• Start
  • Wiadomości
  • Od 1 stycznia segregujemy zniszczone ubrania i tekstylia. Jak?

Gospodarka odpadami. Od 1 stycznia segregujemy zniszczone ubrania i tekstylia. Jak?

Od 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie zmiana nakładająca na gminy (a więc mieszkańców) ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i zniszczonej odzieży - informuje Wydział Gospodarki Komunalnej UMG na stronie Czyste Miasto Gdańsk.
31.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia wnętrze szafy z ubraniami powieszonymi na wieszakach oraz półkami wypełnionymi starannie złożonymi ubraniami. Na pierwszym planie widoczna jest biała koszula na drewnianym wieszaku, a w tle znajdują się inne ubrania i akcesoria.
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay.com

Jadłodzielnie, czyli lodówki społeczne. Tam zostawisz nadmiar świątecznych potraw

Segregacja odzieży w Unii Europejskiej

Nowe regulacje dotyczące segregacji odpadów dotyczą całej Unii Europejskiej - zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2025 r. Celem tych regulacji jest, jak czytamy na stronie Czyste Miasto Gdańsk, “zwiększenie efektywności recyklingu oraz promowanie gospodarki cyrkularnej, co ma przyczynić się do zmniejszania negatywnego wpływu przemysłu tekstylnego na środowisko”.

W Gdańsku mieszkańcy już od dawna mają możliwość oddawania zużytych ubrań i innych tekstyliów bezpłatnie, do PSZOK-u / sorterowni (punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych):

  • Sorterownia Rudniki - ul. Elbląska 66
  • Sorterownia Szadółki - ul. Jabłoniowa 55

Ale są też inne ekologiczne rozwiązania.

  • Jeśli ubrania są nam niepotrzebne, ale w dobrym stanie - spokojnie mogą komuś jeszcze posłużyć, warto zanieść je do jednego z dwóch działających obecnie w Gdańsku sklepów charytatywnych.
  • Można zostawić zużyte ubrania w wybranych sieciowych sklepach z odzieżą,
  • Wrzucić do kontenerów na tekstylia.

Jeśli chodzi o tę ostatnią możliwość, jak czytamy na stronie Polskiego Czerwonego Krzyża, który prowadzi taką “kontenerową zbiórkę” na terenie całego kraju:

Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być, ze względu na swój stan, przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recykling zbieranych tekstyliów specjalistom w zamian za wsparcie finansowe. Ponieważ PCK rozlicza się z partnerami na podstawie ilości przekazanych tekstyliów, każdy kilogram się liczy. Im więcej PCK zbierze, tym więcej środków pozyska na swoje działania. Co ważne, dochody ze sprzedaży tekstyliów w danym województwie zostaną przeznaczone na lokalną działalność PCK”.

Więcej informacji - na stronie PCK, w sprawie lokalizacji pojemników najlepiej skontaktować się z pomorskim oddziałem PCK - Alicja Kortas, tel. 533 374 422 lub 58 323 41 26 wew. 2.

Aktualizacja zasad segregacji odpadów: brudne chusteczki i ręczniki papierowe wrzuć do resztkowych

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask