Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

O komunikacji miejskiej w Europejskim Centrum Solidarności

O historii, a także o planach na najbliższą przyszłość dyskutować będą prelegenci na poniedziałkowej konferencji dotyczącej transportu miejskiego w Gdańsku. 22 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość gdańskiej komunikacji miejskiej”, której organizatorami są Miasto Gdańsk, Zarząd Transportu Miejskiego oraz Zakład Komunikacji Miejskiej. Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli mediów.

A
A

O historii, a także o planach na najbliższą przyszłość dyskutować będą prelegenci na poniedziałkowej konferencji dotyczącej transportu miejskiego w Gdańsku. 22 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość gdańskiej komunikacji miejskiej”, której organizatorami są Miasto Gdańsk, Zarząd Transportu Miejskiego oraz Zakład Komunikacji Miejskiej.

Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli mediów.

Czas: poniedziałek, 22 czerwca, godz. 10.00
Miejsce: Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności

W konferencji udział wezmą m.in. przedstawiciele: Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w tym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, władze miast i gmin ościennych; Zarządu Transportu Miejskiego, Zakładu Komunikacji Miejskiej, Gdańskich Inwestycji Komunalnych, Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, Szybkiej Kolei Miejskiej, Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej; Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Komunikacji Miejskiej, a także przedstawiciele firm przewozowych oraz producentów autobusów.

- Gdańska komunikacja miejska obchodzi w 2015 r. dwa jubileusze: w maju była to 10. rocznica utworzenia Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, a w czerwcu – 70 rocznica uruchomienia komunikacji miejskiej po drugiej wojnie światowej – mówi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz/Wiceprezydent Piotr Grzelak. – Poniedziałkowa konferencja spaja te dwa wydarzenia, podsumowuje je i jednocześnie stanowi okazję do zaprezentowania rozwiązań, które w przyszłości mają szansę zostać wdrożone do realizacji w naszej komunikacji miejskiej – podkreśla prezydent.

- Uczestnicy konferencji zapoznają się nie tylko z historią 10 lat funkcjonowania Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, ale poznają też dalsze plany rozwoju komunikacji szynowej, zagadnienia związane z modernizacją taboru, integracją transportu czy tez ekologicznymi rozwiązaniami, dedykowanymi komunikacji autobusowej – mówi Jerzy Dobaczewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Ważnym punktem programu będzie promocja książki „Gdańsk w tramwajach i autobusach” – To pierwsza tak bogato ilustrowana historia powojennej komunikacji miejskiej w Gdańsku. W książce zaprezentowano także m.in. kolekcje biletów, przebieg tras tramwajowych z mapkami. Prawdziwą gratką jest zamieszczony tu katalog taboru używanego przez 70. lat w Gdańsku, zawierający zdjęcia, dane techniczne, oraz krótką historię każdego pojazdu czy urządzenia.

- Opowieść oparta jest w dużej mierzy na wspomnieniach ludzi, którzy pracowali w zakładach komunikacyjnych, i tym samym tworzyli historię komunikacji miejskiej w Gdańsku. Jednak historia opisana w książce nie kończy się na czasach współczesnych, ale wybiega w przyszłość, dzięki czemu czytelnik będzie mógł sobie wyobrazić jak za kilka lat będzie podróżował ulicami miasta - zapowiada Jerzy Zgliczyński, prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, Sp. z o.o.

Program konferencji:

• 09.30 – 10.00 Rejestracja

• 10.00 – 10.10 Rozpoczęcie i powitanie uczestników konferencji

• 10.10 – 10.30 Wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza

• 10.30 – 10.55 - „70 lat powojennej komunikacji Miejskiej w Gdańsku” – prezentacja publikacji – Maciej Kosycarz

• 10.55 – 11.10 - „10 lat Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku” – Jerzy Dobaczewski – Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku

• 11.10 – 11.30 - „Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej oraz dalsze plany rozwoju komunikacji szynowej” – Marcin Dawidowski - Wydział Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku

• 11.30 – 11.50 - „Koncepcja modernizacji parku taborowego do 2030 r.” – Maciej Lisicki – Zakład Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Gdańsku

• 11.50 – 12.20 - Przerwa

• 12.20 – 12.40 - „Integracja transportu fundamentem rozwoju metropolii” – Michał Glaser – Biuro Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego

• 12.40 – 13.05 - „Nowoczesny autobus miejski – ekonomia i ekologia” – Adam Kempiński – EvoBus Polska Sp. z o.o.

• 13.05 – 13.30 - „Niskoemisyjna komunikacja miejska przyszłości” Wiesław Cieśla, Mateusz Figaszewski – Solaris Bus & Coach S.A.

• 13.30 – 13.45 - Dyskusja

• 13.45 – 14.00 - Podsumowanie spotkania

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)