PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Oliwskie ZOO

Oliwskie ZOO

 

logo zoo
 

Gdański Ogród Zoologiczny
ul. Karwieńska 3, 80-328 Gdańsk
tel.: (58) 552 00 41
e-mail: zoo@zoo.gda.pl
www: www.zoo.gda.pl
Facebook, X, Instagram

 

Rok założenia: 1954
Powierzchnia: 125 ha

Wejście do zoo na godzinę przed zamknięciem.

Godziny otwarcia ZOO: zoo.gda.pl/wizyta-w-zoo/godziny-otwarcia
Ceny biletów: zoo.gda.pl/wizyta-w-zoo/cennik-biletow

Kup bilet on-line: bilety.zoo.gda.pl

Dojazd autobusem z przystanku "Oliwa Pętla Tramwajowa":

  • 169 – kursuje na trasie Oliwa – ZOO – Owczarnia, przez cały rok
  • 622 – kursuje na trasie Oliwa – ZOO – Oliwa, w sezonie letnim

Dojazd samochodem: parking ok. 300 m od ZOO
Spacer: 2,5 km od pętli tramwajowej

Gdański Ogród Zoologiczny został założony w 1954 roku i zajmuje powierzchnię 125 ha. Położony jest w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w Dolinie Leśnego Młyna.  To idealne miejsce na aktywny wypoczynek lub leniwe spacery, dla dzieci, dorosłych i seniorów. Gdański ogród jest czynny codziennie, przez cały rok, także we wszystkie dni świąteczne, wolne od pracy i handlu. Dzięki całorocznym pawilonom (lwiarni, żyrafiarni, pawilonie ptaków i gadów, małpiarniom) oraz wyjątkowym walorom krajobrazowym jest wart odwiedzenia o każdej porze roku.

W oliwskim ZOO żyje ponad 1000 zwierząt reprezentujących blisko 200 gatunków pochodzących ze wszystkich kontynentów, ssaki, gady, płazy i ptaki. Gdański ogród jako jedyny w Polsce ma zaszczyt być domem dla orangutanów oraz najliczniejszej rodziny pingwinów tońców. 

Oliwskie ZOO jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), dzięki czemu może uczestniczyć w kilkunastu Europejskich Programach Hodowlanych (EEP) dla ginących gatunków. W ramach EEP posiadamy w naszej kolekcji tak cenne okazy zwierząt, jak wilki grzywiaste, kondory wielkie, pingwiny tońce, czy też hipopotamy karłowate. Od stycznia 2007 r. ogród jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA).

Nadrzędną rolą gdańskiego ZOO jest ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem, a także działania na rzecz zachowania ich naturalnych środowisk. Bierzemy udział w programach reintrodukcji, czyli przywrócenia do natury zwierząt, m.in.: osłów somalijskich, fok szarych, rysiów europejskich i oryksów szablorogich. 

Poza wspaniałymi zwierzętami i pięknymi ekspozycjami, w ZOO czekają na gości także inne atrakcje – pokazy karmienia zwierząt, lekcje i warsztaty edukacyjne, wydarzenia i kampanie, Małe ZOO, park linowy, kolejka Retro, wypożyczalnia wózków dla najmłodszych oraz punkty gastronomiczne.

Zapraszamy i do ZOObaczenia!

Lew Arco
Lew Arco
fot. Piotr Dziki
Historia ZOO w Oliwie

Gdańskie ZOO jest obecnie jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. To jedno z najbardziej znanych miejsc rekreacji i edukacji na Wybrzeżu, odwiedzane rokrocznie przez liczne rzesze zarówno mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów.


Inicjatywa utworzenia na terenie Trójmiasta ogrodu zoologicznego zrodziła się u schyłku lat czterdziestych i została gorąco poparta przez mieszkańców.Entuzjazm społeczeństwa był tak wielki, iż ówczesne władze miejskie, aczkolwiek początkowo niechętne temu projektowi, wyraziły wreszcie pod koniec 1953 r. zgodę na założenie w Gdańsku ZOO. Przeznaczono na ten cel teren parkowo-leśny o powierzchni ok. 100 ha, położony w Dolinie Leśnego Młyna, niedaleko od centrum Oliwy


O wyborze tego terenu zadecydowały jego znakomite warunki topograficzne i łagodny mikroklimat doliny, dzięki któremu od końca XIX wieku aż do 1954 r. funkcjonował tutaj pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm. Budynek główny i zabudowania gospodarcze, a także dawny młyn wodny wraz z dworkiem młynarza, pochodzącym z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, zaadaptowano na potrzeby ogrodu zoologicznego.
Uroczyste otwarcie gdańskiego ZOO nastąpiło 1 maja 1954 r. Pierwszymi jego mieszkańcami zostały ofiarowane przez mieszkańców Trójmiasta małe zwierzęta: króliki, chomiki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty i papużki faliste. Kolekcja stopniowo powiększała się o inne zwierzęta egzotyczne, których głównymi dostarczycielami byli marynarze.


Swoją rozbudowę zawdzięcza oliwskie ZOO przede wszystkim pracownikom ogrodu w tym pierwszemu dyrektorowi, Michałowi Massalskiemu i mieszkańcom Trójmiasta, którzy w czynie społecznym wykonali przeważającą część prac z nią związanych. W ten sposób powstała trasa zwiedzania oraz drogi gospodarcze i dojazdowe. Poszerzono i wybagrowano naturalne rozlewiska wodne, przystosowując je dla potrzeb zwierząt; osuszono tereny podmokłe, zamieniając je w wybiegi z małymi stawami. Przebudowano i powiększono pomieszczenia dla małp, ptaków i drapieżników. Wytyczono kilkanaście wybiegów dla zwierząt kopytnych, budując ponadto z dużych głazów narzutowych "górzyste" wybiegi dla lam i owiec grzywiastych. Foki, pingwiny otrzymały baseny z przepływową wodą źródlaną. Ogromu pracy jaką wykonali nieodpłatnie entuzjaści gdańskiego ogrodu zoologicznego, nie sposób przecenić.


W pierwszym okresie rozbudowy ZOO najpoważniejszy problem stanowiło zdobywanie i kompletowanie podstawowego składu zwierząt okazowych, a przede wszystkim stworzenie im jak najlepszych warunków życia i rozmnażania się. Starania pracowników nie poszły na marne w połowie lat osiemdziesiątych gdański ogród zoologiczny zamieszkiwało już około 800 przedstawicieli 176 gatunków; uzyskiwano liczne przychówki, a śmiertelność zwierząt była niska.

slon
 
zyrafa
 



W latach 1989 - 1998 kolekcja oliwskiego ZOO powiększyła się o hipopotamy karłowate, antylopy, tapiry anta, hipopotamy nilowe, aryksy szablaste, zebry, kapibary, orangutany, kangury, wilki grzywiaste, flamingi, pingwiny tońce, wielbłądy jednogarbne, dwugarbne, lutungi jawajskie i mandryle. Dla najmłodszych zwiedzających otwarto "małe zoo", które cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci. Wybudowano także nowy pawilon dla małp człekokształtnych, orangutanów i szympansów. Zadbano też o nową, atrakcyjną oprawę wizualną ogrodu. Dzięki tym inwestycjom w sezonie 1998 frekwencja gości oliwskiego ZOO znacznie wzrosła.


Gdański ogród zoologiczny dotowany jest w 2/3 kosztów ogólnych z budżetu gminy Gdańsk, reszta funduszy pochodzi z dochodów własnych (sprzedaż biletów, zwierząt, organizacja festynów) oraz od sponsorów.


W ciągu ostatnich trzech lat wybudowano pawilon ptaków i gadów, nowe wybiegi dla żółwi i kobów, alejki spacerowe, azyl dla bocianów.

ZOO 3
 
ZOO 5
 

 

200 lat współczesnych ogrodów zoologicznych

Tradycja utrzymywania kolekcji żywych zwierząt tzw. menażerii przy dworach monarchów i możnowładców znana była już od czasów antycznych. Jednak pierwsze ogrody zoologiczne o charakterze naukowo-hodowlanym powstały na przełomie wieków XVIII i XIX w Europie: w Wiedniu (1752), Paryżu (1759) i Londynie (1826). Ich założycielami byli członkowie rozmaitych towarzystw badawczych, zainteresowani życiem egzotycznych zwierząt. Za ich przykładem poszły podobne organizacje w innych krajach europejskich i w Ameryce Północnej. Pierwotnie ogrody te nie były dostępne dla szerokiej publiczności, kiedy jednak tak się stało, okazało się, że zainteresowanie nimi jest ogromne i stale rośnie. Zaczęto więc stopniowo powiększać ich kolekcje, rozbudowywać pomieszczenia dla zwierząt, udoskonalać metody transportu i hodowli. Z czasem zmieniła się też rola ogrodów zoologicznych - z "żywych muzeów" przekształciły się w nowoczesne centra ochrony gatunków zagrożonych i ginących, a wiele z nich bierze obecnie aktywny udział w światowych programach reintrodukcji, czyli przywracania tychże gatunków ich naturalnemu środowisku.


Zadania i cele współczesnych ogrodów zoologicznych to przede wszystkim hodowla, poszerzanie naukowej wiedzy o zwierzętach i działania dydaktyczna. Jako centra ochrony ogrody te muszą ustalać właściwe związki między człowiekiem i przyrodą, wyjaśniać konieczność zachowania ekosystemów i biologicznej różnorodności. Służą temu nowoczesne metody ekspozycji: wybiegi immersyjne (oglądane "od wewnątrz") zapoznają zwiedzających ze środowiskowymi aspektami życia zwierząt. Ogrody zoologiczne odgrywają ważną rolę w ochronie gatunków. Działania na rzecz zachowania biologicznej różnorodności to ochrona gatunków i biologicznych wspólnot, z dala od których często nie mogą one przeżyć. Ochrona polega na zachowaniu wystarczającej ilości osobników danego gatunku i przestrzeni dostatecznie dużych dla utrzymania ich maturalnych struktur ekologicznych. W kolekcjach ogrodów zoologicznych znajdują się-najczęściej z powodów historycznych-przedstawiciele wielu gatunków, które na wolności są silnie zagrożone czy nawet wymarłe. Zwierzęta te stanowią cenny żywy materiał genetyczny, dzięki któremu-przy dobrym planowaniu i skoordynowanej hodowli-będzie można zasilać populacje żyjące na wolności lub budować nowe. Ogrody zoologiczne współpracują ze sobą w ramach regionalnych programów hodowlanych- Europejski Program dla Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (EEP) jest prowadzony obecnie dla ponad 180 gatunków.

Więcej informacji: zoo.gda.pl