- Równość to miłość, równość to widzenie w każdym z nas człowieka. Nawet jeżeli powiedzieliśmy sobie coś niemiłego, ważne jest, byśmy wyciągnęli do siebie rękę. Dziękuje wszystkim, którzy dołożyli starań, żeby ten mural powstał. Dziś cieszmy się tym, że umiemy wcielać w życie idee, do których dążył Paweł Adamowicz. Cieszmy się także galą Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, a jak się jutro obudzimy, pomyślmy, co możemy zrobić by nasze miasto i nasz kraj, były domem dla każdego - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Mural przy ul. Mniszki 5/6
Tuż przed jego odsłonięciem, ostatnie pociągnięcie pędzla, wieńczące całą pracę, wykonała Magdalena Adamowicz, wdowa po Pawle Adamowiczu oraz poseł Parlamentu Europejskiego wraz z córką Antoniną.
- Patrząc na radosną twarz Pawła, uśmiechającą się do nas wszystkich, zarówno ja, jak i nasze córki, rodzice, brat Pawła, wszyscy jesteśmy ogromnie wzruszeni. Pytana wielokrotnie, czy powinien powstać pomnik upamiętniający go, odpowiadałam, że nie chciałabym tego. Że najwspanialszym upamiętnieniem prezydenta Gdańska, wybieranego przez mieszkańców, będzie kontynuowanie i rozwój marzeń o Gdańsku, o Polsce, o Europie. Ten przepiękny mural nie jest pomnikiem. Jest wezwaniem, żeby o tych marzeniach Pawła codziennie pamiętać - mówiła Magdalena Adamowicz.
Praca o wymiarach 8x15 m została wykonana w technice malarskiej na szczytowej ścianie kamienicy, sąsiadującej z domem, w którym wychowywał się Paweł Adamowicz.
- Dziś, oprócz oficjalnej prezentacji muralu, przyznana będzie także Gdańska Nagroda Równości. Ta nagroda jest bardzo ważna, dla nagrodzonych i dla każdego z nas z osobna, ponieważ wielu z nas, bezpośrednio czy pośrednio skądś tu przyjechała. Dlatego ta nagroda, mam nadzieje pozwoli zrozumieć innym, że tym osobom, które nie mogą znaleźć spokoju we własnym domu daleko od Gdańska, należy się gościna i godne przyjęcie - mówił Piotr Adamowicz, brat Pawła Adamowicz oraz poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
Pomysł powstał w głowie warszawskiego artysty plastyka, architekta i opozycjonisty Jarka Malickiego – autora licznych murali. Zależało mu na pokazaniu otwartości i zaangażowania Prezydenta w sprawy trójmiejskich mniejszości, ale też na wyrażeniu sprzeciwu wobec agresji.
- Od samego początku powstawania tego muralu, otrzymywałem dużo dobrych słów od samych mieszkańców. Dziękuje wszystkim tym, którzy wspierali mnie w powstawaniu tej pracy i tym, którzy zapewnili mi konieczną pomoc - mówił podczas odsłonięcia muralu Jarek Malicki, autor pracy.
W uroczystości udział wzięła także Ewa Topór-Nawarecka, przewodnicząca pomorskiego KOD.
Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza
W wyborze laureatów Gdańskiej Nagrody Równości prezydent wspierana jest przez Kapitułę Nagrody, w której skład wchodzi Gdańska Rada ds. Równego Traktowania oraz zaproszeni przez nią goście. W tym roku do tego grona dołączyła Iwona Katarzyńska Czaplewska z Europejskiego Centrum Solidarności, Magdalena Adamowicz oraz Piotr Adamowicz. Kapituła obradowała 16 czerwca i po wnikliwych analizach dokonań oraz rekomendacji dołączonych przez społeczność gdańską, zdecydowała zarekomendować 3 nazwiska o szczególnie wyróżniającym się dorobku.
Statuetkę Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, dyplom oraz nagrodę pieniężną za działania w 2020 roku otrzymały:
- Adriana Dadci Smoliniec – polska judoczka, mistrzyni Europy i olimpijka. Członkini Gdańskiej Rady Sportu, Prezeska Klubu Sportowego UKS ADA JUDO FUN. Prowadzi zajęcia JUDO dla każdego dziecka, bez względu na stopień sprawności ruchowej, również dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Wychodząc naprzeciw potrzebom środowisk osób z niepełnosprawnością intelektualną, seniorów, młodzieży i rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej w 2020 roku razem z Magdaleną Mendyk powołały Sportową Platformę Społeczną.
