Termomodernizacja, zmiana sposobu ogrzewania, przebudowa lokalu usługowego oraz lokali mieszkalnych w celu ich usamodzielnienia w budynku gminnym przy ul. Łąkowej 20 wraz z rozbiórką oficyny i zagospodarowaniem terenu
Zadanie zrealizowane przez Gdańskie Nieruchomości, dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektów: "Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska w latach 2017-2020" oraz "Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku."
W grudniu 2023 r. Gdańskie Nieruchomości zakończyły prace rewitalizacyjne budynku przy ul. Łąkowa 20, które pozwoliły na przywrócenie nieruchomości jej historycznego uroku.
Budynek przy ul. Łąkowej 20 to szerokofrontowa kamienica typu śródmiejskiego, usytuowana w zachodniej pierzei ulicy Łąkowej. Zabudowa charakterystyczna dla Dolnego Miasta. Układ wnętrz zbliżony do kwadratu plan podzielono w kondygnacjach obu pięter na 9 kwadratowych pól o podobnej powierzchni, gdzie w środkowym polu mieści się klatka schodowa z duszą. Na wsparte na słupach galerie skierowano drzwi mieszkań. Budynek posiada wejście z przejazdu bramnego. Wzniesiony w 1880-1890 roku. Posiada pięć kondygnacji: parter, dwa piętra oraz piwnicę i poddasze. Wykonany w konstrukcji murowanej z cegły maszynowej czerwonej, otynkowanej. Kryty dachem dwuspadowym, papowym.
Kamienica została gruntownie wyremontowana. Zagospodarowano terenu wokół budynku. Rozebrano oficynę. Budynek dostosowano do współczesnych standardów z zachowaniem charakteru zabudowy. Przebudowano ściany wewnętrzne w celu wydzielenia i usamodzielnienia lokali mieszkalnych, jak również w celu wydzielenia pomieszczenia wózkarni oraz węzła cieplnego, zlokalizowanych obecnie w dawnym przejeździe bramnym. Dzięki zmianie sposobu ogrzewania i wykonaniu izolacji, do użytku mieszkańców oddano 8 samodzielnych, ekonomicznych i ekologicznych lokali mieszkalnych oraz lokal usługowy na parterze. Wykonano prace wykończeniowe wnętrz lokalu użytkowego oraz lokali mieszkalnych. W lokalach mieszkalnych zreorganizowany został układ funkcjonalny tak, aby wydzielić łazienki i aneksy kuchenne. Poza renowacją elewacji oraz dociepleniem i odtworzeniem stolarki, zakres remontu obejmował również: wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian fundamentowych, wykonanie izolacji przeciwwodnych i termicznych, instalacje elektryczne i teletechniczne, instalację uziemiającą i odgromową, remont konstrukcji murowych, remont stropów oraz odtworzenie więźby dachowej. Budynek zyskał odprowadzenie wody opadowej do kanalizacji deszczowej.
Wykonano instalację fotowoltaiczną na dachu obiektu. W budynku została przygotowana również instalacja BMS (Building Management System).
Wykonano prace zgodnie z programem prac konserwatorskich w tym m.in.: renowacji poddana została klatka schodowa w pełnym zakresie. Wymienione zostały wszystkie okna w budynku na nowe dwuszybowe drewniane z nawietrzakami. Stolarka okienna odtwarza podziały i detale okien pierwotnych. Dodatkowo zostały zamontowane okna połaciowe doświetlające poddasze. Odrestaurowano detal okna wraz z naczółkiem i tympanonem. Stolarka drzwiowa wymieniona została na nową zgodnie z historycznymi proporcjami. Odrestaurowano profile boniowania w przyziemiu. Przywrócone zostały powtarzalne elementy niezachowanego detalu architektonicznego np. frontony, konsole pod okapem oraz profile ościeży zgodnie z oryginałem.
Uroczyste przekazanie budynku do użytkowania: 14.03.2024 roku
Fot. Gdańskie Nieruchomości
- Faza projektowa: 2019-04-02
- Rozpoczęcie: 2022
- Zakończenie: 2023
- Miasto Gdańsk: 2 727 573 zł
- Unia Europejska: 3 122 069 zł