąsiedzki w dzielnicy Chełm, w której seniorzy stanowią 34% mieszkańców i mieszkanek. Realizuje dla nich m.in. warsztaty z obsługi urządzeń cyfrowych, integruje społecznośc ukraińską i senioralną oraz obejmuje teleopieką 20 seniorów, którzy dzieki opasce życia mogą w sytuacjach nagłych skontaktować się z centrum medycznym lub osobą asystencką z Klubu Sąsiedzkiego.
  3. Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne „Prometeusz” jest jednym z liderów gdańskich organizacji pozarządowych, wspierającym osoby doświadczające skrajnego wykluczenia, jakim jest bezdomność. Organizacja buduje system wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności dla wszystkich potrzebujących bez względu na płeć, pochodzenie, wyznanie czy orientację seksualną. To w tej placówce otrzymała wsparcie pierwsza bezdomna transpłciowa kobieta.
  4. Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT „Tolerado” zajmuje się kompleksowym wsparciem i budowaniem widzialności osób LGBT+ w Gdańsku i w całym województwie. Do podstawowych działań Tolerado należą: organizacja grup wsparcia i konsultacji psychologicznych, w szczególności dla osób transpłciowych i ich rodzin, organizacja Trójmiejskich Dni i Marszów Równości – największych wydarzeń prorównościowych na Pomorzu, a także walka przed polskimi sądami z mową nienawiści wobec osób LGBT+.
  5. Stowarzyszenie na Rzecz Osób Potrzebujących „Światło i Cienie” wspiera 17 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizuje dla nich lekcje jazdy konnej, zwiedzanie Polski, wspólne gotowanie i obchodzenie świąt. Stowarzyszenie na co dzień nie tylko przeciwdziała wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale przede wszystkim stwarza rodzinną atmosferę dla swoich beneficjentów.