
Uwarunkowania urbanistyczne
Jednostka pomocnicza VII Dwór graniczy z linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej; większość jej obszaru stanowią lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zurbanizowana część jednostki to przede wszystkim budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne z niewielkimi obiektami usługowymi oraz zespół Szpitala Marynarki Wojennej przy ul. Polanki, zajmujący w całości założenie zabytkowego V Dworu.
W strukturze przestrzennej jednostki jest duża różnorodność – występują tu zarówno zespoły niskiej zabudowy mieszkaniowej, w tym historycznej, jak i współczesne wysokie budynki zrealizowane po 1945 roku. Szczególne wartości kulturowe posiada zespół V Dworu przy ulicy Polanki – zabytek o znaczeniu krajowym – oraz zrealizowane w latach 60. XX wieku osiedle mieszkaniowe VII Dwór, w skład którego wchodzą trzy zespoły mieszkaniowe z osiedlowym ośrodkiem usługowo-kulturalnym wkomponowanym w dolinę Lasów Oliwskich. Ww. założenie mieszkaniowe, ze względu na nowatorskie rozwiązania urbanistyczne i jednolity charakter architektoniczny, zostało uznane za dobro kultury współczesnej. W czterech lokalizacjach w granicach jednostki funkcjonują rodzinne ogrody działkowe, z czego dwa w bezpośrednim sąsiedztwie lasów TPK.
Kierunki rozwoju
Rozwój jednostki będzie kontynuowany poprzez niewielkie uzupełnianie i podnoszenie standardu istniejącej zabudowy oraz rozwój funkcji usługowych związanych z Uniwersytetem Gdańskim. W obszarach uwarunkowanych kulturowo zabudowa będzie realizowana na warunkach konserwatorskich, w nawiązaniu do przesłanek historycznych. Wdrażana będzie również inicjatywa zagospodarowania i urządzenia wejść do lasów TPK na styku z terenami zurbanizowanymi, tj. wejścia nr 3 – Oliwa Abrahama oraz wejścia nr 4 – Dwór VII Michałowskiego. Zagospodarowanie tych miejsc pozwoli na zminimalizowanie nadmiernego i rozproszonego ruchu turystycznego na terenach leśnych oraz udostępnienie mieszkańcom jednostki nowych terenów rekreacyjnych.
Środowisko
Przeważająca część VII Dworu położona jest w strefie krawędziowej Wysoczyzny Gdańskiej. Ten całkowicie zalesiony fragment dzielnicy charakteryzuje się bogatą rzeźbą terenu, z licznymi głęboko wciętymi dolinami i rozcięciami. Do szczególnie urokliwych należą Dolina Samborowo i Zielona Dolina. Północno-wschodnie, zabudowane, fragmenty dzielnicy położone są na dolnym tarasie. W tym rejonie znajdują się rodzinne ogrody działkowe.
Tereny leśne i zadrzewione włączone zostały do Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie (OSTAB), a wzdłuż zadrzewień w ulicy Wita Stwosza wyznaczony został ciąg łączący OSTAB.
Obszary i obiekty objęte ochroną:
- fragment Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i niewielki fragment jego otuliny
- 14 pomników przyrody, w tym sześć pomników grupowych
Tereny wskazane do ochrony: brak
Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]
12,7 %
Inżynieria
Zapewniony dostęp do sieci inżynieryjnych. Odprowadzenie wód opadowych systemem grawitacyjnym.
Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska