PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jaką funkcję może pełnić Targ Węglowy?

Jaką funkcję może pełnić Targ Węglowy?
Od 26 sierpnia do 4 września Instytut Kultury Miejskiej ożywiał Targ Węglowy i pytał mieszkańców o możliwą funkcję, jaką mógłby pełnić ten miejski plac. Zebrano około 600 ankiet, które zostaną opracowane, a raport przekazany władzom Miasta. Film „Ludzki Wymiar” oraz debata o Targu Węglowym zgromadziła w holu Teatru Wybrzeże liczną publiczność.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od 26 sierpnia do 4 września Instytut Kultury Miejskiej ożywiał Targ Węglowy i pytał mieszkańców o możliwą funkcję, jaką mógłby pełnić ten miejski plac. Zebrano około 600 ankiet, które zostaną opracowane, a raport przekazany władzom Miasta. Film „Ludzki Wymiar” oraz debata o Targu Węglowym zgromadziła w holu Teatru Wybrzeże liczną publiczność.

Pokaz filmu i debata zorganizowane były na zakończenie akcji „Targ o Węglowy”, której celem było rozpoczęcie procesu konsultacji możliwych i oczekiwanych przez mieszkańców funkcji Targu Węglowego. W zaproponowanej tymczasowej, mobilnej aranżacji Targu Instytut Kultury Miejskiej zaprosił mieszkańców Gdańska i innych użytkowników tego miejskiego placu do wyrażania opinii, udziału w aktywnościach i warsztatach z projektowania miasta, czy po prostu spędzenia czasu.

„Chcieliśmy rozmawiać nie tyle o tym “jak ma Targ wyglądać”, ale o jego funkcji, o tym, po co jest on nam - mieszkańcom potrzebny. Na ile, jako mieszkańcy czy użytkownicy miejskich przestrzeni publicznych, mamy faktyczny wpływ na ich kreowanie. Chcieliśmy przywrócić właściwą kolejność podejmowania decyzji administracyjnych czy infrastrukturalnych, tak aby były odpowiedzią na proces konsultacji i badań, a nie dyskusją post factum.”- mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

Początek dyskusji o mieście i ludziach

Film, który został pokazany na spotkaniu zmienia podejście do miasta, do sposobu w jaki są planowane metropolie. Prym nad ludźmi biorą samochody, rozładowanie natężenia ruchu ulicznego, tworzenie miejsc do parkowania. „Ludzki wymiar” Andreasa D. Dalsgaarda uzmysławia widzom, jak małymi, systematycznymi krokami, można przywrócić miastu dostępną dla mieszkańców i turystów przestrzeń publiczną. Doświadczeni architekci, odpowiedzialni za zmiany w Nowym Yorku czy Melbourne, podkreślają, by proces zmian rozpoczynał się od rozmów i konsultacji z mieszkańcami, gdyż buduje  to poczucie wspólnoty i chęć przebywania w przestrzeni, na którą mają oni realny wpływ.

Pomysły na Targ Węglowy

W pytaniu otwartym o pomysły na funkcje i aktywności na Targu Węglowym pojawiły się bardzo interesujące, a czasem zaskakujące odpowiedzi. Wiele z nich dotyczy stworzenia przestrzeni odpoczynku i strefy zieleni. Pojawiają się skwery, parki, ogród zimowy, czy nawet park egzotyczny. Dużo propozycji oscyluje wokół przestrzeni pod konkretne aktywności sportowe od siłowni na wolnym powietrzu po boisko do siatkówki, wrotkowiska (a zimą: lodowiska). Pojawiają się nawet pomysły postawienia sportowej hali, a wielokrotnie powtarzają się głosy o aqua parku. W odpowiedziach powraca również kwestia parkingu, który jest ważna sprawą - miejsce dla samochodów przy Głównym Mieście jest konieczne. W ankietach pojawiają się głosy o parkingu podziemnym, który jednoczy większość odpowiedzi, w mniejszości pozostają głosy o przywróceniu parkingu na Targu Węglowym. Dokładna analiza zebranych ok. 600 ankiet jeszcze potrwa. Podsumowanie zostanie opublikowane na stronie Instytutu Kultury Miejskiej oraz przekazane władzom Miasta.

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partner: Gazeta Wyborcza
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz
Współpraca: Krytyka Polityczna – Świetlica Trójmiasto, Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Josepha Korzeniowskiego, Cafe Absinthe, Teatr Wbrzeże