Marian Kołodziej przez niemal całe życie związany był z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Dla teatru zrealizował blisko 200 scenografii. Realizował również scenografię dla innych teatrów w Polsce m.in. dla sztuk reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza, Kazimierza Kutza, Stanisława Różewicza oraz dla filmów, projektował też kostiumy sceniczne. Był twórcą ołtarza papieskiego w Gdańsku podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II w latach 1987 i 1999. W 1997 został Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska.
We wtorek 13 października przypada kolejna rocznica śmierci Mariana Kołodzieja. Z tej okazji jego bliscy, przyjaciele i sąsiedzi zebrali się w poniedziałkowy wieczór na ul. Mariackiej, by wspominać tego znakomitego gdańskiego artystę. O Kołodzieju opowiadali m.in. jego żona Halina Słojewska, artyści Teatru Wybrzeże, a także Małgorzata Talarczyk, prezes gdańskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich i Barbara Zawada – przewodnicząca sekcji scenografów ZASP. Uczestnicy uroczystości wystąpili w oryginalnych kostiumach scenicznych projektu Mariana Kołodzieja.
- To tu, w tej kamienicy Kołodziej projektował ołtarz papieski. Ponieważ nie miał żadnej osobnej pracowni, a projekt wymagał rysunków w dużej skali, miał te rysunki rozłożone w całym mieszkaniu na podłodze. Przychodzili znajomi i żartowali jak w tej anegdocie o Matce Boskiej: nie rysuj na klęczkach, rysuj dobrze – wspominała Halina Słojewska.
Wszyscy zebrani podkreślali że Marian Kołodziej był prawdziwym wizjonerem scenografii, człowiekiem pełnym pasji, który za każdym razem tworzył prawdziwe dzieła sztuki. A przy tym był też artysta człowiekiem niezwykle skromnym.
Odsłonięcia tablicy dokonał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a poświęcił ją biskup sufragan Zbigniew Zieliński.