PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Działaj INNaczej. Czeka 15 tys. zł na rozwiązanie wyzwania.

Działaj INNaczej. Czeka 15 tys. zł na rozwiązanie wyzwania.
Widzisz wyzwania społeczne i chcesz działać? Masz pomysł na zmianę w Gdańsku i chcesz przetestować go w praktyce? Zgłoś się do inkubatora innowacji społecznych INNaczej, gdzie – podczas warsztatów i konsultacji oraz dzięki wsparciu specjalistów – rozwiniesz swój pomysł. Najlepsze innowacje otrzymają wsparcie finansowe. Termin zgłaszania pomysłów upływa 12 maja.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwa nabór innowacji społecznych w ramach projektu INNaczej
Trwa nabór innowacji społecznych w ramach projektu "INNaczej"
mat. Up Foundation

Gdańsk wspiera innowatorki i innowatorów społecznych od roku 2017. Właśnie rozpoczął się nabór pomysłów do inkubatora innowacji społecznych INNaczej: projektu umożliwiającego wprowadzenie w życie nieszablonowych rozwiązań zagadnień społecznych, z którymi mierzymy się w naszej codzienności. Cel? Poprawa jakości życia mieszkanek i mieszkańców Gdańska.

„Innowacyjny” nie zawsze znaczy „nowy” – może chodzić też o inne niż do tej pory podejście do tematu, które daje szansę na uporanie się z wyzwaniem. W inkubatorze chodzi po prostu o pomysł na nieszablonowe rozwiązanie rzeczywistego wyzwania społecznego, zgłoszone przez innowatorkę lub innowatora. Uczestniczki i uczestnicy projektu „INNaczej” mogą liczyć na wsparcie merytoryczne, logistyczne i finansowe prototypu innowacji na terenie Gdańska, przeznaczonej dla mieszkanek i mieszkańców naszego miasta.

– Podczas szkoleń i warsztatów będziecie pracować nad swoimi pomysłami, by stały się jeszcze lepsze i zwiększyły swoje szanse na otrzymanie dofinansowania i wdrożenie – zapewnia Up Foundation, operator programu dofinansowanego z budżetu miasta Gdańska. – Skupimy się na profesjonalnym projektowaniu innowacji społecznych. Każda i każdy z Was będzie też pracować indywidualnie przy wsparciu opiekunki/opiekuna innowacji. Wiemy, że każdy pomysł jest inny i ważne jest dla nas również, aby być z Wami w stałym kontakcie.

Tematy podejmowanych inicjatyw mogą dotyczyć wszystkich obszarów życia w Gdańsku, uwzględniających obecną sytuację w Polsce, Mowa tu o usługach społecznych, przestrzeni publicznej, mieszkalnictwie, kulturze, zdrowiu, edukacji, sporcie, ekologii, przyrodzie.

Swoje pomysły do inkubatora innowacji mogą składać zarówno osoby indywidualne, jak i grupy nieformalne. Ważne, by zrobić to za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Up Foundation.

Pod tym samym adresem, na stronie inkubatora innowacji społecznych INNaczej, znaleźć można wszystkie informacje ważne dla innowatorek i innowatorów – w tym darmowy e-book „Każda duża zmiana zaczyna się od małego kroku” o tym, jak powstają innowacje społeczne.

W poprzednich edycjach „INNaczej” innowatorki i innowatorzy zgłaszali średnio około 30 pomysłów rocznie. Łącznie było ich około 150. 30 innowacji przetestowano, a 25 otrzymało wsparcie merytoryczne i finansowe.

Informacje o innowacjach testowanych w ubiegłorocznej edycji „INNaczej” można znaleźć tutaj

Wśród upowszechnionych innowacji jest „Bank Słoików" – z efektów można korzystać w Centrum Dolna Brama, czy Taniec w Pudełku. To ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem szkół i instytucji kultury gra, która ma za zadanie integrować ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, ma łączyć to, co w ludziach najpiękniejsze – ich różnorodność i indywidualność poprzez wspólny ruch, taniec, aktywność fizyczną.

Ważne terminy:

  • zgłaszanie pomysłów - do 12 maja,
  • wyniki oceny formalnej - 15 maja,
  • spotkanie organizacyjne - 16 maja,
  • warsztaty - maraton projektowania innowacji - 25-26 maja,
  • złożenie projektu innowacji społecznej wypracowanego podczas warsztatów - 3 czerwca,
  • wyniki oceny merytorycznej - 12 czerwca,
  • warsztaty grupowe - 13 czerwca,
  • wsparcie indywidualne - 13 czerwca-18 czerwca,
  • prezentacja przed komisją konkursową - 19 czerwca,
  • ogłoszenie wyników - 20 czerwca.