Uwarunkowania urbanistyczne
Jednostka pomocnicza Olszynka stanowi cześć dzielnicy urbanistycznej Śródmieście. Od strony północnej graniczy z jednostką Śródmieście Historyczne. Zabudowa mieszkaniowa usytuowana wzdłuż Opływu Motławy oddziela historyczne centrum od obszarów rolniczych dominujących w południowej części jednostki.
Olszynka leży w całości na Żuławach Gdańskich. Jest to nizinny, a w niektórych miejscach depresyjny teren, na którym nie występują żadne naturalne dominanty terenowe. Zasadnicza część Olszynki poprzecinana jest licznymi rowami melioracyjnymi. W jednostce Olszynka występują głównie zespoły budynków jednorodzinnych rozlokowane w rejonie ulic Zawodzie, Wąskotorowa, Bratki i Łanowa, pomiędzy terenami zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej usytuowane są Rodzinne Ogrody Działkowe.
Zabudowa usługowa zlokalizowana jest głównie w parterach zabudowy mieszkaniowej, stanowiąc zwykle uzupełnienie funkcji mieszkaniowej. Pomiędzy Opływem Motławy oraz ulicą Modrą i Na Szańcach usytuowana jest szkoła podstawowa stanowiąca zasadnicze centrum kulturalno-oświatowe dzielnicy. W sąsiedztwie ulic Olszyńska i Miedza zlokalizowane jest dawne założenie dworsko-parkowe, w którym znajduje się siedziba Kościoła Zielonoświątkowego, Centrum Chrześcijańskie „Nowe Życie”.
W siedzibie Kościoła Zielonoświątkowego prowadzona jest działalność kulturalna, społeczna i edukacyjna na rzecz mieszkańców dzielnicy Olszynka. Zabudowane tereny jednostki Olszynka są oddzielone od części południowej linią kolejową biegnącą w kierunku Rafinerii Gdańskiej. Południowa część jednostki to głównie pola uprawne oraz zabudowa zagrodowa i zabudowa jednorodzinna, która wykształciła się z dawnej zabudowy zagrodowej. Tereny zabudowane ciągną się wzdłuż ulic Modrej i Łanowej w kierunku południowym.
Kierunki rozwoju
W jednostce pomocniczej Olszynka przewiduje się dalszy rozwój już istniejących funkcji. Funkcja mieszkaniowa usytuowana w części północnej jednostki (pomiędzy Opływem Motławy a terenami kolejowymi) będzie się sukcesywnie rozwijać, wypełniając wolne przestrzenie. Na Olszynce dopuszcza się nowe budownictwo mieszkaniowe jedynie w obszarze zwartej i w pełni wykształconej struktury funkcjonalno-przestrzennej, gdzie niezbędne będzie wyposażenie w pełne sieci infrastrukturalne. Oznacza to, że uzupełnienia zabudowy możliwe będą jedynie wzdłuż ulic Łanowej i Modrej. Pozostałą południową część jednostki, stanowiącą duże kompleksy użytków rolnych, przeznacza się na cele rolnicze. Na obszarach rolniczych dopuszcza się lokalizację ogniw fotowoltaicznych. W jednostce Olszynka sankcjonuje się istniejące ogrody działkowe.
Środowisko:
obszary i obiekty objęte ochroną
- bezpośrednie sąsiedztwo Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich
tereny wskazane do ochrony / fragment terenu cennego
- przyrodniczo wskazanego do objęcia ochroną przyrody w formie użytku ekologicznego
Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]
29,4
Inżynieria
Dostęp do sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, elektroenergetycznej oraz gazowej zapewniony jest na obszarze położonym pomiędzy Opływem Motławy a torami PKP oraz wzdłuż ulic Łanowej i Modrej. Brak sieci ciepłowniczej. Cały obszar (w ogromnej większości rolniczy) odwadniany mechanicznie poprzez pompownię Olszynka. Planuje się dokonanie rozdziału systemów odwadniających.
Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska