"Mieszkaniówka" obok ECS? Jest opinia mieszkańców
Odpowiedź inwestora na wnioski z dialogu

List głównego projektanta, prof. Rainera Mahlamäki do mieszkańców Gdańska
Szanowni mieszkańcy dzielnicy i terenów przyległych!
Jako architekt odpowiedzialny za zaprojektowanie gdańskiej inwestycji Żurawie z przyjemnością stwierdzam, że już na tym etapie spotkała się ona z uznaniem, wywołała zainteresowanie i sprowokowała dyskusje. To powinno cieszyć, gdyż świadczy odpowiedzialnym, zaangażowanym postrzeganiu nowej zabudowy przez Gdańszczan. Ostatnia faza inwestycji wywołała również pytania i krytykę. Dalej chciałbym krótko przedstawić swoje przemyślenia dotyczące uzasadnienia takich a nie innych rozwiązań projektowych. Najchętniej wysłuchałbym Państwa bezpośrednio i podjął z Wami rozmowę na miejscu w Gdańsku, ale o spotkaniu dowiedziałem się z opóźnieniem i niestety nie jestem w stanie przełożyć innych zobowiązań.
Projektowanie dzielnicy rozpoczęło się w 2018. W międzyczasie wielokrotnie odwiedzaliśmy Gdańsk wspólnie z odgrywającym istotną rolę w pracach projektowych arch. Antti Canthem. Chcieliśmy jak najgłębiej wczuć się w genius loci historycznych terenów portowych, zapoznaliśmy się z historią tego terenu i przygotowaliśmy liczne wersje szkiców projektów tak istotnego kulturowo i architektonicznie obszaru. Dążyliśmy przede wszystkim do tego, by stworzyć warunki do harmonijnego dialogu między architekturą nowopowstającego kwartału i jego poszczególnych budynków a surową architekturą terenów portowych. Oczywiście uwzględnialiśmy przy tym kontekst zlokalizowanego w pobliżu obiektu publicznego o międzynarodowej skali oddziaływania, jakim jest Centrum Solidarności. Nasza architektura czerpie inspirację z czerwonej cegły oraz z powtarzalnego rytmu kompozycji elewacji i okien otaczających budynków. Choć w poszczególnych budynkach wprowadziliśmy drobne różnice w zakresie metod wykonawstwa i podziałów fasad, dominujące w naszej inwestycji materiały i podziały elewacji nawiązują też wzajemnie do siebie. Żurawie współtworzą kontinuum rozpoznawalnej, specyficznej architektury terenów stoczniowych. Teren ten jest pod względem tkanki architektonicznej charakterystyczny i wyróżnia się wśród otaczającej nowej zabudowy.
W projekcie funkcjonalnym kwartału elementem kluczowym była dostępność i zagwarantowanie funkcji naturalnego pasażu, gdzie dziedziniec ma współtworzyć otwartą, publiczną przestrzeń miasta. W realizowanym obecnie ostatnim (trzecim) etapie inwestycji optymalizacji dostępności kwartału służy dodanie drugiego wejścia głównego o rzeźbiarskiej, łukowej formie. Pierwotnie trzecią część inwestycji projektowaliśmy z założeniem, że będzie ona miała funkcję biurową. Po zmianie koncepcji podstawowa funkcja budynku ma być mieszkalna. Taka zmiana oznacza, że życie będzie się toczyło przez całą dobę, i to nie tylko w samych Żurawiach, ale też szerzej, w otoczeniu naszych obiektów. Udało nam się więc w większym stopniu otworzyć przestrzeń publiczną dziedzińca, co pozwoliło wprowadzić tam więcej światła i przestrzeni – zarówno przewidzianej dla mieszkańców, jak i otwartej dla przechodniów. Było to możliwe dzięki temu, że korpus budynku mieszkalnego zwężono względem pierwotnego założenia – budynku biurowego. Pojawiły się wątpliwości co do wysokości budynków ostatniego etapu. Chcę jednak podkreślić, że w porównaniu do wysokości zaakceptowanej na etapie projektu ogólnego nie ma zmiany. Zaprezentowana wysokość elewacji ma oddawać piękno i moc, których inspiracją są budynki przemysłowe i historia stoczni. Nasze budynki mają pozostać niejako w cieniu dominanty Centrum Solidarności, a wysokość Żurawi nie odbiega od innych powstałych i powstających na tym terenie obiektów. Część północna współgra z sąsiadującymi czterokondygnacyjnymi budynkami historycznej zabudowy ceglanej.
Pojawiły się również głosy zaniepokojenia dotyczące rampy dla pojazdów. Uważam, że przez wprowadzenie nasadzeń zieleni i odpowiedni dobór materiałów podjazd wpisze się w architekturę kwartału i nie będzie czynnikiem zakłócającym jego codzienny odbiór. Oprócz parametrów mierzalnych, o jakości architektury stanowi też wiele innych czynników. Również i w tym wypadku podstawowe pytanie należałoby zadać następująco: jaka jest ocena całkowitej jakości projektu, na ile projekt jest udany pod względem architektonicznym i urbanistycznym – czy architektura sprawia, że inwestycja wpisuje się w cenny teren słynnych gdańskich terenów stoczniowych? Moim zdaniem Żurawie wpisują się w ten kontekst architektoniczny i funkcjonalny. Jestem szczerze zainteresowany wysłuchaniem opinii Państwa, użytkowników i być może również mieszkańców osiedla, na temat ogólnej jakości projektu architektonicznego.
Z serdecznymi pozdrowieniami i wyrazami szacunku,
Helsinki, 20.02.2025
Rainer Mahlamäki
profesor, architekt SAFA
Prezentacje do pobrania:
- 9 stycznia 2025 – I Otwarte spotkanie informacyjne; NOMUS, ul. Stefana Jaracza 14, 18.00
Prezentacje do pobrania:
Wybór wizualizacji (więcej w prezentacji i na planszach):
![]() Dziedziniec inwestycji mieszkaniowej
|
![]() Szkoła podstawowa
|
![]() Park linearny przy ul. Popiełuszki
|
![]() Park Steffensa po rewaloryzacji
|
MASZ PYTANIA? NAPISZ DO NAS:
martyna.nagorska@gdansk.gda.pl
najbliższe wydarzenie na facebooku