PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Znakowane szlaki turystyki pieszej na terenie Gdańska

Znakowane szlaki turystyki pieszej na terenie Gdańska

Znakowane szlaki turystyki pieszej na terenie Gdańska mają łączną długość ponad 100 km. Stanowi to prawie 4% całkowitej długości szlaków w województwie pomorskim. Na 10 km2 powierzchni miasta przypada około 3,5 km długości szlaków, co jest jednym z wyższych wskaźników w regionie, świadczącym z jednej strony o dużej atrakcyjności Gdańska dla turystyki pieszej a jednocześnie o stosunkowo dobrym jego zagospodarowaniu w tej dziedzinie.

W granicach administracyjnych miasta Gdańska znajduje się w całości lub w znaczącej części 7 znakowanych szlaków turystyki pieszej PTTK www.pomorskieszlakipieszepttk.pl

Pierwsze cztery szlaki przebiegają w zachodniej części miasta tworząc wzajemne powiązania umożliwiające wspólne z nich korzystanie. Pozostałe, leżące na wschodnich skrajach miasta, nie mają połączeń z innymi szlakami na terenie Gdańska.


 

Szlak Trójmiejski »»»

Oznaczony na żółto szlak z Gdańska (PKS) do Gdyni.

Jest to najpopularniejszy szlak w Gdańsku, pozwalający poznać tu zarówno tereny zurbanizowane jak i leśne we wzajemnych kombinacjach. Doprowadza on do wielu gdańskich miejsc, atrakcyjnych ze względu na widoki, zachowane pamiątki, związaną z nimi historię, malowniczy krajobraz. Na jego trasie jest Grodzisko, Królewska Dolina i Matemblewo, ale także Jaśkowy Las i Wzniesienie Marii.


 

Szlak Źródła Marii »»»

Znakowany na czarno szlak z Gdańska (Osowa) do Gdyni (Wielki Kack).

Ten szlak doskonale łączy się ze Szlakiem Trójmiejskim. Umożliwia mieszkańcom dzielnic Gdańska, jakimi są Osowa i Wielki Kack przebycie ciekawego i wartościowego krajoznawczo jednodniowego spaceru z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.


 

Szlak Wzgórz Szymbarskich »»»

Znakowany kolorem czarnym szlak z Sopotu do Sierakowic.

Tutaj oprócz możliwości poznania zachodnich rubieży miasta - Matarni i Kokoszek, w części leśnej są odwiedziny dolin w Lesie Oliwskim, którymi spływają Potok Oliwski i jego dopływy: Potok Rynarzewski i Potok Prochowy. W Dolinie Świeżej Wody (też znanej jako Dolina Ewy) przyrodnicza atrakcja - rezerwat "Żródliska w Dolinie Ewy". Ale na szlaku jest także inny las, ten położony bliżej podgdańskiego Otomina.


 

Szlak Kartuski »»»

Mający znaki niebieskie szlak z Sopotu (Kamienny Potok) do Kartuz.

Ten szlak wyróżnia się przebiegiem w najbardziej odludnych zakątkach gdańskiej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wystarczającą zachętą do wędrówki są same tajemniczo i ciekawie brzmiące nazwy: Dolina Wężów, Szwedzka Grobla, Huzarskie Manowce. A szlak ten także prowadzi przez najznamienitszą gdańską dolinę: Dolinę Radości, w której są takie obiekty jak: Kuźnia Wodna i Oliwski Dwór.


 

Szlak Skarszewski »»»

Szlak koloru zielonego z Sopotu (Kamienny Potok) do Skarszew.

Najbardziej leśny ze szlaków i w charakterze najbardziej górski. Dolin i kulminacji jest tu najwięcej. Po drodze jest Pachołek oraz Wiecha, jest również urocze Samborowo z Grubym Dębem a także malownicza dolina Potoku Strzyża. W końcu jest także jedno z gdańskich jezior - Jasień.


 

Szlak Motławski »»»

Oznaczony kolorem czerwonym szlak z Gdańska (Olszynka) do Tczewa (Czatkowy).

Ta trasa to wędrówka w towarzystwie gdańskiej rzeki. Poznanie miejsc, skąd Motława do ulic miasta dociera.


 

Szlak Wyspy Sobieszewskiej »»»

Znakowany na zielono szlak z Sobieszewa do Świbna.

Ten szlak pozwoli nam spostrzec, iż Gdańsk jest miastem morskim, a jednocześnie lesistym. W doborowym połączeniu wystąpią na egzotycznym miejscu, bo na "wyspie" otoczonej Wisłą.


 

Szlak Fortyfikacji Nadmorskich »»»

Znakowany na czerwono szlak z Gdańsk Stogi do Gdańsk Górki Zachodnie

Trasa szlaku koncentruje się na odcinku wybrzeża - mierzei, który znajduje się między Stogami a Górkami Zachodnimi. W nadmorskim lesie sosnowym i na najwyższej tutejszej kulminacji - wydmie nazwanej Góra Źródlaną - znajduje wiele historycznych pozostałości

 

 
Powered by Zoomify