Sieć wodociągowa łącząca Wyspę Sobieszewską z gdańskim systemem wodociągowym
Sieć wodociągowa o długości ok. 7,8 km wraz z przyłączami i studzienkami wodomierzowymi łącząca Wyspę Sobieszewską z gdańskim systemem wodociągowym. Zadanie nr 110 wykonano w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II.
Głównym celem inwestycji była poprawa jakości wody przeznaczonej do spożycia na całym obszarze Wyspy Sobieszewskiej i Płoni Wielkiej.
W wyniku Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II około 3 tys. mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej uzyskało dostęp do wody pitnej z ujęcia głębinowego Lipce. Wcześniej mieszkańcy zaopatrywani byli z lokalnych ujęć Świbno i Sobieszewo, które charakteryzowały się podwyższoną zawartością fluorków.
W ramach inwestycji powstał także Zbiornik Wody Kazimierz, którego celem jest stabilizacja ciśnienia wody na Wyspie Sobieszewskiej. Obiekt magazynuje 600 m3 wody. Potencjał tego miejsca został wykorzystany jako nowa atrakcja turystyczna i edukacyjna na mapie Trójmiasta. Z tarasu zbiornika można podziwiać przepiękny widok na Zatokę Gdańską, Żuławy oraz Mierzeję Wiślaną.
Głównym celem przeprowadzonych przed 2011 rokiem inwestycji było zwiększenie udziału wód głębinowych w systemie zaopatrzenia w wodę mieszkańców Gdańska. Obecnie wynosi on ponad 80%. Po zakończeniu obu etapów Gdańskiego projektu wodno-ściekowego, 100% gdańskiej wody spełnia wszystkie normy jakościowe przewidziane dla wody pitnej.
W ramach zadania nr 110 wykonano:
- budowa ok. 7,8 km wodociągu wraz z przyłączami i studzienkami wodomierzowymi
- wykonanie przewiertów horyzontalnych pod Wisłą Śmiałą (ok. 0,8 km) i Martwą Wisłą (ok. 0,4 km)
- budowa wodociagu o długości ok. 0,8 km wraz z przyłączami i studzienkami wodomierzowymi w rejonie ul. Zagroble
- budowa zbiornika wieżowego wody
- przełączenie istniejących przyłączy wodociągowych
Fot. Gmina Miasta Gdańska, www.gdansk.pl
- Rozpoczęcie: 2012
- Zakończenie: 2015
- Miasto Gdańsk: 4 619 591 zł
- Unia Europejska: 9 868 547 zł