Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Polski Czerwony Krzyż włącza się w pomoc dla Domu Międzykulturowego

Pomoc rzeczowa o wartości 10 tys. zł - paczki żywnościowe, artykuły higieniczne i papiernicze - zostanie przekazana przez PCK mieszkańcom Domu Międzykulturowego przy ul. Nowiny 2B w Gdańsku. Przekazanie nastąpi we wtorek, 7 marca o godz. 10.00.

A
A

W związku z prośbą złożoną przez panią Khedi Alieva mentorkę międzykulturową działającą w Domu Międzykulturowym w Gdańsku - Polski Czerwony Krzyż wspólnie z Miastem Gdańsk organizują pomoc dla Czeczenek i Czeczenów którzy wybrali Miasto Gdańsk na swój nowy dom, uciekając przed kryzysem humanitarnym w swoim kraju.

Obecnie pod opieką Rady przebywa 8 rodzin oczekujących na status uchodźców. Dzięki środkom zgromadzonym w ramach zbiórek publicznych oraz darczyńców zestawy pomocowe zostaną przekazane rodzinom przebywającym w Domu Międzykulturowym w Gdańsku.
Do potrzebujących azylantów/uchodźców, dzięki darczyńcom PCK trafiły artykuły higieniczne do pielęgnacji dzieci: szampony, pasty i szczoteczki do zębów, proszki do prania. Dodatkowo, dzieci otrzymały zestawy artykułów papierniczych: bloki, kredki, kleje, bibuły. Pomoc dla osób przebywających w Gdańsku ma z jednej strony zapewnić im podstawowe artykuły żywieniowe i higieniczne, z drugiej zaś dać okazję to rozwoju i zabawy w niełatwych okolicznościach.

Paczki dotrą do ośrodka we wtorek, 7 marca 2017 roku około godziny 10:00.

Jest to pierwszy transport artykułów jednak PCK zapewnia że paczki żywnościowe, artykuły higieniczne itp. będą dostarczane regularnie co miesiąc do końca czerwca.Paczki z żywnością, artykułami higienicznymi, oraz odzieżą i zabawkami powstały dzięki wsparciu darczyńców i pracy naszych wolontariuszy i pracowników. Wartość przekazanych darów to ponad 10 tys. złotych.

Ponad dwadzieścia lat temu wybuchła pierwsza wojna w Czeczenii, 11 grudnia 1994 roku Borys Jelcyn (wtedy Prezydent Rosji) podpisał rozporządzenie „o przywróceniu praworządności, porządku i działalności społecznej na terytorium Republiki Czeczeńskiej". Dziewięć dni później rosyjska artyleria już ostrzeliwała przedmieścia Groźnego. Wszystko dlatego, że w 1991 roku Wszech narodowy Kongres Czeczenów ogłosił niezależność Czeczenii od ZSRR. Od tego momentu republika zaczęła oddalać się od Moskwy, a w 1991 roku przeprowadziła swoje pierwsze wybory parlamentarne i prezydenckie. Konflikt w Czeczeni z przerwami trwa do dziś. Obecnie pro niepodległościowi bojownicy nawiązali współprace z IS („Państwem Islamskim”) co prowadzi do nowej eskalacji konfliktu.

- Aby skutecznie pomagać, potrzebujemy środków od ludzi dobrej woli. Dlatego właśnie, dziękuję wszystkim, którzy przekazali wpłaty w ramach naszej zbiórkę na rzecz Ukrainy – to dzięki Wam możemy sprawnie nieść pomoc – zaznacza PCK.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)