Nowe rozwiązanie zostało wdrożone w ramach integracji z Krajowym Węzłem Identyfikacji Elektronicznej (KWIE). Powstał on w celu upowszechnienia i ułatwienia korzystania z usług elektronicznych dla Polaków, co - w dużym uproszczeniu - jest tożsame z używaniem w wielu usługach jednego uniwersalnego loginu i bezpiecznego zestawu haseł.Rozwiązanie to jest odpowiednikiem podobnych systemów stosowanych w innych państwach, np. login.gov w Stanach Zjednoczonych. KWIE połączony z szeregiem systemów usługowych, m.in. z ePUAP, biznes.gov.pl, praca.gov.pl, Emp@tia, pacjent.gov.pl, portal CEIDG i PUE ZUS oraz wieloma innymi systemami jednostek centralnych czy jednostek samorządu terytorialnego a integracja kolejnych systemów jest w trakcie.
- Coraz więcej osób korzysta z profilu zaufanego, aby bez wychodzenia z domu dopełnić formalności w sprawach urzędowych. Mam nadzieję, że podobnie będzie w przypadku panelu mieszkańca, w zakresie korzystania z gminnych usług gospodarki odpadami – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.
Nowa funkcjonalność jest dodatkową możliwością i nie narzuca zmiany sposobu logowania do panelu.Dotychczasowa forma, oparta o indywidualny login i hasło, również pozostaje dostępna. Jest to o tyle istotne, że część mieszkańców z profilu zaufanego jeszcze nie korzysta, a ponadto wielu zarządców nieruchomości loguje się do systemu w imieniu wspólnot, które ich zatrudniają. Integracja usług e-administracji pozwala też na przechodzenie do Panelu Mieszkańca poprzez e-bankowość.