Tak zwane aktywne przejście dla pieszych zostało uruchomione na ulicy Piecewskiej w Gdańsku. Instalacja wyposażona jest w detektor ruchu. Po wykryciu przez urządzenie, że do przejścia zbliża się pieszy, pulsować zaczynają żółte światła umieszczone na lampach ostrzegawczych przy znakach "uwaga przejście dla pieszych" oraz przy samym przejściu.
Rozwiązanie to zostało zastosowane na ul. Piecewskiej w Gdańsku (w okolicach kościoła).
- Mimo, że kierowcy potrafią rozwinąć w tym miejscu spore prędkości, nie można zastosować tam ani klasycznej sygnalizacji świetlnej ani progów zwalniających ? wyjaśnia kierownik Działu Inżynierii Ruchu gdańskiego ZDiZ, Tomasz Wawrzonek. - Po pierwsze ? jest tam duży spadek jezdni, po drugie ? na krótkim odcinku jezdni są ostre zakręty. Gdybyśmy zbudowali tam progi lub sygnalizację, to w zimie zatrzymane w tym miejscu autobusy po prostu nie mogłyby podjechać pod górę. Stąd pomysł zastosowania w tym miejscu tzw. inteligentnego przejścia dla pieszych - patentu podpatrzonego w Austrii ? wyjaśnia.
Wybudowanie takiego przejścia kosztowało ok 32 tys. złotych, to pięć razy mniej, niż trzeba byłoby wydać na klasyczną sygnalizację świetlną. Teraz sytuacja w rejonie nowego przejścia jest analizowana, jeśli patent się sprawdzi, podobne rozwiązania zastosowane zostaną również w innych punktach miasta.
System aktywnej informacji wizualnej przejścia dla pieszych stosowany jest w miejscach, gdzie pieszy przechodzący przez jezdnię jest szczególnie narażony na kolizję z pojazdem. Cechą charakterystyczną tego systemu jest fakt, że kierujący pojazdem otrzymuje sygnał ostrzegawczy zarówno z poziomych elementów podjezdniowych LED, jak i przystosowanego do współpracy z nimi pulsatora przy znaku pionowym D-6. Z obserwacji wynika, że kierowcy często nie stosują się do znaków informujących i ostrzegających o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych.