Znakowane szlaki turystyki pieszej na terenie Gdańska mają łączną długość ponad 100 km. Stanowi to prawie 4% całkowitej długości szlaków w województwie pomorskim. Na 10 km2 powierzchni miasta przypada około 3,5 km długości szlaków, co jest jednym z wyższych wskaźników w regionie, świadczącym z jednej strony o dużej atrakcyjności Gdańska dla turystyki pieszej a jednocześnie o stosunkowo dobrym jego zagospodarowaniu w tej dziedzinie.
W granicach administracyjnych miasta Gdańska znajduje się w całości lub w znaczącej części 7 znakowanych szlaków turystyki pieszej PTTK www.pomorskieszlakipieszepttk.pl
Pierwsze cztery szlaki przebiegają w zachodniej części miasta tworząc wzajemne powiązania umożliwiające wspólne z nich korzystanie. Pozostałe, leżące na wschodnich skrajach miasta, nie mają połączeń z innymi szlakami na terenie Gdańska.
Szlak Trójmiejski »»» |
Oznaczony na żółto szlak z Gdańska (PKS) do Gdyni.
Jest to najpopularniejszy szlak w Gdańsku, pozwalający poznać tu zarówno tereny zurbanizowane jak i leśne we wzajemnych kombinacjach. Doprowadza on do wielu gdańskich miejsc, atrakcyjnych ze względu na widoki, zachowane pamiątki, związaną z nimi historię, malowniczy krajobraz. Na jego trasie jest Grodzisko, Królewska Dolina i Matemblewo, ale także Jaśkowy Las i Wzniesienie Marii.
Szlak Źródła Marii »»» |
Znakowany na czarno szlak z Gdańska (Osowa) do Gdyni (Wielki Kack).
Ten szlak doskonale łączy się ze Szlakiem Trójmiejskim. Umożliwia mieszkańcom dzielnic Gdańska, jakimi są Osowa i Wielki Kack przebycie ciekawego i wartościowego krajoznawczo jednodniowego spaceru z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.
Szlak Wzgórz Szymbarskich »»» |
Znakowany kolorem czarnym szlak z Sopotu do Sierakowic.
Tutaj oprócz możliwości poznania zachodnich rubieży miasta - Matarni i Kokoszek, w części leśnej są odwiedziny dolin w Lesie Oliwskim, którymi spływają Potok Oliwski i jego dopływy: Potok Rynarzewski i Potok Prochowy. W Dolinie Świeżej Wody (też znanej jako Dolina Ewy) przyrodnicza atrakcja - rezerwat "Żródliska w Dolinie Ewy". Ale na szlaku jest także inny las, ten położony bliżej podgdańskiego Otomina.
Szlak Kartuski »»» |
Mający znaki niebieskie szlak z Sopotu (Kamienny Potok) do Kartuz.
Ten szlak wyróżnia się przebiegiem w najbardziej odludnych zakątkach gdańskiej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wystarczającą zachętą do wędrówki są same tajemniczo i ciekawie brzmiące nazwy: Dolina Wężów, Szwedzka Grobla, Huzarskie Manowce. A szlak ten także prowadzi przez najznamienitszą gdańską dolinę: Dolinę Radości, w której są takie obiekty jak: Kuźnia Wodna i Oliwski Dwór.
Szlak Skarszewski »»» |
Szlak koloru zielonego z Sopotu (Kamienny Potok) do Skarszew.
Najbardziej leśny ze szlaków i w charakterze najbardziej górski. Dolin i kulminacji jest tu najwięcej. Po drodze jest Pachołek oraz Wiecha, jest również urocze Samborowo z Grubym Dębem a także malownicza dolina Potoku Strzyża. W końcu jest także jedno z gdańskich jezior - Jasień.
Szlak Motławski »»» |
Oznaczony kolorem czerwonym szlak z Gdańska (Olszynka) do Tczewa (Czatkowy).
Ta trasa to wędrówka w towarzystwie gdańskiej rzeki. Poznanie miejsc, skąd Motława do ulic miasta dociera.
Szlak Wyspy Sobieszewskiej »»» |
Znakowany na zielono szlak z Sobieszewa do Świbna.
Ten szlak pozwoli nam spostrzec, iż Gdańsk jest miastem morskim, a jednocześnie lesistym. W doborowym połączeniu wystąpią na egzotycznym miejscu, bo na "wyspie" otoczonej Wisłą.
Szlak Fortyfikacji Nadmorskich »»» |
Znakowany na czerwono szlak z Gdańsk Stogi do Gdańsk Górki Zachodnie
Trasa szlaku koncentruje się na odcinku wybrzeża - mierzei, który znajduje się między Stogami a Górkami Zachodnimi. W nadmorskim lesie sosnowym i na najwyższej tutejszej kulminacji - wydmie nazwanej Góra Źródlaną - znajduje wiele historycznych pozostałości
|
Powered by Zoomify |