PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk

Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk

Wystawa przedstawiająca kilkaset eksponatów z czasów Wolnego Miasta Gdańska przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska. Naszym zamiarem jest przedstawienie miasta jako miejsca szczególnego, tygla narodów i wszechstronnie rozwiniętego ośrodka gospodarczego. Miejsca, w którym był czas na pracę, rozrywkę i sztukę. Miejsca magicznego. Gdańska? prezes TPG, Piotr Mazurek. Na wystawie można zobaczyć przedmioty związane z codziennym życiem Gdańszczan dokumenty urzędowe, paszporty, legitymacje służbowe, świadectwa, herby, monety, ponad pięćsetkilogramową kasę pancerną firmy Krause, filiżanki do kawy z herbem Gdańska, oryginalna książkę adresową z lat 30-tych oraz opakowanie po czekoladkach Anglas. W jednej z gablot zaprezentowano gdańskie alkohole jak Goldwasser, Mahandel, gdańskie piwa i inne. Druga część wystawy prezentuje przedmioty z okresu poprzedzającego wybuch II wojny światowej oraz czasy wojenne: niemieckie mundury, odznaczenia np. Krzyż Gdański, dokumenty. Jedno z pomieszczeń zostało zaaranżowane na gdański gabinet, w którym znajduje się oryginalna maszyna do pisania firmy Mercedes, maszyna licząca typu Abakus, a na wieszakach wiszą męskie koszule wyprodukowane w Wolnym Mieście. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Gdańska oraz prywatnych kolekcjonerów.
Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańsk to również miejsce spotkań z autorami książek o historii Gdańska, pokazów starych filmów dokumentalnych  o Gdańsku.

Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk
ul. Długi Targ 25/27
80-830 Gdańsk
www: muzeumwmg.pl

Godziny otwarcia:
w sezonie letnim - od 12.00 do 18.00
w sezonie zimowym - od 12.00 do 17.00

Wolne Miasto Gdańsk. Chciałoby się zapytać, co było tak ważnego w tym mieście, iż ponad 90 lat wstecz zdecydowano o utworzeniu tak dziwnego tworu prawno-gospodarczego. Tworu, którego powstanie nie zadowoliło nikogo. Zarówno Rzesza Niemiecka jak i Rzeczpospolita czuły się pokrzywdzone decyzjami Ligi Narodów. Jednak dla mieszkańców oznaczało to tylko kolejną zmianę . Tym razem jednak na lepsze. Zniszczona przez działania wojenne gospodarka niemiecka nie była w stanie zapewnić dynamicznego rozwoju Gdańskowi -przegrani musieli wszak dbać o swój naród przede wszystkim- a pozostały również do spłacenia gigantyczne reparacje wojenne na rzecz  Zwycięzców.
Dzięki pomocy innych Państw takich jak Polska, Francja, Anglia czy Szwecja możliwe było podźwignięcie  gospodarki z ruin i jej silny rozwój. Sprzyjało temu powiązanie celne z Polską ale i kapitałowe z innymi gospodarkami europejskimi. Choć długoletnia polityka germanizacyjna przyniosła spore efekty-ponad 80% mieszkańców uważało się za Gdańszczan. Nie Polaków , nie Niemców  a Gdańszczan-czasami używając słów-ja jestem tutejszy. Pierwsze lata były szczególnie trudne-tylko dzięki polskiej akcji aprowizacyjnej Gdańszczanie nie umierali z głodu. Pojawiły się też międzynarodowe firmy, które zaczęły tworzyć miejsca pracy. I tak , z roku na rok, miasto wracało do normalności. Gdańszczanie bardzo dobrze rozumieli, co znaczy przedsiębiorczość . Na tym niewielkim wszak terytorium (nieco ponad 1893 kilometry kwadratowe) zamieszkanym przez 408.000 ludzi(1934 r.), znalazły miejsce firmy działające w wielu , przeróżnych branżach-począwszy od przemysłu ciężkiego(stocznie, zakłady kolejowe) po przemysł drzewny (własne wytwórnie mebli , tartaki)czy spożywczy(zakłady dra Ötkera, Dagoma, Anglas, DAB) i wiele, wiele innych. Gdańskie likiery i słodycze były synonimem najwyższej jakości i smaku.
Odrębność gospodarki gdańskiej podkreślała również gdańska waluta. Początkowo markowa, jednak po wielkim kryzysie- guldenowa. Stała się ona symbolem tego miasta takim samym jak gdańskie lwy przytrzymujące herb z dwoma krzyżami i koroną. Gdańszczanie chwalili się przed innymi swoimi ?gdańskimi dolarami?- tak podobne co do kształtu i barwy dolarów były gdańskie guldeny. Lata trzydzieste to okres znakomitego prosperity miasta. Dopiero narastający faszyzm oraz wystąpienia antypolskie i antyżydowskie stały się widomym znakiem zmian, które musiały zakończyć się wojną.
Jednak nie o tym jest ta wystawa. Naszym zamiarem jest przedstawienie miasta jako miejsca szczególnego, tygla narodów i wszechstronnie rozwiniętego ośrodka gospodarczego. Miejsca, w którym był czas na pracę, rozrywkę i sztukę. Miejsca magicznego. Gdańska

Piotr Mazurek