PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Polityka oświatowa Gdańska - planowane w najbliższych latach zmiany w sieci szkół na tle sytuacji demograficznej i urbanistycznej miasta (2)

Polityka oświatowa Gdańska - planowane w najbliższych latach zmiany w sieci szkół na tle sytuacji demograficznej i urbanistycznej miasta (2)
2 czerwca 2011r.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tematem przewodnim posiedzenia Gdańskiej Rady Oświatowej w dniu 2 czerwca br. była polityka oświatowa miasta oraz planowane w najbliższych latach zmiany w sieci szkół prowadzonych przez Gminę Miasto Gdańsk na tle sytuacji demograficznej i urbanistycznej miasta.

W pierwszej części obrad Dyrektor Wydziału Edukacji,Regina Białousów, przedstawiła informacje o zmianach demograficznych w Gdańsku z uwzględnieniem planów rozwoju urbanistycznego miasta, przygotowanych przez Biuro Rozwoju Gdańska.

Liczba mieszkańców Gdańska i przyrost naturalny w latach 2000-2010

x

Biuro Rozwoju Gdańska dla potrzeb planistycznych w 2010 r. wykonało opracowanie, którego wynikiem jest orientacyjne rozmieszczenie ludności w poszczególnych okresach rozwojowych miasta zgodne z przewidywanym rozmieszczeniem nowej zabudowy mieszkaniowej dane te nie są efektem prognozy demograficznej, a jedynie rozmieszczeniem przyszłego programu mieszkaniowego wyrażonego powierzchnią użytkową, która po zastosowaniu założonych wskaźników przekłada się na przyszłą liczbę mieszkańców.
Istotnym zjawiskiem w rozmieszczeniu ludności będzie spadek jej liczby w takich dzielnicach urbanistycznych jak: Wrzeszcz, Oliwa, Śródmieście (z wyjątkiem Śródmieścia Historycznego) i Port (z wyjątkiem Letnicy) oraz równoczesny przyrost w dzielnicach rozwojowych: Południe (z wyłączeniem Chełmu) i Zachód.
(?) w których jednostkach urbanistycznych nastąpi znaczący wzrost liczby ludności; na tzw. górnym tarasie (dzielnice Południe i Zachód) prawie dwukrotnie może wzrosnąć liczba mieszkańców Zakoniczyna Łostowic, ponad dwukrotny wzrost nastąpi w Klukowie Rębiechowie i Św. Wojciechu, ponad trzykrotny - w Jasieniu Szadółkach, natomiast docelowa liczba mieszkańców Maćkowych może czterokrotnie przekroczyć obecną. Nastąpi to pod warunkiem wypełnienia zabudową mieszkaniową wszystkich terenów przeznaczonych na te funkcję oraz przy poprawie standardów mieszkaniowych. Z kolei na dolnym tarasie niewielki przyrost liczby mieszkańców możliwy jest w Śródmieściu Historycznym, a bardziej znaczący w Letnicy (prawie dwukrotny). Poza tym w jednostkach dolnego tarasu będzie następował spadek liczby mieszkańców.
Na uwagę zasługuje również struktura wieku ludności Gdańska w ujęciu przestrzennym i dynamicznym. Istotny dla decyzji planistycznych będzie spadek liczebności roczników przedszkolnych i szkolnych, spadek liczby osób w wieku produkcyjnym i nieustanny wzrost udziału grupy poprodukcyjnej.
Podsumowując, największe potrzeby w zakresie opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym, szkoły podstawowej i gimnazjalnym wystąpią w dzielnicach Południe i Zachód.

W drugiej części spotkania, po zaprezentowaniu sytuacji geograficzno-demograficznej i założeń dokumentów strategicznych dla planowani polityki oświatowej programów ?Model gdańskiej oświaty samorządowej GDAŃSZCZANIN2020?oraz ?Gdańsk Moje Miasto?, Gdańska Rada Oświatowa zapoznała się ze szczegółami projektowanych zmian w sieci szkół publicznych na lata 2011-2014 i podjęła debatę. W trakcie debaty przystąpiono do opiniowania przedstawionych propozycji w drodze głosowania, z udziałem 22 członków:

  1. Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 29 z dniem 31.08.2012 r. z możliwością przejęcia prowadzenia szkoły przez środowisko rodziców i nauczycieli w dotychczasowym budynku lub przeniesienie uczniów do Szkoły Podstawowej nr 61;
  2. Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 27 z dniem 31.08.2012 r.,  przeniesienie uczniów do Szkoły Podstawowej nr 39;
  3. Likwidacja Gimnazjum nr 23  z dniem 31.08.2012 r., przeniesienie uczniów do Gimnazjum nr 24 w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 17;
  4. Likwidacja Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych  z dniem 31.08.2012 r.
    Technikum nr 6 ? przeniesienie uczniów do Państwowych Szkół Budownictwa
    XXII Liceum Ogólnokształcące ? przeniesienie uczniów do XX Liceum Ogólnokształcącego;
  5. Likwidacja Szkół Elektrycznych i Elektronicznych z dniem 31.08.2012 r.:
    przeniesienie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 10 do Zespołu Szkół Energetycznych i likwidację Technikum nr 10; 
    przeniesienie warsztatów szkolnych do Centrum Kształcenia Praktycznego nr 1
  6. Likwidacja Gimnazjum nr 4 w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 4 przez wygaszanie z dniem 31.08.2014 r.;
  7. Likwidacja XIII Liceum Ogólnokształcącego przez wygaszanie  z dniem 31.08.2014 r.

