PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Strategiczne kierunki rozwoju województwa pomorskiego w obszarze aktywności społecznej (15)

Strategiczne kierunki rozwoju województwa pomorskiego w obszarze aktywności społecznej (15)
22 listopada 2012r.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tematem posiedzenia w dniu 22 listopada 2012 roku były strategiczne kierunki  rozwoju województwa pomorskiego w obszarze aktywności społecznej oraz I Forum Pomorskiej Edukacji, budżet Miasta Gdańska na rok 2013 w części dotyczącej oświaty miasta gdańska i  propozycje tematyczne obrad Gdańskiej Rady Oświatowej. Krótką wizytę członkom GRO złożyli radni komisji edukacji miasta Poznania.

W pierwszej części posiedzenia pożegnano przedstawicieli dyrektorów gdańskich szkół, którzy przestali pełnić funkcję dyrektorów placówek i ogłoszono wyniki wyborów następców:

  • przedstawiciela dyrektorów gimnazjów Piotra Szepelowskiego zastąpi Jacek Mielewczyk, dyrektor Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 w Gdańsku. Piotr Szepelowski objął stanowisko Zastępcy Burmistrza Gminy Żukowo
  • przedstawiciela dyrektorów szkół zawodowych Aleksandra Naguckiego zastąpi Dariusz Różycki, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku.

Podziękowanie za kilkuletnią pracę w Gdańskiej Radzie Oświatowej i zaangażowanie w działania na rzecz gdańskiej oświaty odchodzącym złożyli: Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek oraz Przewodniczący GRO prof. Edmund Wittbrodt i Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Ewa Kamińska. Odchodzący członkowie GRO zostali zaproszeni do społecznej współpracy z radą.

Podczas posiedzenia Dorota Granoszewska-Babiańska zaprezentowała krótki reportaż z I Forum Pomorskiej Edukacji, które odbyło z inicjatywy samorządu województwa pomorskiego. 14 listopada br. na zaproszenie Marszałka Województwa Mieczysława Struka licznie spotkali się przedstawiciele środowisk oświatowych z całego regionu, aby podjąć debatę nad problemem jakości pomorskiej edukacji. Intencją organizatorów forum było stworzenie płaszczyzny corocznego dialogu i wymiany doświadczeń oraz przekładania idei na praktyczne działania. Rekomendacje środowiska oświatowego są bardzo istotne dla przygotowywania Regionalnych Programów Operacyjnych wspierających rozwój regionu zgodnie z przyjętą Strategią Rozwoju Województwa Pomorskiego do roku 2020.

W I Forum aktywnie uczestniczyli członkowie Gdańskiej Rady Oświatowej i pracownik Urzędu Miejskiego:

  • organizacja: Dorota Granoszewska-Babiańska – przedstawiciel Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego
  • eksperci przedstawiający raporty z badań i analiz oświatowych:
    • Barbara Przychodzeń– Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku – analiza wyników egzaminów końcowych,
    • dr Jerzy Wiśniewski – Pomorskie Kuratorium Oświaty – wyniki ewaluacji  zewnętrznej.
  • panele dyskusyjne: Dorota Zagrodzka i Katarzyna Gęba – uczeń i jego środowisko, dr Barbara Wikieł – nauczyciel jako organizator procesu dydaktycznego, dr Jerzy Wiśniewski – organizacja i kierowanie pracą szkoły.

Wystąpienie zakończyło zaproszenie członków GRO do włączenia się w prace przygotowawcze i przesyłanie swoich uwag do programu w obszarze aktywności obywatelskiej.

Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji UMG Jerzy Jasiński przedstawił członkom GRO informację o projekcie budżetu Miasta Gdańska na rok 2013 w części dotyczącej oświaty, wyjaśniając szczegółowo zagadnienia w kontekście zmian wprowadzonych ostatnio i planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zaprojektowany na przyszły rok budżet wynika z obecnego kryzysu gospodarczego i w związku z tym jest planowany bardzo ostrożnie i oszczędnie, np. prognozowana wstępnie subwencja oświatowa była o 4 mln niższa niż ustalona przez MEN. Gdański wzrost subwencji jest najwyższy w porównaniu z innymi dużymi miastami, jak: Szczecin, Poznań, Wrocław. Jednak pomimo wzrostu planowane rozszerzenie oferty edukacyjnej spowoduje znaczące ograniczenie środków na inne cele, takie jak: wyjazdy zagraniczne uczniów, edukacja kulturalna, sportowa, czy morska. Aby wesprzeć działania szkół, w budżecie zwiększono dofinansowanie opieki świetlicowej, bowiem ministerstwo zapowiada, że nie ulegnie zmianie termin obniżenia wieku realizacji obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Podczas dyskusji Zastępca Prezydenta GdańskaEwa Kamińska odniosła się także do projektu aktualizacji lokalnej strategii oświatowej „Gdańszczanin2020”. Wydatki zaplanowane na oświatę w budżecie Gdańska na rok 2013 nie są powiązane z projektem aktualizacji. Nie było to możliwe ze względu na etap prac nad dokumentem, które wymagają kontynuacji i zakończenia z uwzględnieniem zmian, jakie się ostatnio dokonały oraz tych zapowiadanych, a których rozmiaru jeszcze nie znamy. Są to m.in.:

  • powstanie Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego do 2020 roku i programów sektorowych,
  • reforma szkolnictwa zawodowego,
  • ostatni etap wprowadzania reformy programowej,
  • zamiany doskonalenia zawodowego nauczycieli i nowe zasady wspomagania rozwoju szkół,
  • obniżenie wieku realizacji obowiązku szkolnego,
  • indywidualizacja nauczania,
  • nowy system egzaminacyjny,
  • nowy model wsparcia psychologiczno-pedagogicznego,
  • LOKALNE przedsięwzięcia:
    • „Zdolni z Pomorza”,
    •  „Dobry kurs na edukację” – szkolnictwo zawodowe,
    • Gdańska Platforma Edukacyjna,
    • „Otwarta Szkoła”;
  • projekty zmian systemowych:
    • dotowanie edukacji przedszkolnej (Ustawa o systemie oświaty),
    • modyfikacja systemu nadzoru pracy szkół,
    • wprowadzenie Krajowych Ram Kwalifikacji.

Budżet na rok 2013 był tworzony zgodnie z obowiązującymi wymogami zadaniowości, który kompiluje obowiązujące paragrafy z punktu widzenia obowiązku realizacji zadań przez jednostkę samorządu terytorialnego. Wyzwaniem będzie przygotowanie projektu budżetu na rok 2014 uwzględniającego zadania określone w zaktualizowanej strategii.

Odpowiadając na pytania podczas dyskusji przedstawiciele miasta poinformowali zebranych, że rozważana jest  podwyżka opłat za przedszkola. W roku 2009 rodzice partycypowali w wysokości 26% pokrycia kosztów. Po przejściu na rozliczenie godzinowe ta partycypacja wynosiła już 18%. W związku z planowanymi zmianami systemowymi, dotyczącymi pokrycia kosztów opieki przedszkolnej przygotowywanymi przez MEN, jesteśmy zmuszeni przygotować się na kosztowne konsekwencje podnosząc poziom partycypacji rodziców do 20%. W projekcie, od 2014 roku w kolejnych latach, jednostki samorządu terytorialnego będą musiały zapewnić opiekę wszystkim 4-latkom i od 2015 roku wszystkim 3-latkom.

Na zakończenie spotkania ustalono tematykę obrad Gdańskiej Rady Oświatowej do czerwca 2013:

  1. Status nauczyciela, w tym formy wsparcia nauczycieli i dyrektorów szkół we wdrażaniu kolejnych etapów reformy edukacji
  2. Wczesna edukacja i jej wyzwania (przedszkola i 6-latki), w tym sieć gdańskich placówek.
  3. Szkolnictwo zawodowe, przygotowanie do uczenia się przez całe życie, w tym reforma szkolnictwa zawodowego i dostosowanie systemu edukacji do lokalnych potrzeb i globalnych wyzwań.
  4. Gdańszczanin 2020 – stan realizacji programu.
  5. Wykorzystanie ICT w edukacji, e-szkoła i wyzwania współczesnej cywilizacji.
  6. Realizacja indywidualnych potrzeb uczniów. Procesy szkolne i system motywacyjny.

W tematyce obrad zostanie uwzględniony projekt Regionalnego Programu Operacyjnego w zakresie aktywności społecznej i zawodowej mieszkańców regionu Pomorza.

Terminarz posiedzeń w roku 2013: 10 stycznia,  7 luty,  14 marca,  11 kwietnia,  9 maja,  13 czerwca.
Zaplanowane na grudzień 2012 posiedzenie zostało przełożone na styczeń.