Termomodernizacja, zmiana sposobu ogrzewania, przebudowa lokali mieszkalnych w celu ich usamodzielnienia w budynku gminnym przy ul. Salwator 7
Zadanie zrealizowane przez Gdańskie Nieruchomości, dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu "Rewitalizacja Biskupiej Górki i Starego Chełmu w Gdańsku"
W czerwcu 2023 r. Gdańskie Nieruchomości zakończyły prace rewitalizacyjne budynku przy ul. Salwator 7 na terenie Biskupiej Górki w Gdańsku.
Budynek ten to wolnostojący dom mieszkalny, usytuowany kalenicowo, we wschodniej części ulicy Salwator (d. Salvatorgrasse) - dochodzącej do ulicy Biskupiej. Obiekt wzniesiony w II połowie XIX wieku, jako zwarta bryła na planie prostokąta. W czasie działań wojennych budynek nie ucierpiał. Posiada dwie kondygnacje nadziemne oraz piwnicę. Wykonany w konstrukcji murowanej z cegły maszynowej czerwonej z detalem ceramicznym, częściowo tynkowanej. Kryty dachem dwuspadowym.
Kamienica została gruntownie wyremontowana. Mieszczą się w niej dwa lokale mieszkalne.
Budynek dostosowano do współczesnych standardów z zachowaniem charakteru zabudowy. Przebudowano ściany wewnętrzne w celu wydzielenia i usamodzielnienia lokali mieszkalnych, jak również w celu wydzielenia pomieszczenie węzła cieplnego. Wykonano prace wykończeniowe wnętrz lokali mieszkalnych, które wyposażono w łazienki i aneksy kuchenne. Budynek został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zainstalowano rolety wewnętrzne przeciwpożarowe.
W budynku wykonano płytę fundamentową, nową izolację pionową oraz izolację poziomą z zastosowaniem iniekcji. Wymieniono wszystkie stropy drewniane na stropy żelbetowe, ściany zewnętrzne zostały wzmocnione torkretem, zrealizowano nową więźbę dachową z deskowaniem. Dach ocieplono wełną mineralną, wykonano nowe pokrycie z blachy tytanowo-cynkowej, łączonej na rąbek stojący i nowe kominy. Termomodernizacja budynku obejmowała m.in. izolację termiczną ścian fundamentowych do poziomu terenu. Ściany zewnętrze kondygnacji nadziemnych ocieplono od wewnątrz. Przeprowadzono remont elewacji ceglanej.
Prace restauracyjne, zgodnie z opracowanym dla obiektu programem prac konserwatorskich, dotyczyły m.in. drewnianej klatki schodowej, odtworzonej na wzór historycznej oraz remontu schodów zewnętrznych wejściowych do budynku. Odtworzono drzwi wewnętrzne w budynku. Wymieniono wszystkie okna na nowe drewniane z szybami zespolonymi, z odwzorowaniem ich podziałów historycznych.
W budynku zrealizowano nowe instalacje: sanitarną, wodociągową, centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylacyjną, elektryczną i teletechniczną, uziemiającą i odgromową. W wyniku przeprowadzonych prac budowlanych budynek zyskał także odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji deszczowej.
Uroczyste przekazanie budynku do użytkowania: 04.07.2023 roku
Fot. Gdańskie Nieruchomości / Dominik Paszliński- Faza projektowa: 2018-09-12
- Rozpoczęcie: 2022
- Zakończenie: 2023
- Miasto Gdańsk: 1 754 803 zł
- Unia Europejska: 90 684 zł