Zadaniem Gdańskich Funduszy jest pobudzanie aktywności społecznej gdańszczanek i gdańszczan oraz zwiększenie zaangażowania lokalnej społeczności w inicjatywy podejmowane na rzecz szeroko pojętego dobra wspólnego, dziejącego się w konkretnych dzielnicach miasta.
- Budowanie pozytywnych relacji pomiędzy mieszkańcami i mieszkankami Gdańska jest bardzo ważne. Celem funduszy jest wsparcie aktywności i wspólnotowości różnych grup poprzez zapewnienie łatwego dostępu do środków na realizację ich działań. Zachęcamy i zapraszamy do zgłaszania swoich projektów. Jesteśmy ciekawi Państwa pomysłów - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Dofinansowanie dla dwóch grup
Gdański Fundusz skierowany jest do dwóch grup realizatorów. O dostępne w tegorocznej puli środki finansowe mogą ubiegać się grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe.
-
Grupy nieformalne to minimum 4 osoby zamieszkujące na terenie Gdańska. W przypadku Funduszu Młodzieżowego grupa może składać się z osób w wieku od 13 do 26 lat, a jeśli w grupie są tylko osoby niepełnoletnie, grupa musi mieć także pełnoletniego opiekuna. Grupy nieformalne mogą starać się o dofinansowanie w wysokości do 700 zł.
-
Organizacje pozarządowe - same nie muszą być zarejestrowanie w naszym mieście, ale ich inicjatywa musi być skierowana stricte do gdańszczanek i gdańszczan. Organizacja może dostać dofinansowanie w wysokości do 7 000 zł.
Formy wsparcia z Gdańskich Funduszy
Grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe, które są zainteresowane dofinansowaniem ze środków Gdańskich Funduszy, mogą realizować swoje pomysły w takich kategoriach:
- Gdański Fundusz Młodzieżowy, którego celem jest dofinansowanie działań skierowanych do dzieci i młodzieży w bardzo różnej formie – od warsztatów artystycznych, ruchowych, edukacyjnych, aż po inicjatywy integracyjne jak np. urządzenie kącików zieleni, klubu osiedlowego, gry miejskiej lub koncertu.
-
Gdański Fundusz Sąsiedzki, przeznaczony na wszelkie inicjatywy organizowane na rzecz integracji sąsiedzkiej w dzielnicach, w szczególności: na obchody Gdańskich Dni Sąsiadów, wydarzeń prorodzinnych (jak np. kluby rodziców, familiady) oraz wzmocnienie relacji i więzi sąsiedzkich.
-
Gdański Fundusz Senioralny, wspierający działania skierowane do seniorek i seniorów, jak również realizowane przez osoby starsze, jak np. organizację wycieczek, warsztatów artystycznych, inicjatyw na rzecz rozwoju pasji, integracyjnych spotkań w ramach klubów seniora, jak również promujących wolontariat osób starszych.
-
Gdański Fundusz Sportowo-Rekreacyjny, promujący zdrowy tryb życia i podejmowanie aktywności fizycznej wśród mieszkanek i mieszkańców Gdańska przy wykorzystaniu miejskiej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej np. przez organizację inicjatywy sportowych dla różnych grup mieszkańców (– bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy poziom sprawności) czy realizację dzielnicowych inicjatyw sportowych, integrujących społeczność lokalną.
-
Gdański Fundusz Ekologiczny (dedykowany grupom nieformalnym), promujący postawy i zachowania ekologiczne oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego, zwiększanie świadomości społecznej na temat wpływu człowieka na otaczającą go przyrodę, niwelowanie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko, a także pobudzanie i zwiększanie aktywności społecznej i wolontariackiej mieszkańców Gdańska.
-
Gdański Fundusz Europejskiej Stolicy Wolontariatu (dedykowany grupom nieformalnym), mający na celu wzmocnienie i upowszechnianie idei wolontariatu wśród mieszkańców Gdańska, pobudzanie społeczeństwa obywatelskiego do działań wolontariackich oraz wzmacnianie jego potencjału.
Składanie wniosków
Każda z dostępnych opcji Gdańskiego Funduszu ma swojego operatora, który czuwa nad całą koordynacją naboru i konkursu, prowadzi konsultacje, sprawdza wnioski oraz przypomina o sprawozdaniach. W celu złożenia wniosku o dofinansowanie swojego projektu, trzeba zgłosić się pod wskazany adres mailowy we właściwym czasie:
Gdański Fundusz Młodzieżowy - operator: Stowarzyszenie Morena
- termin naboru: do 14 marca
- e-mail: gfm@morena.org.pl; tel. 533 319 895
- szczegóły: strona internetowa Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego
Gdański Fundusz Sąsiedzki - operator: Fundacja RC
- termin naboru: do 14 marca
- e-mail: gfs@fundacjarc.org.pl; tel. 504 871 495
- szczegóły: strona internetowa Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego
Gdański Fundusz Senioralny - operator: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku
- termin naboru: do 14 marca
- e-mail: gfs@wolontariatgdansk.pl ; tel. 58 772 42 21
- szczegóły: strona internetowa Gdańskiego Funduszu Senioralnego
Gdański Fundusz Rekreacyjno-Sportowy - operator: Fundacja RC
- termin naboru: do 14 marca
- e-mail: gfsr@fundacjarc.org.pl 573 375 657
- Szczegóły: strona internetowa Gdańskiego Funduszu Rekreacyjno-Sportowego
Gdański Fundusz Ekologiczny - operator: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku
- termin naboru: do 14 marca
- e-mail: gfe@wolontariatgdansk.pl; tel. 58 772 42 21
- szczegóły: strona internetowa Gdańskiego Funduszu Ekologicznego
Gdański Fundusz Europejskiej Stolicy Wolontariatu - operator: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku
- termin naboru: do 14 marca
- e-mail: esw@wolontariatgdansk.pl; tel. 58 772 42 17
- szczegóły: strona internetowa Gdańskiego Funduszu Europejskiej Stolicy Wolontariatu