Piotr Czyż
Architekt i filozof, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Naukowo zajmuje się społeczną rolą architektury oraz kulturowym zapleczem modernizmu i postmodernizmu. Uczestnik inicjatyw miejskich. Koordynator projektów społecznych i badawczo-wdrożeniowych. Konsultant w wielu procesach partycypacyjnych. Współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.
Prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka
Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie wykonał dyplom pod kierunkiem prof. Witolda Korskiego w 1966 roku, tamże podjął staż asystencki, a następnie pracę w Katedrze Historii Architektury Polskiej. Tamże uzyskał tytuł dr nauk technicznych, w 1975 został adiunktem, a w roku 1983 na podstawie kolokwium i rozprawy pt.: ”Problemy integracji architektury współczesnej z historycznym środowiskiem kulturowym” uzyskał stopień dr habilitowanego. Jest profesorem tytularnym od 1995, oraz profesorem zwyczajnym w Politechnice Krakowskiej od 2000.
W latach 1986 do 1993 był prodziekanem, a w latach 1993-1999 dziekanem WAPK, obecnie jest dyrektorem Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków.
W roku 1983 przebywał na stypendium rządu egipskiego w Department of Antiquities w Kairze, wykładał w uczelniach zagranicznych w Munster, Wenecji, Delft, Budapeszcie i Zagrzebiu, jest autorem ponad 200 publikacji, prac naukowych, podręczników i książek, promotorem kilkudziesięciu doktoratów, pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Konferencji Konserwatorskiej, która uchwaliła głośną w Europie „Kartę Krakowską 2000” oraz Konferencji „Kraków-Florencja, wspólne dziedzictwo kultury” w 2007 roku.
Współautor i autor wielu projektów i realizacji konserwatorskich, m.innymi: zespół kamienic ormiańskich i Arsenał, kościół Św. Salwatora w Krakowie, odbudowa Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, nowe kościoły w Jaworznie, Puchałach k. Łomży, w Radomiu i Chomranicach k. Nowego Sącza, modernizacja i restauracja Teatru Słowackiego w Krakowie.
W 1989 założył własną autorską pracownię architektoniczną, od roku 1994 działającą pod nazwą ARCHECON, wykonując szereg dużych i prestiżowych projektów i realizacji, m. innymi: Akademii Muzycznej w Krakowie, d. Pałacu królewskiego w Łobzowie – adaptacja dla WAPK, rekonstrukcji secesyjnych wnętrz i modernizacji Teatru Starego, hotelu Sheraton w Krakowie, osiedla domów jednorodzinnych CPN w Krakowie, siedziby ZUS w Hrubieszowie, restauracji kościoła i klasztoru Karmelitów, oraz Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, a ostatnio modernizacji Rynku Głównego w Krakowie i rewaloryzacji kościoła św. Wojciecha, modernizacji i restauracji gmachu Sukiennic w Krakowie, Muzeum Podziemnego Rynku i Muzeum Archeologicznego w Wislicy.
Jest członkiem organizacji naukowych zagranicznych i krajowych: Komisji Urbanistyki i Architektury PAN O/Kraków (od 1985), Prezydium Komisji Urbanistyki i Architektury PAN O/Kraków, Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, oraz International Wood Committee ICOMOS, Sekcji Polskiej DOCOMOMO (Documentation and Conservation of Modern Movement Working Party), Polskiego Centrum OISTAT (Międzynarodowa Organizacja Architektów i Techników Teatru), Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, PKN ICOMOS. Jest rzeczoznawcą Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, członkiem wielu rad i gremiów eksperckich.
Jest laureatem nagród i odznaczeń: Nagroda Miasta Krakowa (zespołowa 1987), Nagroda Ministra Edukacji Narodowej (zespołowa 2001), Medal 55-lecia Wydziału Architektury PK (2000), Nagroda SARP Oddziału Krakowskiego (1995), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001), Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2001), Laureat Nagrody Premio Europeo 2016 przyznaną przez Akademię Medycejską.
Jadwiga Kosińska
Project Director, Stocznia Cesarska Development
Jadwiga Kosińska związana jest z branżą nieruchomości oraz budowlaną od ponad dwudziestu pięciu lat. Jest absolwentką kierunku Inżynierii Lądowej na Politechnice Warszawskiej oraz studiów Executive MBA na Uniwersytecie Illinois w Urbana Champaign. Swoją karierę rozpoczynała w HOCHTIEF Polska, jako Specjalista w Dziale Ofertowania awansując kolejno na stanowisko Kierownika Działu Ofertowania, Kierownika Projektu, a następnie Dyrektora Zespołu Kontraktów. W latach 2011- 2017 obejmowała stanowisko Construction Director w Vastint Poland i była odpowiedzialna za zarządzanie i wspieranie zarówno zespołów projektowych, jak i kierowników projektów oraz organizowanie, kontrolowanie i koordynowanie działań związanych z realizacją inwestycji firmy. Od 2017 do 2020 była związana z HB Reavis Construction, gdzie kierowała ponad 50-osobowym zespołem zajmującym się realizacją wszystkich inwestycji HB Reavis w Polsce, a następnie pełniła obowiązki Branch Managera w cmT Sp. z o.o. Do najważniejszych inwestycji w których uczestniczyła Jadwiga należą m.in.: budowa najwyższego w Unii Europejskiej wieżowca Varso Tower, budowa wieżowca Rondo ONZ w Warszawie, budowa kompleksów Business Garden, modernizacja Rafinerii Gdańskiej w ramach Programu 10+, budowa kompleksu Fashion House w Gdańsku i realizacja Gdynia Waterfront w Gdyni. W kwietniu 2022 r. objęła stanowisko Dyrektora Projektu w Spółce Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o., gdzie zarządza procesem przekształcenia historycznych terenów postoczniowych w Gdańsku w nową, wielofunkcyjną dzielnicę. Równowagę między życiem zawodowym a prywatnym Jadwiga znajduje w ceramice i uprawianiu sportów wodnych.
