PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Nowe atrakcje na Zbiorniku Wody Kazimierz!

Nowe atrakcje na Zbiorniku Wody Kazimierz!
W tym sezonie Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej czekać będzie na zwiedzających nie tylko z niezmiennie unikatowym widokiem na Gdańsk i okolice, ale także - po raz pierwszy - z nowymi interaktywnymi atrakcjami!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przypomnijmy, budowa wieżowego zbiornika wody jest zwieńczeniem inwestycji wodnych drugiego etapu Gdańskiego projektu wodno-ściekowego, projektu dofinansowywanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, realizowanego przez spółkę miejską GIWK. W ramach projektu, w 2012 roku wybudowano magistralę wodociągową, która rok później włączyła Wyspę Sobieszewską do wodociągu centralnego, do ujęcia w Lipcach.

- Inwestycja ta sprawiła, że dziś w Gdańsku, 100 % wody pitnej spełnia restrykcyjne wymogi jakościowe - zarówno krajowe, jak i europejskie – zaznacza wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak - Zbiornik Wody Kazimierz stabilizuje ciśnienie wody w sieci wodociągowej na Wyspie Sobieszewskiej, gromadzi też zapas wody do celów przeciwpożarowych. Ponadto jest przykładem współczesnej wieży ciśnień, ponieważ oprócz ważnej roli w sieci wodociągowej pełni dodatkowo funkcję edukacyjną. Odwiedzając nową wystawę interaktywną w Zbiorniku możemy dowiedzieć się więcej na temat współczesnych metod zaopatrzenia w wodę pitną, a z tarasu wieży na wysokości 45 m n.p.m. podziwiać przepiękną panoramę Gdańska i okolic. Co ważne, w 2018 roku na mapie Gdańska pojawi się nowa atrakcja turystyczna - Gdański Szlak Wodociągowy. To projekt, który łączy ze sobą różne elementy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Gdańska. Nowoczesny Zbiornik Wody Kazimierz będzie jego częścią. Dołączą do niego dwa kolejne zbiorniki wody (podziemne, nieczynne) - Zbiornik Stary Sobieski i Zbiornik Stara Orunia, będące dowodem innowacyjności gdańskiej myśli technicznej i przykładem znakomitej architektury przemysłowej - dodaje wiceprezydent.

Zbiornik Wody Kazimierz po raz pierwszy udostępniony został zwiedzającym we wrześniu 2015 roku. Tylko w pierwszym miesiącu, obiekt odwiedziło ponad 1000 osób. W tym sezonie Zbiornik dostępny będzie dłużej, bo już od 5 maja do 2 października. Zwiedzanie jest bezpłatne. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Nowość. Interaktywna wystawa
Co ma większą „moc” – wysokość słupa wody, czy jej ilość? Jak współcześnie uzdatniamy wodę? Co to jest paradoks hydrostatyczny? Odpowiedzi m.in. na te pytania uzyskają zwiedzający nową wystawę interaktywną na Zbiorniku. W tym roku, organizatorzy przygotowali bowiem dla odwiedzających 5 stanowisk, dzięki którym można dowiedzieć się jak działa wieża ciśnień, jak wygląda proces uzdatniania wody pitnej oraz w przystępnej formie poznać podstawowe zjawiska fizyczne. Elementami nowej części ekspozycyjnej są: interaktywny mini system wodociągowy, dzięki któremu poznajemy proces uzdatniania wody; interaktywna instalacja „paradoks hydrostatyczny”, która tłumaczy w jaki sposób zbiornik reguluje ciśnienie wody na Wyspie Sobieszewskiej; model 3D zbiornika – do samodzielnego składania, wyjątkowe klocki dla osób w każdym wieku; interaktywny cyfrowy model 3D zbiornika – aplikacja na monitorze dotykowym, która pozwala obejrzeć zbiornik z każdej strony i poznać jego zakamarki oraz monitory z podglądem części zbiornika, w którym zgromadzona jest woda – to rzadka okazja, by zajrzeć w miejsce, gdzie dociera tylko woda. Koszt nowej ekspozycji to 305 163,00 zł.

Na tym nie koniec, w przyszłym roku na Zbiorniku powstanie kolejna ekspozycja – tym razem poświęcona historii i przyrodzie tego wyjątkowego miejsca na mapie Gdańska. Wystawa zostanie współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Edukacja z widokiem na przyrodę
Zbiornik to nie lada gratka dla miłośników przyrody. Z tarasu widokowego, z wysokości 45 m n.p.m. widać między innymi dwa ornitologiczne rezerwaty przyrody znajdujące się na terenie Wyspy Sobieszewskiej –"Ptasi Raj" i "Mewia Łacha". Właśnie walory przyrodnicze Wyspy Sobieszewskiej są przedmiotem opowieści przewodników oprowadzających uczestników zajęć edukacyjnych. Wyspa Sobieszewska to wspaniały rejon, posiadający status wyspy ekologicznej, wprost wymarzony na turystyczne wycieczki. Na terenie Rezerwatu Ptasi Raj funkcjonuje ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Dla miłośników ruchu przygotowane są tutaj dwa szlaki – pieszy (około 10 km) oraz rowerowy (24 km). Warta uwagi jest także zabytkowa śluza w Przegalinie.

Zapisy na wizyty
Zbiornik otwiera swoje drzwi dla wszystkich tych, którzy wcześniej zgłoszą swój udział za pośrednictwem strony internetowej http://www.giwk.pl/zbiornikwodykazimierz/zapisynawizyty.html lub pod nr tel. 575 317 781. 4 dni w tygodniu – od czwartku do niedzieli – można skorzystać z pięciu wejść na wieżę (o godz. 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:00). Zajęcia potwierdzane są po zapisaniu co najmniej 10 osób na konkretny termin. Organizatorzy na bieżąco informują zainteresowanych o tym, czy udało się skompletować grupę.

Jak dojechać?
Do ul. Lazurowej, przy której znajduje się Zbiornik można dojechać autobusami linii 112 i 212. Oba autobusy odjeżdżają z Dworca Głównego w Gdańsku. Wysiąść należy na przystanku "Lazurowa". Pozostałą część trasy należy odbyć pieszo kierując się w ul. Lazurową. Zbiornik znajduje się po prawej stronie ulicy (dojście drogą techniczną za szlabanem, w stronę bramy wejściowej).

W sezonie wakacyjnym dodatkową atrakcją będzie także tramwaj wodny, kursujący na trasie Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa na Wyspie Sobieszewskiej.

W okolicy Zbiornika nie ma zorganizowanych miejsc parkingowych. Osoby, które planują dojazd samochodem lub autokarem, powinny kierować się w stronę Wyspy Sobieszewskiej:

• drogą S7 z centrum Gdańska

• węzłem Gdańsk-Południe z obwodnicy Trójmiasta (zjazd na węźle Gdańsk Wschód w kierunku Przejazdowa)

• tunelem pod Martwą Wisłą z północnej części miasta

Agnieszka Klugmann / GIWK

Anna DobrowolskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyanna.dobrowolska@gdansk.gda.pl
Anna Dobrowolska - najnowsze