Uwarunkowania urbanistyczne
Jednostka pomocnicza Stogi wchodzi w skład dzielnicy urbanistycznej Port. Jest zlokalizowana w centralnej części Wyspy Portowej Stogi. Otoczona od północy wodami Zatoki Gdańskiej, a od południa wodami Martwej Wisły. Od zachodu graniczy z jednostką pomocniczą Przeróbka, a od wschodu z jednostką Krakowiec-Górki Zachodnie.
Znaczna część obszaru jest objęta granicami administracyjnymi portu morskiego, gdzie dynamicznie rozwijają się funkcje przemysłowo-portowo-składowe. Również w obszarze wód morskich funkcjonuje, zbudowany w latach 70., Port Północny. Do znaczących inwestycji tego sektora gospodarki w ostatnich latach zaliczyć można Głębokowodny Terminal Kontenerowy (DCT) oraz Pomorskie Centrum Logistyczne. Zrealizowane i realizowane inwestycje drogowe i kolejowe (ze znaczącym wsparciem unijnym) systematycznie poprawiają dostępność tych terenów.
W części południowej Stogów, z bezpośrednim dostępem do nabrzeża Martwej Wisły, zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa (głównie wielorodzinna). Stogi Mieszkaniowe to przykład modernistycznego osiedla wpisanego w historyczny układ dawnej wsi rybackiej i zespołu kuracyjnego nad Pustym Stawem, z zachowanym układem dawnych dróg i centrum osiedlowym wyznaczonym w miejscu krzyżowania się najważniejszych kierunków ruchu, przy ul. Stryjewskiego. Prowadzone sukcesywnie inwestycje w postaci nowych ścieżek z oświetleniem i wyposażeniem rekreacyjno-sportowym wzbogacają otoczenie Pustego Stawu, służąc codziennej rekreacji mieszkańców. Rekreacji lokalnej i miejskiej służy również letnie kąpielisko morskie wraz z plażą i usługami towarzyszącymi.
Kierunki rozwoju
Podstawową funkcją w części północnej Stogów będzie funkcja przemysłowo-portowo-usługowa. Obszar ten jest jedną z dwóch koncentracji (obok lotniska) tej funkcji na terenie miasta. Wykorzystanie nadmorskiego położenia uznaje się za jedną z podstaw podejmowania strategicznych decyzji w zarzadzaniu przestrzenią miejską. Znaczenie gospodarczej „bramy miasta” zostanie wzmocnione przez realizację planowanej rozbudowy Portu Północnego o tzw. Port Centralny/Zewnętrzny. Można również prognozować dalszy dynamiczny rozwój funkcji logistycznych i okołoportowych, wspartych konsekwentnie modernizowaną przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk infrastrukturą techniczną.
W obszarze Stogów Mieszkaniowych przewiduje się uzupełnianie i podnoszenie standardu istniejącej zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz przestrzeni publicznych, a także rozwój i wzmacnianie funkcji związanych z unikalnym, nadwodnym położeniem - m.in. planuje się przebudowę nabrzeża Martwej Wisły z bulwarem i trasą rowerową z możliwością cumowania barek mieszkalnych.
Środowisko
obszary i obiekty objęte ochroną:
- fragment obszaru Natura 2000 Zatoka Pucka
tereny wskazane do ochrony
- 1 teren cenny przyrodniczo proponowany do ochrony w formie użytku ekologicznego
Powierzchnia pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego [%]
- 97
Inżynieria
Dostęp do sieci inżynieryjnych jest zapewniony w zakresie ograniczonym do obszaru zainwestowania miejskiego. Na obszarze jednostki zlokalizowany jest ujściowy odcinek rzeki Gniła Łacha wraz z pompownią. Odwodnienie realizowane jest głównie systemem mechanicznym, w niewielkiej części grawitacyjnym. Na obszarze zlokalizowane są dwie pompownie: Gniła Łacha i Kaczeńce.
Opracowanie: Biuro Rozwoju Gdańska