1 grudnia - w Dniu Światowego Dnia Walki z AIDS - w Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się konferencja naukowa ?HIV/AIDS - i co dalej? Jak Gdańsk i Pomorze walczą z epidemią XXI -go wieku" zorganizowana przez Urząd Miejski w Gdańsku.
![]() |
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl |
Konferencję otworzyła Ewa Kamińska - zastępca prezydenta Gdańska. Przywitała uczestników i wręczyła dyplomy laureatom ?Konkursu wiedzy o HIV/AIDS" ze szkół ponadgimnazjalnych oraz uhonorowała za długoletnią pracę i zaangażowanie w walkę z AIDS dr Hannę Trochę, lek. med. Helenę Hajdugę i pielęgniarkę Emanuelę Orłowską.
Jak walczyć i zapobiegać?
Podczas konferencji doc. Tomasz Smiatacz z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawił najnowsze dane epidemiologiczne zakażenia HIV. Dr Ewa Zarazińska przybliżyła działalność Punktu Konsultacyjno- Diagnostycznego w Gdańsku, który działa już 7 lat i w którym każdy może wykonać bezpłatnie i anonimowo test w kierunku HIV. W punkcie przebadało się już ponad 12 tys. osób.
Dr Maria Jankowska z Kliniki Chorób Zakaźnych GUM przedstawiła perspektywy leczenia zakażenia wirusem, Kamila Gołacka z Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowała badania ankietowe dotyczące diagnozy potrzeb ludzi chorych na AIDS i zakażonych HIV w zakresie organizacji i rodzajów wsparcia.
Andrysiak-Olszewska z Kuratorium Oświaty w Gdańsku zaprezentowała wyniki badań dotyczące diagnozy wiedzy na temat HIV/AIDS wśród uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa pomorskiego.
Wiceprezes Fundacji Pomorski Dom Nadziei Adam Hęćko przedstawił 5 lat doświadczeń pracy fundacji, która prowadzi szkolenia z zakresu HIV/AIDS dla młodzieży, pedagogów szkolnych, pracowników policji, straży miejskiej i MOPS oraz organizuje turnusy rehabilitacyjne dla osób seropozytywnych. Jan Henzel ze Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMDA-Poland zaprezentował działalność projektu Edukacji Rówieśniczej HIV/AIDS realizowany przez Oddział Gdański Stowarzyszenia.
Również ciekawym punktem konferencji było przedstawienie teatralne grupy teatralnej z Pałacu Młodzieży w Gdańsku-laureata etapu powiatowego przeglądu małych form teatralnych ?Nie daj szansy AIDS", organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Gdańsku.
Solidarni z chorymi i ich rodzinami
Po Konferencji jej uczestnicy zapalili znicze przy fontannie Neptuna, które zostały ułożone w kształcie ?czerwonej kokardki" - symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Wolontariusze zapraszali również przechodniów do zapalenia światełka.
Organizatorzy
Konferencję organizował Referat Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku, wraz z partnerami: Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Pomorskim Centrum Zdrowia Publicznego, Klinika Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Wojewódzka Przychodnia Skórno- Wenerologiczna, Wojewódzka i Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna, Fundacja Pomorski Dom Nadziei, Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR, Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej MROWISKO, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień i Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMDA-Poland.
Honorowy patronat nad konferencją objął Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Prof. Dr hab. med. Janusz Moryś.
Dorota Stępień / Wydział Spraw Społecznych
Dariusz Wołodźko / Biuro Prasowe