PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Stogi
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Stogi
Powierzchnia: 10,91 km2
Liczba ludności: 10134 osób
Gęstość zaludnienia: 929 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy VI
tel. 58 301 30 11 wew. 103
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Mirosław Radka
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Stogi
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy
    Sabina Mirska

  • Zastępca Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy
    Patrycja Gawinkowska

  • Członek Zarządu
    Magdalena Radosz
    Tomasz Szymczak

 

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Beata Grochowska

  • Zastępca Przewodniczącej Rady Dzielnicy
    Paweł Ciopciński

     

  • Komisja Rewizyjna

      Przewodnicząca - Sylwia Marcinkowska

      Małgorzata Jurczak

      Beata Karaban

 

  • Radni

        Ilona Brzeska-Groth

       Jarosław Gawina

       Tomasz Góralski

       Janusz Łapszo

       Sławomir Szczygielski

       Anita Zawistowska

Kontakt

Siedziba 
Hoża 14, 80-628 Gdańsk

Telefon:

Rada Dzielnicy Stogi: 503-495-942

Przewodnicząca Rady Dzielnicy: 

Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy: 793-001-412

E-mail:
stogi@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
radadzielnicystogi.pl

Dyżur
czwartek 18:00-19:00

Historia dzielnicy

Historia dzielnicy
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hala Plażowa na Stogach, zdjęcie wykonano około 1910-1925 roku
Hala Plażowa na Stogach, zdjęcie wykonano około 1910-1925 roku

 

Pierwotnie były tu łąki w części należące do rybaków z Osieka (od XIII wieku), w części do opactwa oliwskiego w części do szpitala św. Jakuba (XV–XVI wiek). Od 1454 - własność miasta Gdańska, z nadania króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka, który zastrzegł sobie na mierzei prawo polowania w tutejszych lasach. W XVI wieku osiedle rybackie z centrum nad Wisłą, chociaż zabudowa związana z morskimi połowami istniała także w sąsiedztwie nadmorskiego lasu. W 1603 roku przy zachodnim brzegu Pustego Stawu istniał należący do gdańskiego burmistrza Johanna Bekego (1547–1611) dwór, obok którego znajdował się browar. Po spaleniu nadmorskich lasów przez Rosjan w wojnie z lat 1734–1735 Towarzystwo Przyrodnicze rozpisało konkurs na ponowne zalesienie. Zwyciężyła metoda zaproponowana przez prof. Titiusa z Wittenbergi. Przyczyniło się to również do powstania kurortu – początkowo nad Pustym Stawem, następnie nad brzegiem morza. Rozkwit kurortu wpłynął na szybki rozwój wsi mimo zniszczeń w okresie wojen napoleońskich, zwłaszcza w początku roku 1813. Od 1869 trwała niwelacja, osuszanie i drenowanie terenów łąkowych i leśnych przy granicy z Wisłoujściem dla budowanych wodociągów gdańskich.
Obszar nadmorski objęty był od 2. połowy XIX wieku artyleryjskim systemem obrony od strony morza. W roku 1922 obszar ten nabył Robert Amsel, zakładając fabrykę pasmanteryjną (obecny Pasanil), dla której adaptowano Hotel Kuracyjny (Kurhotel) i Neuer Saal (rozebrane z uwagi na zły stan techniczny po 1945). Z dawnego założenia kuracyjnego nad Pustym Stawem obecnie nadal pozostały czytelne promenady i ścieżki. W 1927 doprowadzono do plaży tramwaj, wzdłuż torowiska wybudowano asfaltową drogę, oddaną do użytku 13 V 1935, na odcinku od strony Stogów pokrywającą się z Budenweg i z dalszym odcinkiem nakierowanym na oś Strandhalle. Pozostałą część Budenweg przekształcono w promenadę. W 1927 roku w 564 domach mieszkało około 5 tysięcy osób (przed 1939 jeszcze 14 rybaków). W okresie II Wolnego Miasta Gdańska po polsku Stogi nazywano nieoficjalnie Hejbudy, Sienna Huta.

Aleksandra StefańskaUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoPełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rad Dzielnic
Aleksandra Stefańska - najnowsze