Janusz Stanisław Lipiński
Absolwent Liceum Batorego (1971) i Politechniki Warszawskiej (1976), inżynier i pracownik naukowo-badawczy (do 1990), rzeczoznawca majątkowy z uprawnieniami państwowymi (1993), doradca rynku nieruchomości, specjalizuje się w procesach przekształcania przestrzeni, w szczególności na terenach miejskich.
Po 1990 r. pracował we własnej firmie Korona (do 1996) a także jako konsultant dla Price Waterhouse i innych firm międzynarodowych, współtworzył pierwszy w Polsce instytucjonalny fundusz inwestycyjny nieruchomości w grupie funduszy Pioneer (1997-98), w firmie Tishman Speyer Properties (1998-2000) zajmował się projektem Nowe Miasto w Krakowie, następnie zaangażowany w rewitalizację terenów postoczniowych w Gdańsku (od 2000) w ramach projektu pod nazwą Młode Miasto. Prowadził wykłady w Polsce i za granicą: np. Massachusetts Institute of Technology (MIT Center for Real Estate), University of Wisconsin-Madison (Real Estate Major), Uniwersytet im. Beketova w Charkowie.
Po 2009 prowadzi działalność pod firmą Monoplan. Organizacje: m. innymi TUP, Europejski Instytut Nieruchomości, Zespół Problemowy ds. Obszarów Miejskich i Metropolitalnych Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN (3 kadencje 2011/2014/2018/2022). Wydawca i współautor wielu publikacji, np. książek: Mike W. Green/David H. Mackmin, Podstawowe zasady wyceny nieruchomości, Korona, Warszawa 1993, Lipiński J./Lorens P., Młode Miasto Gdańsk. Laboratorium miejskich procesów rozwojowych, Monoplan, Warszawa 2016, czy Lorens P. / Lewicki J., Młode Miasto Gdańsk. Zasady kształtowania przestrzeni dawnej Stoczni Gdańskiej w kontekście wartości zabytkowej i wytycznych konserwatorskich, Monoplan, Warszawa 2018.
Monika Rościszewska
Architektka i urbanistka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, gdzie ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rewitalizacji obszarów miejskich. Od ponad 15 lat związana z Biurem Rozwoju Gdańska, zaczynając od stanowiska asystenta, by aktualnie pracować na stanowisku głównego projektanta i pełnić funkcję kierowniczki Zespołu Urbanistycznego Śródmieście. Projektantka wiodąca wielu planów miejscowych, analiz i studiów – również z zakresu kształtowania przestrzeni publicznych. Swoje doświadczenie zbierała pracując w zespołach urbanistycznych Południe i Śródmieście, gdzie poznała zarówno specyfikę planowania w obszarach mało zurbanizowanych, jak i w ścisłej zabudowie śródmiejskiej. Należała do zespołu autorskiego aktualnie obowiązującego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Po stronie miasta Gdańska uczestniczyła również w konsultacjach dotyczących procedury wpisu na listę dziedzictwa UNESCO terenów dawnej Stoczni Gdańskiej.
Krzysztof Sobolewski
Przedsiębiorca, inwestor i deweloper, od wielu lat realizujący projekty nieruchomościowe w Trójmieście i na Półwyspie Helskim.
Krzysztof Sobolewski jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uzyskał również tytuł MBA University of Calgary w Kanadzie. Posiada wszechstronne doświadczenie w prowadzeniu projektów inwestycyjnych, które zdobył w krajowych i zagranicznych instytucjach finansowych, w tym w funduszach typu private equity oraz jako prywatny inwestor i deweloper. Odpowiada za zagospodarowanie 9 ha terenów postindustrialnych w Gdańsku na terenie Młodego Miasta. Są to tereny dawnej Stoczni Schichaua oraz obszar nabrzeżny wokół Półwyspu Drewnica - obecnie najpopularniejsze miejsce spotkań na kulturalno-rozrywkowej mapie Trójmiasta - ul. Elektryków: B90, W4 Food Squat czy ul. Stolarzy: 100Stocznia.