PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dom Angielski

Dom Angielski
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

U wschodniego krańca ulicy Chlebnickiej pod numerem 16 znajduje się jeden z największych prywatnych budynków dawnego Gdańska - Dom Angielski. Powstał w latach 1568-1570 na zlecenie przybyłego z Westfalii kupca Dircka Lylge (Lilie), a wzniósł go pochodzący z Drezna budowniczy Hans Kramer. Dociekliwi historycy architektury zauważyli, że fasada Domu Angielskiego jest w istocie podwyższoną i poszerzoną kopią fasady "Lwiego Zamku" przy Długiej 35 - innego dzieła Hansa Kramera. Rzeźbiarską dekorację domu wykonał Wilhelm Jacobsen z Brukseli. Nazwa Domu Angielskiego pochodzi zdaniem niektórych nie od Anglików (Englisches Haus), a od wieńczącej fasadę figury anioła. Nawet jeśli to prawda, z domem kupca Lylge wiąże się kilka "angielskich" epizodów.

 
 
 
  Rzeźby u podstaw kolumn na przedprożu budynku. Fot. Żaneta Kucharska  

Kupcy angielscy dzierżawili podobno część ogromnych jak na miejskie warunki magazynowych pomieszczeń w Domu Angielskim. Już w połowie XVI w. w budynku poprzedzającym inwestycję Dircka Lylge funkcjonowała kaplica, z której korzystali angielscy przybysze. Z miejscem tym, choć także jeszcze przed budową Domu Angielskiego wiąże się romantyczna historia o miłości między angielskim kupcem Jacobem Fluelinem a wychowanicą Dircka Lylge, Barbarą Rosenberg. Jak to często bywa w romantycznych opowieściach, rodzina dziewczyny nie chciała nawet słyszeć o romansie.

 
 
 
  Górna część bogato zdobionej fasady Domu Angielskiego. Fot. Żaneta Kucharska   Fasada i rzygacz na przedprożu Domu Angielskiego. Fot. Żaneta Kucharska