PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Agents of Co-Existence

Agents of Co-Existence
Głównym celem działań w sieci „Agenci współistnienia i otwartego zarządzania” jest absorpcja innowacji społecznych i włączenie mieszkańców we wszystkich obszarach działania samorządu lokalnego
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Agents of co-existence and open government” – creating new ways to foster civic participation.

Partnerstwo: 

  • Genk (BE) - lider,
  • Gdańsk,
  • Kekava (LT),
  • Budaors (HU),
  • Banska Bistrica (SK),
  • Iasi (RO),
  • Quart de Poblet (ES),
  • Aarhus (DK),
  • Breda (NL).

Czas realizacji: 1.06.2023 - 31.12.2025

Cel: Głównym celem działań w sieci „Agenci współistnienia i otwartego zarządzania” jest absorpcja innowacji społecznych i włączenie mieszkańców we wszystkich obszarach działania samorządu lokalnego poprzez doskonalenie umiejętności i zdolności personelu miejskiego oraz tworzenie nowych struktur organizacyjnych w celu dalszego zwiększenia aktywności obywatelskiej i stworzenia solidniejszych podstaw demokracji. W rezultacie, uprawnieni urzędnicy służby cywilnej z odpowiednimi umiejętnościami i postawami oraz lepsze struktury organizacyjne będą tworzyć ekosystem dla wspierania innowacji również w sektorze publicznym.

Główne wyzwania i działania projektowe:

Partycypacja i zaangażowanie obywateli – jak docierać i w jaki sposób zachęcać mieszkańców do twórczego i pozytywnego uczestnictwa w procesach partycypacyjnych, jak utrzymać ich zaangażowanie na dłużej i w szerszej skali. W jakich warunkach może się rozwijać włączanie obywateli w tworzenie polityk lokalnych i wzmocnienie ich uczestnictwa w procesach demokratycznych? Oznacza to również potrzebę analizy kompetencji urzędników miejskich dla tworzenia kultury partycypacji we wszystkich instytucjach miejskich oraz uwspólnienie rozumienia znaczenia uczestnictwa i aktywności mieszkańców w zarządzaniu miastem.

W ramach projektu w komponencie lokalnym w Gdańsku chcemy międzyresortowo przeanalizować aktualne podejście do uczestnictwa mieszkańców w procesach podejmowania decyzji, tworzenia i wdrażania polityk miejskich oraz wspólnie wskazać obszary włączenia mieszkańców, przyjrzeć się zjawisku „dyżurnego aktywizmu”, czyli permanentnej obecności tych samych osób w debacie miejskiej oraz nieobecności przeciętnego mieszkańca.

Widzimy potrzebę docierania do mieszkańców w inny sposób niż oczywiste i wykorzystywane rutynowo ścieżki komunikacji i w ramach projektu podejmiemy próbę znalezienia innowacyjnych narzędzi dotarcia.

Chcemy też wspólnie zaplanować stworzenie platformy cyfrowej do prowadzenia procesów partycypacyjnych w mieście oraz zewaluować działanie i zakres stosowania uchwały Rady Miasta o konsultacjach społecznych.

Całkowita wartość projektu: 849 729,00 euro / całkowity budżet dla Gdańska 76 338,50 euro               ,

Wkład własny: 15 267,70 euro

Więcej informacji: tutajAoCE_profilepicture

URBACT IV logo
URBACT IV: logotyp