Likwidacja dawnej oczyszczalni oraz przełączenie ścieków z Oczyszczalni Ścieków Zaspa do Oczyszczalni Ścieków Gdańsk-Wschód to efekt zaostrzenia wymagań ograniczenia emisji związków biogennych do środowiska morskiego. Inwestycja pozwoliła na bezpieczny odpływ ścieków, poprawę jakości gdańskich kąpielisk oraz zabezpieczyła miasto na wypadek awarii systemu ściekowego.
Wyłączona z eksploatacji z końcem 2008 roku, Oczyszczalnia Ścieków Zaspa zlokalizowana była w rozwidleniu ulic Hallera, Uczniowskiej i Gdańskiej, na pograniczu dzielnic mieszkaniowych Zaspy i Brzeźna. Oczyszczalnię oddano do użytku w 1932 roku jako jedną z najnowocześniejszych w Europie. Do Oczyszczalni Ścieków Zaspa doprowadzone były ścieki z Sopotu i północnej części Gdańska – Żabianki, Jelitkowa, Brzeźna, części Przymorza, Zaspy i Wrzeszcza. Odbiornikiem oczyszczonych ścieków był basen portowy im. Władysława IV w Gdańsku - Nowym Porcie.
Oczyszczalnia Ścieków Zaspa była oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną z dwustopniowym osadem czynnym. Osad nadmierny i wstępny przerabiany był na drodze fermentacji mezofilowej oraz suszony na poletkach osadowych. Gaz uzyskiwany w czasie fermentacji osadu używano do celów technologicznych i ogrzewania obiektów na terenie oczyszczalni. Układ technologiczny obiektu nie pozwalał na wprowadzenie biologicznej redukcji biogenów, co skutkowało tym, iż oczyszczalnia nie spełniała wymagań w zakresie stężeń azotu i fosforu ogólnego w ściekach oczyszczonych.
Przełączenie ścieków z Oczyszczalni Ścieków Zaspa do Oczyszczalni Ścieków Gdańsk-Wschód, które miało miejsce z końcem 2008 roku to efekt inwestycji prowadzonych od 2007 roku, wymuszonych przez zaostrzenie wymagań ograniczenia emisji związków biogennych do środowiska morskiego. Od czerwca 2007 r. trwały prace związane z modernizacją przedwojennego kolektora w ul. Hallera, wykonaniem kanalizacji w ul. Reja, ul. Mickiewicza, ul. Kościuszki oraz ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Jednocześnie budowany był kolektor Ołowianka II, odprowadzający ścieki do Oczyszczalni Wschód. Inwestycja ta pozwoliła na bezpieczny odpływ ścieków i zabezpieczyła miasto na wypadek awarii systemu ściekowego.
W ramach kontraktu nr 1 wykonano:
- przepompownie Przewałowa
- przebudowę stanowiska krat
- przebudowę budynku technologicznego dla potrzeb przepompownie "Główna"
- remont budynku administracyjnego
- budowę lokalnych przepompowni
- likwidacje wyłączonych obiektów
- Rozpoczęcie: 2006
- Zakończenie: 2012
- Miasto Gdańsk: 23 096 436 zł
- Unia Europejska: 23 635 376 zł