PORTAL MIASTA GDAŃSKA

6-10-14 dla Zdrowia

6-10-14 dla Zdrowia
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Program zdrowotny w zakresie prewencji i wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży na lata 2011-2013

?6-10-14 dla Zdrowia? jest  programem zdrowotnym umożliwiającym wczesne wykrywanie ryzyka chorób cywilizacyjnych u dzieci. Celem programu jest poprawa stanu zdrowia dzieci i młodzieży z wykrytą nadwagą i otyłością z Gminy Miasta Gdańsk, poprzez przeprowadzenie kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej. Zgodnie z umową podpisaną między Miastem Gdańsk a Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku program będzie realizowany w latach 2011-2013.

Idea programu

W ostatnich latach obserwuje się szybkie narastanie liczby dzieci z nadwagą  i otyłością. Choroby te znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia tzw. ?chorób cywilizacyjnych?, m.in. nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, chorób metabolicznych, ale również chorób układu kostno-stawowego, wad postawy oraz wtórnie zaburzeń psychologicznych. Wobec faktu, że zapobieganie chorobom cywilizacyjnym należy rozpocząć już w wieku rozwojowym, szczególnego znaczenia nabiera problem otyłości u dzieci i młodzieży. Udowodniono, że w stosunku do rówieśnika z prawidłową masą ciała dziecko otyłe w wieku 10-13 lat jest 6-7-krotnie bardziej narażone na występowanie otyłości w wieku dorosłym.

Przeprowadzenie kompleksowej, długookresowej interwencji, pozwoli nie tylko na poprawienie wyników zdrowotnych, ale uświadomienie problemu i zachęcenie do zmiany postaw i zachowań zarówno przez uczestników programu jak i rodziców dzieci z nadwagą  oraz nauczycieli. 

Jak to będzie działało? 

W ramach realizowanego programu zaplanowano objęcie interwencją wszystkich dzieci w wybranych rocznikach, w wieku 6 i 14 lat oraz wybranych grup dzieci w wieku 8-12 lat. W toku realizacji programu  łączna liczba uczestników szacowana jest na 30 000 dzieci i młodzieży. Spośród osób włączonych do programu około 15% zostanie zaangażowanych do dalszej interwencji podjętej na rzecz osób z czynnikami ryzyka ?chorób cywilizacyjnych? i wstępnym rozpoznaniem nadwagi.

Działania programu obejmą również rodziców dzieci. Rodzice będą aktywnymi uczestnikami programu interwencyjnego, gdyż w zdecydowanej mierze to Oni będą odpowiedzialni za prowadzenie zachowań zdrowotnych w życiu dziecka i rodziny. Konieczna będzie zgoda opiekunów do wykonania badań przesiewowych, po których otrzymają informacje na temat stanu zdrowia dziecka, proponowanego dalszego postępowania oraz ewentualnego włączenia do programu interwencyjnego.

Kolejną grupą docelową programu będą przedstawiciele środowiska szkolnego ? gdańskich szkół podstawowych i gimnazjów (łącznie około 80 placówek edukacyjnych). Moduł adresowany do środowiska szkolnego ma na celu wywołanie zmiany w nastawieniu nauczycieli do problemu nadwagi i otyłości oraz dokonanie zmian w jadłospisach stołówek, programach nauczania w-f, a także dokonania rewizji produktów sprzedawanych w sklepikach czy automatach na terenie szkół. Wszystkie zadania realizowane we współpracy ze środowiskiem szkolnym mają za zadanie wywołanie zmian w organizacji środowiska szkolnego, aby mogło jeszcze efektywniej wspierać i promować zdrowy tryb życia u dzieci i ich rodziców. Szkoły jako miejsce edukacyjne mają być nastawione na pozytywne oddziaływanie w obszarze żywienia i aktywności fizycznej dzieci.

Główne założenia programu

  • przeprowadzenie badań przesiewowych i ankietowych w kierunku czynników ryzyka, stylu życia i zachowań zdrowotnych wśród uczniów 6, 8-12 i 14-letnich;
  • wyselekcjonowanie z powyższych grup dzieci z czynnikami ryzyka ?chorób cywilizacyjnych? takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia odżywiania, zaburzenia depresyjne;
  • przeprowadzenie pełnej interwencji edukacyjno-leczniczej u dzieci z wykrytymi problemami zdrowotnymi;
  • przygotowanie oraz przeprowadzenie kompleksowego programu edukacyjnego dla dzieci i rodziców (w zakresie dietetyki, aktywności fizycznej, budowania pozytywnych zachowań zdrowotnych);
  • przeprowadzenie programu edukacyjnego dla środowiska szkolnego w zakresie nadwagi i otyłości oraz chorób cywilizacyjnych u dzieci.

Wszelkie działania w ramach programu finansowane są przez UM w Gdańsku. Uczestnictwo dzieci i rodziców we wszystkich etapach programu jest w bezpłatne.

Realizatorem programu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. UCK jest największym i czołowym ośrodkiem diagnostyczno-leczniczym na terenie północnej Polski posiadającym niezbędne doświadczenie w budowaniu i realizacji programów zdrowotnych o zasięgu lokalnym jak i krajowym.

Więcej o programie: http://www.dlazdrowia.uck.gda.pl 

Sekretariat programu: Agnieszka Drążyk

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
ul. Dębinki 7 80-952 Gdańsk
tel. 58 340 88 59, dlazdrowia@uck.gda.pl