Przebudowa ujęcia i stacji uzdatniania wody Dolina Radości
Celem zadania było uzyskanie wydajności ujęcia i stacji uzdatniania wody 420 m³/h, a także uzdatnienie wody w celu uzyskania jakości zgodnej z obowiązującymi przepisami, a dla żelaza i manganu uzyskanie bardziej restrykcyjnych wartości w stosunku do wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zadanie wykonano w ramach kontraktu nr 6.1. część III Gdańskiego Projektu wodno - ściekowego etap I.
Celem inwestycji było pięciokrotne zwiększenie możliwości wydobywania wody głębinowej na terenie Doliny Radości, a także poprawa procesów jej uzdatniania.
Ujęcie wody Dolina Radości położone jest malowniczo, w granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku Oliwie, co zapewnia skuteczną ochronę wód podziemnych. Ujęcie wybudowane zostało w 1911 roku i od tej pory było kilkakrotnie modernizowane.
Woda wydobywana ze strefy Doliny Radości pochodzi z trzeciorzędowej i czwartorzędowej warstwy wodonośnej. Na terenie strefy ujęcia wody wykonano 9 nowych odwiertów studni głębinowych. W wyniku inwestycji poprawiono także procesy uzdatniania wydobywanej wody, między innymi zainstalowano lampy UV. Obecnie woda pitna z Doliny Radości charakteryzuje się zmniejszoną zawartością związków żelaza i manganu, niż wymaga Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Stara Dolina to obiekt zabytkowy, położony w jednym z najpiękniejszych zakątków Gdańska, miejscu niedzielnych spacerów i wypadów rowerowych. Zbiornik wybudowano w 1911 r. i zamknięto z przyczyn technicznych w 1978 roku. Dzięki inwestycji został ponownie uczynniony po gruntownej przebudowie, zyskał także nowoczesną stację uzdatniania wody. Przedsięwzięcie pozwoliło na zabezpieczenie dostaw wody pitnej pochodzącej z ujęć głębinowych dla mieszkańców Gdańska.
Dwukomorowy zbiornik jest magazynem wody o pojemności 600 m³. Inwestycja w Oruni to przede wszystkim budowa dwóch nowych zbiorników oraz przepompowni wody o przepustowości 40000m³ na dobę.
W ramach kontraktu nr 6.1. część III wykonano:
- przebudowę budynku głównego SUW z kompletnym ciągiem technologicznym
- budowę zbiornika wód technologicznych z przepompownią
- przebudowę przepompowni ścieków
- zagospodarowanie terenu wraz z drogami i ogrodzeniem
- nowe otwory studzienne
- montaż armatury pomiarowej w obrębie studni
Dzięki realizacji Gdańskiego projektu wodno-ściekowego znacznie poprawiła się jakość wody dostarczanej mieszkańcom Gdańska. Obecnie woda podawana w sieci miejskiej spełnia wszystkie normy krajowe i europejskie. W 2006 roku, przed rozpoczęciem projektu, zgodność z normami spełniało 78% gdańskiej wody.
Fot. Gmina Miasta Gdańska, www.gdansk.pl
- Rozpoczęcie: 2006
- Zakończenie: 2012
- Miasto Gdańsk: 8 960 172 zł
- Unia Europejska: 12 748 137 zł