- Jestem ogromnie wzruszona, gdyż osobiście miałam przyjemność z rąk prezydenta Adamowicza odbierać nagrody jako zawodniczka, jako sportowiec, który zdobywał laury dla Gdańska. Mam z tymi spotkaniami związanych wiele wspomnień. Mimo, że długo się nie widzieliśmy, pamiętał wszystkie sytuacje z miejsc, w których się spotykaliśmy. To wszystko napędza do następnych działań na rzecz sportu w Gdańsku - mówiła pierwsza laureatka.
- Khedi Alieva – ekspertka w obszarze integracji i dialogu międzykulturowego. Brała udział w pracach nad Modelem Integracji Imigrantów i Modelem na rzecz Równego Traktowania. Współzałożycielka Fundacji „Kobiety Wędrowne”. Uszyła wraz z siostrą tęczową flagę na Marsz Równości w Gdańsku w geście solidarności z osobami LGBT+. Koordynowała wspólne szycie flagi Polski podczas obchodów 4 czerwca w 2019 roku. W 2020 roku zainicjowała i koordynowała jedną z największych akcji szycia maseczek w Gdańsku, w której sama uczestniczyła i własnoręcznie je szyła.
- Pierwszy raz spotkałam Pawła Adamowicza, gdy podszedł do nas na ulicy i zapytał, skąd jesteśmy. Gdy powiedzieliśmy, że jesteśmy z Czeczeni, zapytał, czego potrzebują uchodźcy. My tylko chcemy żyć. Dopiero w Polsce poznałam, co to jest demokracja. Doceniajcie swoje życie, pamiętajcie, że w innych miejscach ludziom jest dużo trudniej - mówiła druga laureatka.
- Izabela Duczyńska - radca prawna, od 2012 roku współpracująca z Fundacją Centrum Praw Kobiet i innymi organizacjami pozarządowymi. Udziela porad prawnych, prowadzi szkolenia i warsztaty dotyczące tematyki przeciwdziałania przemocy oraz praw osób doświadczających przemocy. Laureatka tytułu honorowego „Kryształowe Serce Radcy Prawnego 2017”. Od 2020 roku członkini Komisji ds. Edukacji prawnej i pro bono Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W 2020 roku udzielała bezpłatnych porad prawnych w ramach dyżurów prawnych stacjonarnych oraz telefonicznych, m.in. dla kobiet doświadczających przemocy.
- Moja praca to nie tylko moja zasługa, ale owoc pracy całego zespołu. Chciałam również podziękować, że Gdańsk zwraca uwagę na działania fundacji, które zastępują w tych trudnych czasach działania rządu. Centrum Praw Kobiet to organizacja, gdzie każda kobieta doświadczająca dyskryminacji, może dostać pomoc - mówiła trzecia laureatka.
Gdańska Nagroda Równości powstała z inspiracji Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, powołanej przy prezydencie Pawle Adamowiczu. Pomysłodawcą Nagrody jest Tomasz Snarski, który był członkiem pierwszego składu Rady. Od 2017 roku nagrodę otrzymują osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania Gdańska jako miasta otwartego, przyjaznego, gdzie każda osoba może znaleźć swój dom i czuć się bezpiecznie.
O stworzenie Statuetki Równości, poproszona została gdańska artystka Dorota Cenecka. Statuetka składa się z czarnego marmuru, na którym umieszczono formę srebrnego łuku, zwieńczonego odpinaną okrągłą broszą wykonaną z bursztynu z wyrzeźbionym herbem miasta Gdańska. Sentencja umieszczona na pamiątkowej tabliczce „ROZWAŻNIE, ALE Z ODWAGĄ” – jest parafrazą dewizy Gdańska „Nec temere nec timide”.
Do nagrody za działania w 2020 roku zgłoszonych zostało 9 osób, które odznaczają się wizjonerstwem, bohaterstwem, wytrwałą codzienną pracą w dziedzinie równości, sprawiedliwości i przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Od 2019 roku nosi ona imię Pawła Adamowicza, prezydenta zasłużonego w krzewieniu idei równości, różnorodności i solidarności. Dzień przyznania nagrody nawiązuję również do 3 rocznicy powstania Modelu na rzecz Równego Traktowania, który został wprowadzony uchwałą Rady Miasta Gdańska 28 czerwca 2018 roku.
Po zakończonej gali, uczestnicy przeszli do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie w audytorium odbyło się świętowanie przy muzyce kobiecego zespołu folkowego grającego na archaicznych instrumentach smyczkowych.