PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Europejski Poeta Wolności - nominacje ogłoszone!

Europejski Poeta Wolności - nominacje ogłoszone!
Podczas konferencji prasowej na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie zostały dziś oficjalnie ogłoszone nazwiska autorów nominowanych w pierwszej edycji gdańskiej Nagrody Literackiej „Europejski Poeta Wolności”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas konferencji prasowej na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie zostały dziś oficjalnie ogłoszone nazwiska autorów nominowanych w pierwszej edycji gdańskiej Nagrody Literackiej „Europejski Poeta Wolności”.

Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
Gdańska Nagroda Literacka „Europejski Poeta Wolności” została ustanowiona w marcu 2008 roku. Jej celem jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi.

W marcu spośród czterdziestu sześciu krajów europejskich wylosowano siedem, które biorą udział w tej edycji nagrody: Francję, Cypr, Szwecję, Słowację, Słowenię, Serbię i Białoruś. Ósmym uczestnikiem każdej edycji konkursu jest Polska. Każdy kraj reprezentuje książka jednego autora wskazana przez członków Zespołu Tłumaczy, których zadaniem było wytypowanie najciekawszego tomiku poetyckiego, który wydany został drukiem w 2006 lub 2007 roku.

Lista nominowanych:

Białoruś:
Uładzimier Arłow (Uładzimier Arłoŭ) – Parom praź La-Mansz (Prom przez Kanał La Manche)
Uładzimier Arłoŭ juz w latach studenckich współredagował samizdatowe almanachy „Błakitny Lichtar” i „Miławica”, w których debiutował. Od 1989 należy do Zarządu Białoruskiego PEN Clubu; jest również członkiem Zarządu Niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich. W roku 1996 został zwolniony przez władze łukaszenkowskie z pracy w mińskim wydawnictwie „Mastackaja Litaratura” za „wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej”. W roku 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego, podobnie jak dzieła innych opozycyjnych pisarzy. W ciągu ostatnich 18 lat Arłoŭ wydał ponad 20 tomów prozy i publicystyki historycznej oraz 3 tomy poezji.

Cypr:
Άνδρος Ζεμενίδης (Andros Zemenidis) – Απτατρίατομεγαλύτερο (Największe spośród trzech),
Andros Zemenidis urodził się w roku 1973 w Anglii z ojca Cypryjczyka i matki Polki. Studia ukończył w USA. Obecnie mieszka i pracuje w Limasolu jako pedagog (specjalizacja – pedagogika specjalna). Jest poetą i powieściopisarzem, autorem licznych publikacji książkowych.

Francja:
Emmanuel Hocquard, Conditions de lumière. Élégies, (Warunki oświetlenia. Elegie)
Emmanuel Hocquard (ur. 1940 w Cannes), poeta, eseista, tłumacz, wydawca, autor 17 tomów poetyckich, 8 przekładowych i 4 antologii, jeden z głównych przedstawicieli francuskiej generacji artystycznej inspirowanej strukturalizmem i psychoanalizą, z zasady odrzucającej wszelką mimetyczność oraz „poetyczność” sztuki. Wykłada literaturę na Akademii Sztuk Pięknych w Bordeaux.

Serbia:
Mariji Knežević, Uličarke. (Ulicznice)
Dla Mariji Knežević, Serbki (ur. 1963), to siódmy tomik poezji; poza tym wydała między innymi tom korespondencji elektronicznej, prowadzonej w bombardowanym Belgradzie oraz powieść „Ekaterini”, która w tym roku ukaże się po polsku dzięki Wydawnictwu Czarne. Jest autorką ponad 300 pozycji odnotowanych w Bibliotece Narodowej Serbii – poezja, proza, tłumaczenia, recenzje i teksty krytyczne o literaturze. Prezentowana w licznych antologiach współczesnej poezji i prozy serbskiej (także w internecie, ostatnio w Antologii poezji serbskiej, wydawnictwo Agawa, Warszawa 2007).

Słowacja:
Ivan Štrpka, Tichá ruka. desať elegií. (Cicha ręka. Dziesięć elegii)
Ivan Štrpka (ur.1944 w Hlohovcu) jest jednym z najważniejszych słowackich poetów współczesnych. Należał do grupy poetyckiej Osamelí bežci (Samotni biegacze), której członkowie debiutowali pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia. Wydał kilkanaście zbiorów wierszy, jest także prozaikiem, eseistą, tłumaczem z literatury hiszpańskiej i portugalskiej, redaktorem naczelnym czasopisma literackiego "Romboid".

Słowenia:
Primož Čučnik – Dom in delo. (Dom i praca), Literarno-umetniško društvo Literatura ( Literacko-artystyczne stowarzyszenie Literatura)
Primož Čučnik, ur. 1971 w Lublanie, wydał dotychczas siedem tomów wierszy. W roku 2007 ukazał się Dom in delo (Nagroda Fundacji Prešerna - najbardziej prestiżowa nagroda państwowa Republiki Słowenii). Z polskiego i angielskiego przełożył – lub współpracował przy tłumaczeniu – wielu ważnych poetów współczesnych (Białoszewski, Sommer, Świetlicki, Wiedemann, Tkaczyszyn-Dycki, O'Hara, Bishop, Ashbery). W 2002 roku ukazał się w Polsce zbiór jego wierszy pt. Zapach herbaty; jego utwory weszły też do brytyjskiej antologii A Fine Line: New Poetry from Eastern & Central Europe.

Szwecja:
Birgitta Lillpers, Nu försvinner vi eller ingår. (Teraz znikniemy lub się włączymy)
Birgitta Lillpers urodzona w 1958 w Orsa (Dalarna), studiowała w Uppsali praktyczną filozofię, mieszka w Orsa. Jako poetka zadebiutowała w 1982 zbiorem Stämnoja (Głosonoja), pięć lat później zaś ukazała się jej pierwsza powieść, Blomvattnarna (Podlewacze kwiatów), a w 1991 druga, entuzjastycznie przyjęta przez krytykę: Iris, Izis och skräddarna (Iris, Izis i krawcy). Wydała cztery powieści i osiem książek poetyckich, z których przełomowa była Besök på en främmande kennel (1990, Wizyta w obcej psiarni), nagrodzona nagrodą literacką dziennika „Aftonbladet”.

Wszystkie nominowane książki zostaną przetłumaczone na język polski i wydane drukiem w serii „Europejski Poeta Wolności – Nominacje”.

Tłumacze mieli również za zadanie wytypować polskiego autora, który będzie reprezentował nasz kraj w tej edycji Nagrody. Oto lista polskich poetów spośród których Jury konkursu wyłoni jednego, który dołączy do grona nominowanych:

Magdalena Bielska, Brzydkie zwierzęta
Julian Kornhauser, Origami
Andrzej Mandalian, Poemat odjazdu
Tadeusz Różewicz, cóż z tego, że we śnie
Tadeusz Różewicz, nauka chodzenia
Andrzej Sosnowski, Po tęczy
Krzysztof Zuchora, Noc blisko światła

Przypomnijmy że w Jury Nagrody Literackiej „Europejski Poeta Wolności” zasiadają: Agnieszka Holland, Paweł Helle, Ryszard Krynicki – przewodniczący, Dorota Masłowska, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek, Andrzej Seweryn i Andrzej Jagodziński pełniący funkcję Sekretarza Jury.

Laureat nagrody, którego poznamy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Literatury w Gdańsku w 2010 roku, oprócz statuetki otrzyma również 100 000 zł.

 

Michał Piotrowski

Biuro Prasowe