Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ponad 400 dzieci otrzyma paczki! IV finał akcji „Każdy może pomóc”

W poniedziałek 21 grudnia o godz. 16.00 w Centrum Nauki i Sportu Gedania 1922 przy al. Hallera 201 w Gdańsku odbędzie się IV finał akcji „Każdy może pomóc”. W tegorocznej edycji projektu udało się przygotować nie 300 jak planowali organizatorzy, a ponad 400 paczek dla dzieci z rodzin wspieranych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku! W sumie spełniliśmy marzenia prawie tysiąca gdańskich dzieci.

A
A

„Każdy może pomóc” to autorski projekt Magdaleny Theus realizowany we wszystkich Centrach Pracy Socjalnej MOPR w Gdańsku. Akcja jest anonimowa: dziecko nie poznaje nazwiska darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska dziecka.

- Akcja poprzedzona jest przygotowaniem i wypełnianiem ankiet, w których pracownicy socjalni pytają dzieci o ich marzenia, pasje i potrzeby. Na podstawie ankiet powstają listy z charakterystyką konkretnego dziecka. Listy to jedynie inspiracja do działania, a nie sugestia zakupu konkretnego przedmiotu – podkreśla Magdalena Theus. – Listy zostały zaszyfrowane i powierzone do realizacji zainteresowanym osobom, które zgłaszały się do MOPR. W tym roku postawiliśmy na „ocieplenie” listu. Każdy z nich został podpisany imieniem dziecka – dodaje Theus.

Nowatorskość projektu
Nowatorskość projektu polega na tym, że dzieci nie wiedzą o przygotowywanych dla nich paczkach. Pracownicy socjalni wypełniają z nimi ankietę, nie mówiąc, że zebrane informacje posłużą do napisania listu, który będzie inspiracją do stworzenia świątecznej paczki.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że w okresie przedświątecznym jest wiele podobnych akcji w całym kraju, nasza akcja jest jednak wyjątkowa – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej podczas inauguracji IV edycji projektu. – Losując list, przygotowujemy prezent dla konkretnego dziecka. W liście czytamy kim ono jest, co lubi, o czym marzy. Na tej podstawie sami decydujemy o rzeczach, którymi sprawimy radość dziecku. Zachęcam mieszkańców Gdańska do dzielenia się dobrocią. Cytując klasyka, "dobro się mnoży dzieląc je". Dzielmy się zatem szczodrze.

Wiele niespodzianek
- Każdy finał był wyjątkowy. Oprawę artystyczną, na bardzo wysokim poziomie co roku  zapewnia nasz partner Scena Muzyczna Gdańsk. Dotychczas dzieci miały okazję podziwiać wielu artystów, np. w ubiegłym roku wystąpili: Adrian Lipskee Lipiński - czołowy polski tancerz sceny street dance, specjalizujący się w Poppingu, głównie w stylach botonicznych: Robot, animation, strobing, waving, tufting, finalista programu telewizyjnego „Mam Talent”, Sylwia Dymek „Tybetańska Księżniczka”, prekursorka tańca w stylu dancehall i reggae czy Daniel „Deny” Nowaka - półfinalistę programu telewizyjnego „Got to Dance” – informuje Magdalena Theus i dodaje - W tym roku również  przygotowaliśmy ciekawy program z udziałem znanych artystów.

Do akcji „Każdy może pomóc” włączyli się m.in. władze miasta (Prezydent Paweł Adamowicz i Zastępcy Prezydenta), Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek wraz z radnymi, uczniowie szkół gdańskich, studenci, przedstawiciele biznesu, instytucji, mieszkańcy z różnych części kraju oraz Polacy przebywający za granicą.

Monika Ostrowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)