PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Nowy Port
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Nowy Port
Powierzchnia: 2,08 km2
Liczba ludności: 9124 osób
Gęstość zaludnienia: 4387 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Młyniska
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji VI w Gdańsku
tel. 58 521 17 22
ul. Kasztanowa 6
Komendant komisariatu – podinsp. Tomasz Adamowicz

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Nowy Port
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  • Łukasz Hamadyk

 

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  • Ewa Łapińska

 

  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
  • Łukasz Wojach

 

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  • Tomasz Chlasta

 

  • Członkowie Rady Dzielnicy
  • Tomasz Chmiel
  • Piotr Ciara
  • Joanna Cichosz
  • Jarosław Jagiełowicz
  • Joanna Jaroszewicz
  • Agnieszka Krenc
  • Robert Łysiak
  • Kamila Muła
  • Jarosław Sobolewski
  • Jacek Szalewicz-Sakowicz
  • Krzysztof Wysocki

 

Kontakt

Siedziba 
ul. Oliwska 53/55, 80-563 Gdańsk

Telefon
(58) 342-00-14, 571-324-206

E-mail: 
nowyport@radadzielnicy.gdansk.pl

Facebook
Rada Dzielnicy Nowy Port

Dyżury

Planowanie i kierunki rozwoju dzielnicy Nowy Port

Planowanie i kierunki rozwoju dzielnicy Nowy Port
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
nowy port mapa 2

 

Uwarunkowania urbanistyczne

Obszar jednostki pomocniczej Nowy Port stanowi cześć dzielnicy urbanistycznej Port. Jest położony na dolnym tarasie miasta. Od północy i wschodu jego granicę wyznacza koryto Martwej Wisły a od zachodu i południa inne jednostki pomocnicze: Brzeźno i Letnica. Częściowo, od północy, granica dzielnicy przylega również do morskiej linii brzegowej, jednak dostęp do morza od strony zabudowy mieszkaniowo-usługowej jest niemożliwy z uwagi na czynną funkcję portową – Wolny Obszar Celny.

Dzielnica ma charakter mieszkaniowo-portowy, dawniej mieszkaniowo-portowo-przemysłowy. Wiele obiektów w tym rejonie posiada walory kulturowe i większość obszaru położona jest w granicach zabytkowego zespołu urbanistycznego osady portowej Nowy Port. Z uwagi na stan techniczny istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej oraz uwarunkowania społeczne teren ten (wraz z Twierdzą Wisłoujście), decyzją Rady Miasta Gdańska, znalazł się na liście dzielnic objętych programem rewitalizacji.

Nowy Port ma dość uporządkowaną i czytelną strukturę urbanistyczną opartą na trzech ulicach biegnących w kierunku W-Z: ul. Wyzwolenia, ul. Wolności oraz ul. Oliwska. Współcześnie wyróżnia się podział na tzw. stary Nowy Port, czyli część powstałą przed II wojną światową i krótko po niej, oraz tzw. nowy Nowy Port czyli część o charakterze modernistycznym koncentrującą się wzdłuż ul. Wyzwolenia.


Kierunki rozwoju

W jednostce pomocniczej Nowy Port przewiduje się podtrzymanie dotychczasowego kierunku rozwoju, tj. kontynuacji funkcji usługowo-mieszkaniowych i w północnej część terenu – portowych. Przewiduje się dogęszczenie i uzupełnienie istniejącej zabudowy oraz przekształcenia funkcjonalno-przestrzenne uwzględniające ochronę dziedzictwa kulturowego w obszarach zabytkowych. Intensyfikacja zabudowy i uzupełnianie funkcji usługowych powiązane będzie z podnoszeniem jakości i wzmacnianiem powiązań przestrzeni publicznych (np. w rejonie dawnego dworca kolejowego). Planuje się również zagospodarowanie terenu po byłej bazie paliw, na dawnym Szańcu Zachodnim, który po realizacji, będzie stanowić największy teren zielony w dzielnicy, z unikalnym widokiem na Martwą Wisłę i Twierdzę Wisłoujście.

Planowane działania rewitalizacyjne dają nadzieję na znaczącą poprawę wizerunku funkcjonalno-przestrzennego jednostki. Istotną rolę mogłoby również odegrać połączenie wodne przez Martwą Wisłę z obszarem Westerplatte i Twierdzy Wisłoujście.


Środowisko:

obszary i obiekty objęte ochroną

  • bezpośrednie sąsiedztwo obszaru Natura 2000 Zatoka Pucka

tereny wskazane do ochrony / brak


Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]

  • 96,4


Inżynieria

Zapewniony dostęp do wszystkich sieci inżynieryjnych. Obszar posiada dwa systemy odwadniające: część południowa odwadniana jest mechanicznie i znajduje się w zlewni pompowni Nowy Port, natomiast część północna odwadniana jest grawitacyjnie bezpośrednio do Martwej Wisły (Kanału Portowego) poprzez szereg istniejących wylotów.

Teren położony wzdłuż Kanału Portowego, w rejonie Nabrzeża Wolny Obszar Celny oraz południowa część jednostki znajdują się w obrębie obszarów szczególnego zagrożenia powodzią.

 

Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl