- Mamy nadzieję, że uczestnicy święta będą się fantastycznie bawić i jednocześnie integrować - zapowiadał wydarzenie Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Ten dzień ma być zarówno dla rodziców, jak i dzieci przyjemną odskocznią od obowiązków, dać radość i relaks. Apeluję też do innych gdańszczan, którzy mają odwagę podzielić się swoim wartościowym życiem, o otwarcie swojego domu dla potrzebujących maluchów. Bycie rodzicem jest czymś najpiękniejszym. To wielki dar i bogactwo. Podziel się domem, daj szansę dzieciom na szczęście, by mogły je dzielić dalej z innymi.
W ramach wydarzenia w Hewelianum dzieci i opiekunowie obejrzeli "science show", wybuchowe doświadczenia chemiczne i eksperymenty z prawami fizyki. Następnie grupa bawiła się na wystawach pt. "Dookoła świata" i "Z energią".
- Najfajniejsze były te wybuchy i chmury w namiocie - podsumował imprezę ośmioletni Rafał, jeden z uczestników. - No i w ogóle, było dobrze. Następnym razem przyjdziemy też z moim bratem, bo dzisiaj nie mógł przyjść, jest chory.
W trakcie imprezy uhonorowani też zostali przyjaciele gdańskich rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka, m.in. fantastyczni lekarze, pedagodzy, psycholodzy na co dzień wspierający rodziców w pełnieniu ich trudnej funkcji. W święcie rodzin udział wzięli też przedstawiciele władz miasta. Ambasadorem kampanii jest Sylwia Gruchała, florecistka i medalistka olimpijska.
Rodziny zastępcze w Gdańsku
Gdańskie dzieci potrzebujące wychowują się w 353 rodzinach zastępczych (w tym w 228 spokrewnionych, 94 niezawodowych, 31 zawodowych) oraz rodzinnych domach dziecka (tych jest 15). Przebywa w nich niespełna 600 gdańskich dzieci. Zainteresowani założeniem zwykłej rodziny zastępczej, by uzyskać status muszą przejść 12 - tygodniowe, bezpłatne szkolenie, przygotowujące do roli rodzica dla dziecka z bagażem doświadczeń.
Kandydaci chcący założyć rodzinę zawodową lub rodzinny dom dziecka dodatkowo jeszcze 8 - tygodniowe szkolenie specjalistyczne, które pozwoli dobrze pełnić zadania. Zajęcia z trenerami mają charakter warsztatowy. Odbywają się w gdańskim MOPR. Dodajmy, że prowadzący zastępcze rodziny zawodowe i rodzinne domy dziecka otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie.