Park Brzeźnieński
Park zlokalizowany w dzielnicy Brzeźno, w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Powierzchnia parku wynosi około 10 ha, jest trzecim co do wielkości parkiem historycznym w Gdańsku. W parku można znaleźć resztki dawnych pruskich fortyfikacji. Liczba drzew w parku przekracza 4860 sztuk, a wśród nich znajdują się: olsza szara i czarna, jesion, wierzba biała, sosna, klon, jawor, brzoza brodawkowata i wiąz. Molo o długości 130 metrów powstało w miejscu zwanym w XVIII wieku Sankt Peter, czyli Święty Piotr. Plaża w Brzeźnie to jedna z najatrakcyjniejszych plaż w Trójmieście, którą dzieli od lasu promenada pieszo-rowerowa.
HISTORIA
Kiedy w latach 1840–1842 budowano park, pełnił on pierwotnie funkcję parku rekreacyjnego dla licznie przyjeżdżających kuracjuszy zakładów kąpielowych w Brzeźnie. W późniejszych latach, od zachodniej strony parku, postawiono dom kuracyjny. Natomiast na przedłużeniu do morza wybudowane zostało molo. Na obrzeżach parku, na granicy z pasem wydm nadmorskich wykonane zostały przed I Wojną Światową betonowe umocnienia pod stanowiska artylerii plażowej, których sklepienia zostały wykorzystane w okresie międzywojennym jako taras widokowy na morze i wejście do Portu Gdańskiego. Na zalesionym w latach 1829-1831 terenie (od Osady Brzeźno do ujścia Wisły) wyznaczono osie widokowe na Zatokę Gdańską. W wybudowanym ogrodzie zdrojowym znajdował się skwer z pergolą i poidełkiem oraz punkt widokowy – wszystkie te elementy przetrwały do dnia dzisiejszego. Zachował się również starodrzew sosnowy – około 170-letni, betonowy fragment mola i drewnianej promenady, bunkry zabytkowe oraz murek.
Park nadmorski im. J. Haffnera w Gdańsku-Brzeźnie stanowi istotny element rekreacyjny zarówno dla mieszkańców dzielnicy. Park ten jest także chętnie wybierany przez turystów i wczasowiczów licznie odwiedzających nadmorskie plaże.
Fot. Gmina Miasta Gdańska, www.gdansk.pl
- Rozpoczęcie: 2009
- Zakończenie: 2010
- Miasto Gdańsk: 2 800 000 zł