PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zamek

Zamek

Kwartał ograniczony Motławą oraz ulicami Sukienniczą i Karpią, to dawny teren zamku krzyżackiego, który wzniesiony został na miejscu dawnego gdańskiego grodu przez Krzyżaków niedługo po opanowaniu Gdańska w 1308 r. Zamek przetrwał zaledwie około stulecia, został bowiem niemalże doszczętnie rozebrany przez gdańskich mieszczan zaraz po jego opuszczeniu przez krzyżacką załogę i komtura, na ręce którego mieszkańcy Gdańska złożyli wypowiedzenie posłuszeństwa Zakonowi w 1454 r.

Wśród komturów rezydujących na gdańskim zamku wymienić trzeba Winricha von Kniprode pochodzącego z Westfalii, Heinricha von Plauena z Saksonii i Konrada Zöllnera von Rotensteina z północnej Bawarii - wszyscy trzej zakończyli bowiem zakonną karierę jako wielcy mistrzowie. Nie wiele brakowało, by inny gdański komtur, Nikolaus Poster rodem z Turyngii, został wielkim mistrzem, kiedy w 1441 r. mianowano go namiestnikiem zakonnego państwa do czasu wyboru nowego wielkiego mistrza.

W nieistniejącym budynku przy (równie w zasadzie nieistniejącej) ulicy Karpiej 26 funcjonowała przez prawie 100 lat (1824-1923) założona w 1817 r. Szkoła Nawigacyjna. Początkowo, mniej więcej do połowy XIX w. panował zwyczaj, że dyrektorem szkoły był zawsze oficer duńskiej marynarki wojennej, na czas pełnienia obowiązków przechodzący do służby króla pruskiego. Dyrektorowi gdańskiej szkoły podlegały także podobne placówki w Kłajpedzie, Piławie, Szczecinie i Strzałowie.

Przy ulicy Rycerskiej 7 i 8 znajdowała się od 1916 r. "Gdańska Fabryka Chleba", której współwłaścicielem był Simon Anker - kupiec pochodzenia żydowskiego nazywany "zbożowym królem" ze względu na rozmach jego przedsiębiorstwa, zajmującego się hurtowym handlem zbożem. Wśród sześciu spichlerzy należących firmy przedsiębiorczego Żyda należały również m.in. spichlerze na Wyspie Spichrzów o egzotycznych nazwach "Drzewo Kawowe" i "Drzewo Palmowe".