Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Międzynarodowy Dzień Lwa w gdańskim ZOO

10 sierpnia na całym świecie obchodzone jest święto króla zwierząt. W tym roku w gdańskim ZOO atrakcje odbędą się w godzinach 9.30- 12.30, a około 10.00 atrakcja szczególna – trening medyczny, karmienie i zabawy gdańskiego stada lwów na wybiegu zewnętrznym. Wśród gości znajdą się m.in. prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz oraz Mateusz Mika, kapitan Lotosu Trefla Gdańsk.

A
A

- Lwy są symbolem Gdańska i od wieków patronują naszemu miastu, dlatego też z radością będziemy świętować ten dzień wspólnie z gdańską rodziną lwów w naszym ZOO. Mam nadzieję, że gdańszczanie zdecydują się na odwiedzenie ogrodu zoologicznego i skorzystanie z okazji, by bliżej poznać zwyczaje tych pięknych zwierząt – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska

Atrakcji tego dnia w gdańskim ZOO będzie wiele: konkursy, quizy, warsztaty artystyczne pod okiem artysty rzeźbiarza Tomasza Zabrockiego. W trakcie Dnia Lwa przyjrzymy się bliżej tym niezwykłym zwierzętom - opiekunowie lwów odsłonią tajemnice lwiej rodziny i opowiedzą o ich życiu. Razem z nimi będziemy obserwować dzikie koty na wybiegu i w lwiej jaskini, zaprosimy też do wspólnej edukacji przez zabawę - będą puzzle, gra memory, kolorowanki i zagadki - oczywiście wszystko o lwach.

- Ten dzień ma zwrócić naszą szczególną uwagę na sytuację tych wielkich kotów na świecie – przyznaje Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Obecnie szacuje się światową populację lwów na około 25 tysięcy i liczba ta niestety wykazuje tendencję spadkową – dodaje Targowski.

Przypomnijmy, że lwy w gdańskim ZOO zamieszkały w 2013 roku. Samiec główny – Arco przyjechał do Gdańska z Portugalii, a samice z Francji. Lwia rodzina doczekała się licznego potomstwa. Obecnie nasze stado to 7 lwów (dwa samce i pięć samiczek), a dwa nasze lwy wyjechały do ogrodów w Chorzowie i czeskiego Brna.

Warto dodać, że w Czerwonej Księdze IUCN lew figuruje w kategorii gatunków narażonych na wyginięcie, natomiast indyjski podgatunek - lew azjatycki - został zaliczony do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele – od fragmentacji siedlisk, kłusownictwa, omyłkowego chwytania się lwów we wnyki, wypierania populacji dzikich zwierząt, na które polują koty, chorób, trucia przez rolników, rytualnych łowów (tradycyjny obrzęd inicjacyjny Masajów) po polowania dewizowe.

Partnerem Międzynarodowego Dnia Lwa 10 sierpnia 2017 r. w gdańskim ZOO jest gdańska Straż Miejska, której m.in. maskotka – Leoś będzie pozował do wspólnych zdjęć i opowiadał o swoich „lwich doświadczeniach”. Gościem specjalnym tego dnia będzie również mistrz świata, kapitan LOTOSU Trefla Gdańsk Mateusz Mika, który zdradzi szczegóły projektu siatkarskich, gdańskich lwów z gdańskim ZOO (#gdańskielwy).

Atrakcja główna tego dnia rozpocznie się około godziny 10.00 na wybiegu zewnętrznym lwów. Miejsce to jest oddalone od wejścia głównego około 300-400 m. Prosimy o założenie czasu dotarcia do lwiarni.

Ekipy z cięższym sprzętem, proszone są o kontakt: Emilia Salach ( esalach@zoo.gda.pl, 693 813 032)

Alicja Bittner (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)