PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Park Steffensa

Park Steffensa

To ciekawe XIX-wieczne założenie parkowe należy do jednego z najstarszych w mieście. Niestety urok parku jest przyćmiony zgiełkiem głównej arterii miasta, Alei Zwycięstwa.
Po wojnie jego nazwę parku zmieniono na Park Ignacego Daszyńskiego, a w późniejszym okresie przyznano patronat Marcina Kasprzaka.
Skąd idea utworzenia w tym rejonie przestrzeni zielonej? Otóż fundusze na założenie parku przekazał w 1894 r. Franz Wilhelm Steffens - berliński malarz wywodzący się z zamożnej gdańskiej rodziny patrycjuszowskiej. Ufundowane miastu 50.000 marek wykorzystano na wykupienie gruntu należącego do Lazaretu (szpitala miejskiego) zwanego również "Domem Ospy" i zagospodarowanie obszaru pod funkcję rekreacyjną. Już od 1896 r. gdańszczanie mogli odbywać spacery w nowoutworzonym parku, w którym posadzono m.in. okazy kasztanowców, klonów, klombów, brzóz oraz japońskich modrzewi i cisów. Do infrastruktury należała również publiczna toaleta, która zachowała się do dziś. Początkowy zasięg parku powiększył się w 1899 r. o obszar byłego cmentarza przyszpitalnego i sięgał aż po miejsce nieistniejącego dziś, bo spalonego w czasie wojen napoleońskich Kościoła Wszystkich Bożych Aniołów. W tymże rejonie wybudowano popularną wśród gdańszczan kawiarnię "Cztery pory roku". Ten chętnie odwiedzany przez spacerowiczów lokal otwarty był do 1945 r. Po drugiej wojnie światowej park przywrócono do użyteczności i powiększono jego powierzchnię aż do wysokości ulicy Smoluchowskiego. W miejscu zniszczonej w czasie działań wojennych kawiarni ustawiono czołg typu T-34. Jest to przypuszczalnie czołg porucznika Juliana Miazgi, którym jako pierwszy miał on wjechać do Gdyni w 1945 r.
Park Steffensa, bo taką nazwę przywrócono na miejskich planach, jest terenem zielonym wzbogacającym krajobraz pomiędzy torami kolejowymi a ruchliwą Aleją Zwycięstwa i umożliwiający pokonać ten odcinek miasta bardziej aktywnie - biegnąc wzdłuż jego alejek lub jadąc na rowerze lub na rolkach  na pasie drogi rowerowej.

Opracowanie: Referat Turystyki
Wykorzystano:
Artykuł Aleksandra Masłowskiego z portalu www.mmtrojmiasto.pl
Portal Akademii Rzygaczy