PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczestnicy debaty "Przyszłość Placu Solidarności"

Uczestnicy debaty "Przyszłość Placu Solidarności"
GDAŃSKIE DEBATY MIEJSKIE
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Jerzy Jaworski

Jerzy Jaworski

Wiceprezes Zarządu Fundacji Centrum Solidarności.
Elektronik i ekonomista, wykształcenie wyższe Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie.

Droga zawodowa:

  • Akademia Górniczo Hutnicza – w Katedrze Inżynierii Dźwięku
  • Radio Kraków S.A. – specjalista ds. transmisji radiowej
  • NSZZ Solidarność Region Małopolski – Zastępca Przewodniczącego i Skarbnik 
  • Komisja Krajowa NSZZ Solidarność – Zastępca Przewodniczącego i Skarbnik 

 

Michał Leszczyński kadr


Michał Leszczyński – architekt

Wspólnik z praktyką architektoniczną, prezes zarządu Grupa 5 Architekci, współautor ponad 800 projektów, w tym 80 zrealizowanych budynków funkcji mieszkaniowej, biurowej, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, szkolnictwa i opieki zdrowotnej.
Prowadzący zajęcia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej w latach 2012-2020, promotor 30 dyplomów inżynierskich i magisterskich. Prowadzący zajęcia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej od roku 2021.
Doktor nauk technicznych, obrona doktoratu na WAPG grudzień 2022 r.
Członek Gdańskiej Rady Architektury od 2021 r.

Laureat nagród architektonicznych krajowych i zagranicznych:

  • Grand Prix w konkursie Nagroda Roku SARP (2018) za budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  • Grand Prize światowej edycji Brick Award 2020 w Wiedniu za siedzibę WRiTV w Katowicach.
  • I nagroda MIPIM Award 2020 w Paryżu w kategorii BEST MIXED-USE DEVELOPMENT za Zespół Monopolis w Łodzi.
  • Nominacja do Europejskiej Nagrody Mies van der Rohe Awards w Barcelonie dla siedziby WRiTV w Katowicach w 2019 r.
  • Nominacja do Europejskiej Nagrody Mies van der Rohe Awards w Barcelonie za projekt Sanatorium Gurewicza w Otwocku w 2021 r.

 

Dobrawa Morzyńska

Dobrawa Morzyńska

Dyrektor Zarządzająca Fundacji Gdańskiej
Więcej >>

 


 

Monika Rościszewska

Monika Rościszewska

Architektka i urbanistka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, gdzie ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rewitalizacji obszarów miejskich. Od ponad 15 lat związana z Biurem Rozwoju Gdańska, zaczynając od stanowiska asystenta, by aktualnie pracować na stanowisku głównego projektanta i pełnić funkcję kierowniczki Zespołu Urbanistycznego Śródmieście. Projektantka wiodąca wielu planów miejscowych, analiz i studiów – również z zakresu kształtowania przestrzeni publicznych. Swoje doświadczenie zbierała pracując w zespołach urbanistycznych Południe i Śródmieście, gdzie poznała zarówno specyfikę planowania w obszarach mało zurbanizowanych, jak i w ścisłej zabudowie śródmiejskiej. Należała do zespołu autorskiego aktualnie obowiązującego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Po stronie miasta Gdańska uczestniczyła również w konsultacjach dotyczących procedury wpisu na listę dziedzictwa UNESCO terenów dawnej Stoczni Gdańskiej.


 

Przemysław Ruchlewski-kadr

 

Przemysław Ruchlewski

Zastępca dyrektora w Europejskim Centrum Solidarności, Rektor Pomorskiej Szkoły Wyższej w Starogardzie Gdańskim, doktor z doświadczeniem dydaktycznym, wykładowca akademicki, autor kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktor naczelny pisma „Wolność i Solidarność”.


 

Andrzej-Trzeciak

Andrzej Trzeciak

Gdańszczanin. Historyk i historyk sztuki. Pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią. Od 2009 r. w Europejskim Centrum Solidarności. Tworzył kolekcję pamiątek historycznych i zbiór sztuki zaangażowanej. Prowadził stanowisko ds. dziedzictwa kulturowego. Pełnił funkcje zastępcy dyrektora ECS ds. muzealno-archiwalnych. Obecnie w Instytucie Dziedzictwa Solidarności na stanowisku eksperta ds. ochrony dziedzictwa kulturowego Stoczni Gdańskiej. Współtwórca wystawy stałej ECS i wystawy pt. Stocznia. Realizował projekty naukowe, edukacyjne, kulturalne i społeczne.  Bada historię i dziedzictwo Gdańska i Pomorza, ruchu Solidarność i Stoczni Gdańskiej, a także dzieje przemysłu oraz zagadnienia pamięci i tożsamości. Zajmuje się również antropologią rzeczy. Specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historycznego Stoczni Gdańskiej. Brał udział w opracowaniu wniosku o przyznanie Stoczni Gdańskiej Znaku Dziedzictwa Europejskiego oraz o jej wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Redaktor, współautor i autor artykułów oraz książek - Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie oraz Jak działała Stocznia Gdańska


 

Więcej o debacie >>

Plansza tytułowa debaty 19 mono2