Zastępca Prezydenta, Ewa Kamińska, podkreśliła, że wcześniejsza rozmowa o zamiarach pozwala na dyskusję wolną od politycznej presji wyborów, a decyzja o zamiarze likwidacji szkół przez Radę Miasta już w czerwcu da wszystkim czas na przygotowanie się do rozmowy merytorycznej, bowiem czerwcowe projekty uchwał dotyczące wprowadzenia powyższych zmian będą miały charakter jedynie intencyjny i nie skutkują jeszcze likwidacją. Dokonanie zmian jest konieczne ze względu na niż demograficzny, który zmniejsza liczbę uczniów w szkołach i uczyni edukację jeszcze kosztowniejszą jedynie w zakresie utrzymania budynków i kadry nauczycielskiej, bez wpływu na jakość edukacji. Nie starczy już bowiem środków  na dodatkowe wsparcie szkół. Ponadto założenia urbanistyczne rozwoju miasta i wynikające z nich konsekwencje, wymagają obecnie budowy szkół w dzielnicach południowych, w związku z czym przygotowano program ?szkoła za szkołę?. Za budynki szkoły z gruntami w atrakcyjnej lokalizacji deweloper lub inny nabywca, będzie zobowiązany do wybudowania szkoły na południu Gdańska. Dotyczy to 2 szkół: przy ul. Powstańców Warszawskich i na ul. Grunwaldzkiej. Pozostałe budynki po zlikwidowanych/przeniesionych szkołach pozostaną w zasobach edukacji na usługi oświatowo-edukacyjne, np.: szkoły językowe, taneczne, sportowe lub inne usługi sportowo-kulturalne dla lokalnej społeczności. Na przeniesieniu do Zespołu Szkół Energetycznych, uczniowie Szkół Elektrycznych i Elektronicznych (Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum), zyskają patronat Energii nad kształceniem do zawodu oraz budynek z lepszym zapleczem sportowym - basenem. Uczniom technikum w Zespole Szkół Budowlano-Architektonicznych, po przeniesieniu do Państwowych Szkół Budownictwa, nie zmieni się natomiast kadra nauczycieli przedmiotów zawodowych. Grupowanie specjalności kształcenia w zawodzie jest jednym z elementów porządkowania sieci placówek, mającej na celu optymalizację wykorzystania potencjału kadrowego specjalistów i zaplecza technicznego oraz współpracy z lokalnym środowiskiem pracodawców. Zachowując postulaty rozdzielania szkolnictwa zawodowego i ogólnokształcącego, mającego na celu podniesienie poziomu edukacji, zaproponowano likwidację liceum w Zespole Szkół Energetycznych przez wygaszanie oraz przeniesienie uczniów z liceum  w Zespole Szkół Budowlano-Architektonicznych do XX Liceum Ogólnokształcącego.

Większością głosów wszystkie propozycje likwidacji szkół zaopiniowano pozytywnie. Stanowisko Gdańskiej Rady Oświatowej zostało przekazane Radzie Miasta Gdańska.

Członkowie GRO zarekomendowali również:

  • przedstawianie propozycji zmian w sieci z uwzględnieniem obrazu efektu,
  • wprowadzanie zmian, jako elementu realizacji wizji rozwoju o dalszej perspektywie,
  • planowanie zmian przez pryzmat zarządzania kompetencjami,
  • wykorzystywanie 16 wskaźników oceny efektywności kształcenia stosowanych w państwach OECD,
  • uwzględnianie w analizie dwóch standardów kosztów utrzymania ucznia, w zwykłej klasie i klasie integracyjnej,
  • przeprowadzenie analizy wpływu liczebności klasy na wyniki uczniów z egzaminów końcowych,
  • podjęcie próby opracowania wskaźników i ich procentowego udziału dla potrzeb podejmowania decyzji o zmianach w sieci,
  • uzupełnienie materiałów o informacje o zmianowości szkół i wskaźnikach EWD.

Zastępca Prezydenta,Ewa Kamińska, zaprosiła Gdańską Radę Oświatową do przeprowadzenia debaty na temat aktualizacji programu GDAŃSZCZANIN 2020 oraz zgłaszania uwag i uzupełnień do założeń strategii ?Gdańsk Moje Miasto?, która powinna zostać przyjęta przez Radę  Miasta Gdańska do końca 2011 roku.

Najbliższe posiedzenie Gdańskiej Rady Oświatowej odbędzie się 8 września w Sali Herbowej Biura Rady Miasta Gdańska.