Jazda na rowerze w okresie letnim jest bardzo popularną formą poruszania się po mieście. Jednak im chłodniej, tym więcej osób rezygnuje z tego sposobu przemieszczania się i przesiada się do samochodów. Stąd pomysł na zabawę, której celem jest zmotywowanie mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w celach komunikacyjnych poza sezonem letnim. Zabawa polega na zbieraniu jak największej ilości punktów, które przyznawane są za wykonywanie codziennych rowerowych podróży.
Pobierz aplikacje i kręć kilometry
W grze można rywalizować między sobą na różnych poziomach. Wykręcone przez nas kilometry, przeliczone będą na punkty, które trafią na nasze własne konto lub zasilą bilans punktowy grupy, do której należymy. Rywalizacja może się zatem odbywać na poziomie indywidualnym, ale też pomiędzy firmami, uczelniami wyższymi, stowarzyszeniami, dzielnicami. Zgłoszone do konkursu firmy będą rywalizować ze sobą o tytuł najbardziej rowerowej firmy oraz o największą liczbę punktów „wykręconych” w stosunku do liczby pracowników. Aby stać się uczestnikiem gry, należy pobrać aplikację „Activy”, dołączyć do drużyny firmowej, uczelnianej lub dzielnicowej lub rozpocząć indywidualną rywalizację. Firmy rejestrują swoje drużyny do akcji poprzez formularz na stronie grarowerowa.pl.
Punkty za kilometry
Zwycięzcą konkursu zostanie osoba lub drużyna, która zbierze największą ilość punktów. Warto zapoznać się z zasadami punktowania, bo dzięki temu można dobrze wykorzystać wszystkie możliwości efektywnego gromadzenia cennych punktów. Tegoroczne zasady punktowania wyglądają następująco:
- 50 punktów za każdy przejazd do firmy, szkoły czy na uczelnię (również z powrotem) – max. 2 razy dziennie i 10 razy w tygodniu
- 5 punktów za każdy przejazd o długości min. 1,5 km
- 1 punkt za każdy kilometr przejechany rowerem, hulajnogą, na rolkach, na deskorolkach (dla przejazdów powyżej 1,5 km)
- Punkty wykręcone od 17 października do 13 listopada będą liczone podwójnie
- Minimalny czas przerwy między przejazdami premiowanymi to 30 minut
- Przejazdy muszą się zaczynać lub kończyć w granicach administracyjnych Gdańska
- W aplikacji znajdzie się bieżący ranking przejazdów danej firmy, uczelni, szkoły średniej, dzielnicy czy organizacji z przeliczeniem punktów na jednego uczestnika.
- Każdy punkt za odbyte przejazdy przeliczany jest na wirtualną walutę ActiveCoin, którą można wymieniać na nagrody:
- Za 777 AciveCoinów – skarpetki z motywem rowerowym dla pierwszych 300 aktywnych uczestników,
- Za 4444 AciveCoinów – butelka termiczna z logo kampanii dla pierwszych 1000 aktywnych uczestników,
- Za 7777 ActiveCoinów – torba rowerowa z logo kampanii,
- Dla najbardziej aktywnych uczestników – bony do gdańskich sklepów rowerowych,
- Nagrody niespodzianki dla pierwszej 5 kobiet i pierwszych 5 mężczyzn w konkurencji indywidualnej,
- Dla trzech zwycięskich szkół średnich – mobilny serwis rowerowy, · dla zwycięskich firm – nieodpłatna certyfikacja przyznająca Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom.
Jak się zapisać?
Aby dołączyć do gry, należy pobrać bezpłatną aplikację Activy (Play/App Store), dołączyć do drużyny firmowej, uczelnianej, szkolnej, dzielnicowej, organizacyjnej lub rozpocząć rywalizację indywidualną. Firmy i organizacje rejestrują swoje drużyny do akcji poprzez formularz na stronie internetowej: grarowerowa.pl. Natomiast drużyny dla wszystkich gdańskich dzielnic, szkół ponadpodstawowych i uczelni są już utworzone w aplikacji, wystarczy do nich dołączyć.
Przed rozpoczęciem kampanii i w jej trakcie, tj. od 9 września do 8 listopada dwa razy w tygodniu przy drogach rowerowych w Gdańsku, będą stały namioty promujące grę. Dla aktywnych uczestników gry, przyjeżdżających na rowerach, hulajnogach czy rolkach będą czekały rozgrzewające niespodzianki.
Pełny regulamin gry znajduje się na stronie akcji. Aktualne informacje o grze będą pojawiać się również na grupie Kręć kilometry dla Gdańska na Facebooku.