Szkoła Podstawowa nr 82 w Gdańsku aktywnie współpracuje z uczelniami wyższymi. Od września 2014 r. uczniowie uczestniczą w zajęciach i warsztatach prowadzonych przez profesorów akademickich i studentów wyższych uczelni. Placówka nawiązała współpracę z Politechniką Gdańską, która zaowocowała podpisaniem umowy patronackiej z Katedrą Fizyki
Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej oraz porozumienie o wolontariacie z Instytutami Filologii Polskiej i Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Nowym sojusznikiem w realizacji szkolnej koncepcji procesu dydaktycznego „ Uczę się przez działanie, uczę się przez doświadczenie” zostało interaktywne centrum edukacji EduFun.
22 kwietnia br. uczniowie szkoły i zaproszeni goście złożyli wizytę w Centrum Nanotechnologii, w którym zwiedzili nowoczesne laboratoria wyposażone w najwyższej klasy aparaturę dydaktyczno-badawczą oraz wzięli udział w warsztatach poświęconych monokryształom krzemu i ich odkrywcy.
Trzy dni później szkołę odwiedzili członkowie Studenckiego Koła Naukowego "Pozytywnie Zakręconych" z UG. Było lirycznie, gramatycznie i ortograficznie. Zajęcia promujące czytelnictwo, język polski i szeroko rozumianą kulturę były motywem przewodnim DNIA HUMANISTYCZNEGO. Krzyżówki, łamigłówki, rebusy, powiedzenia i przysłowia, synonimy, antonimy, motywy literackie, odbiór dzieł kultury, czyli nauka poprzez zabawę - to uczniowie SP nr 82 w Gdańsku lubią najbardziej.
W szkole z widokiem na przyszłość, w której każdy jest Kimś, rozwija się także zamiłowanie do nauk ścisłych. Zajęcia, warsztaty, pokazy chemiczne, fizyczne, astronomiczne i inżynieryjne były domeną DNIA NAUK ŚCISŁYCH. W słoneczny poniedziałek, 9 maja 2016r., teren wokół szkoły zmienił się w pracownie Mikołaja Kopernika, Gabriela Farenheita, Blaise Pascala ,Marii Skłodowskiej-Curie, oraz Gustave Eiffela. Były pokazy z użyciem ciekłego azotu: w jedną sekundę uczniowie obniżali temperaturę o 200 stopni, oglądali zamrożoną rękę, lewitujące przedmioty i wielkie azotowe chmury! Dzieci przekonały się, ile ważyłby uczeń na każdej ze znanych nam planet. Dowiedziały się, co to jest naprężenie, czym jest ciśnienie hydrostatyczne i czym się różni od atmosferycznego. Zaprojektowanie najwyższej wieży też nie było dla nich trudnym zadaniem, sprawdziły bowiem, jak powstają prawdziwe drapacze chmur. Przekonały się także co jest konieczne, aby swobodnie poruszać się po Księżycu i czy skafander kosmiczny zawsze będzie potrzebny. Kto sprawił, że od dziś uczniowie SP nr 82 w Gdańsku czują się jak prawdziwi naukowcy? Oczywiście, EduFun.
|
|
|
Eksperymenty, twórcze myślenie, wyobraźnia, doświadczenie - w Osiemdziesiątej drugiej wiemy, co jest w edukacyjnej cenie!
Autor: Szkoła Podstawowa nr 82 w Gdańsku