PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk opowiadany baśnią

Gdańsk opowiadany baśnią
Jerzy Samp „Gdańsk w baśniowej szacie”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

W serii „Gdańska kolekcja 1000-lecia” opublikowano zbiór (ponad sześćdziesiąt tekstów) autorskich baśni profesora Jerzego Sampa. W odredakcyjnej nocie czytamy, że „każdy z utworów poświęcony został jakiemuś konkretnemu miejscu w Gdańsku lub bliskiej okolicy Śródmieścia. Dotyczy to również jego zabytkowych budowli, przedmiotów, postaci, wydarzeń i osobliwości. Większość z nich po raz pierwszy doczekała się w niniejszej książce swego literackiego wizerunku, ponieważ dotyczą one spraw mało, a niekiedy w ogóle nieznanych. Konfabulacja zaś przeprowadzona została wedle hanzeatyckiego kodu, który stanowi swoisty wyróżnik tego właśnie kręgu podań. Na tak rozumiany wizerunek miasta składa się panorama tematów od czasów przedchrześcijańskich, aż po naszą rzeczywistość. Wiek zaś odbiorcy tej książki nie ma większego znaczenia”.

We wstępie autor zaznacza, że „baśniowość tkwi w samych już wątkach opowiedzianych tu fragmentów historii Gdańska, zarówno tych prawdziwych, jak i jego dziejach bajecznych. Przecież »ubaśniowione« podanie bywa już z natury, zarówno radosne, pogodne w treści, jak i optymistyczne. Ale zdarza się, iż nie brak wątków brutalnie demonicznych, czasem zaś wręcz upiornych”. Wyraża też nadzieję, że „zbiór pomoże ukazać zupełnie nieznane dotąd postaci a zarazem przybliżyć miejsca oraz obiekty być może dotychczas omijane, choć jakże obficie nasycone tajemniczością. Na pewno wiele zasługuje na obecność w naszej świadomości”.

***

Jerzy Samp „Gdańsk w baśniowej szacie”, Wydawnictwo „Marpress”, Gdańsk 2012 (II wydanie).

Spis treści: Zamiast wstępu; Stolem w głaz zamieniony; Złoty żuraw i dzika kaczka; Góra Pięciu Braci; Z baśni utkana; Wydobyte z dna rupieciarni; Piękna Radunica; Czarodziejskie pióra; Madonna na ślimaku; Zapomniane echo Grunwaldu; Klątwa czy przeznaczenie; Owoc zakazanego drzewa; Księga bez słów; Dantyszek i „pająk okrętowy”; Poczęty w płomieniach ognia; Szewc bez butów; Powiedz – Laura; Pożegnanie Oskara; Kłopoty z bogiem wojny; Hewelianki; Z kotwicą w herbie; Narodziny królewicza; Jadalne i trujące skutki zachłanności; Komu diabeł mówi dobranoc; Dlaczego „Lwi Dwór”?; Szkot i krata; Śnieżynka i „Arka Noego”; Gdańskie brukowce; Cyrograf w domu krawca; Nadzieja w mieście smoków; Ahaswerus wygnany; O oruńskiej syrenie i zatrzymanym czasie; Słowa wyszeptane przez mur; Misterium wodza guślarzy; „Gospoda pod Kolorowym Kozłem”; Car Piotr i „Harmonia”; Dąb i tatarskie ziele; Leniwa panna; „Trojakowy” bochen chleba; Ptasznik; Młynek do kawy; Osioł hańby; Lekko słona zatoka; Piękna Laila w „Magdalence”; O czym szeptały parkowe groty; Dar natchnienia; Jak święty Krzysztof; Duch kowala; Zakazany temat; Czerwony Car i Psi Zaułek; Chłopiec z rybą; Wielbłądy na choince; Znikająca gwiazda; Odlatujący wiatraczek; Na skrzydłach lokomotywy; Władca much w „Czarciej Wazie”; Lodowy labirynt; Lalczarka i flet; Zasłyszane przez wieżowego strażnika; O bówkach, flądrze i dorszu; W cieniu Białej i Czerwonej; Połamane skrzydła anioła; Pawie oko kusiciela.