Energetyczne wykorzystanie biogazu na oczyszczalni ścieków Gdańsk - Wschód
Instalacja skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej zastępuje funkcjonalnie istniejącą kotłownię. Ma ona na celu obniżenie kosztów eksploatacji Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów jak i zmniejszenia wpływu na środowisko.
Wobec przewidywanego wzrostu ilości osadów ściekowych koniecznym stało się przeprowadzenie inwestycji porządkującej i rozwiązującej kompleksowo problem z powstającym w procesie oczyszczania ścieków osadem. Stała się nim budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów poprzedzona modernizacją węzła fermentacji metanowej. Inwestycja wynikająca z potrzeb, a równocześnie możliwa do realizacji po modernizacji węzła wytwarzania metanu była Instalacja skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej (CHP) zastępująca funkcjonalnie istniejącą kotłownię, która jest wykorzystywana obenie jako źródło rezerwowe lub szczytowe. Potrzeba budowy Instalacji CHP na terenie oczyszczalni ścieków Gdańsk - Wschód wynikła bezpośrednio z powstałych w wyniku prowadzonej modernizacji oczyszczalni oraz zmian w zlewni możliwości w postacji powstawania znacznych ilości (bezpowrotnie traconego ze szkodą dla środowiska) biogazu, oraz potrzeba obniżenia kosztów eksploatacji budowanej ITPO, co bezpośrednio przekłada się na koszt odprowadzania ścieków dla mieszkańców miasta Gdańsk.
Bezpośrednim celem realizacji Instalacji CP było i jest możliwie najefektywniejsze wykorzystanie biogazu generowanego w procesie fermentacji osadów ściekowych.
Zastosowanie silników spalinowych opalanych biogazem posiada znacznie korzystniejszy w porównaniu z innymi technologiami współczynnik skojarzenia, co powoduje zwiększenie ilości produkowanej energii elektrycznej w stosunku do produkcji ciepła.
Fot. Gmina Miasta Gdańska, www.gdansk.pl- Rozpoczęcie: 2007
- Zakończenie: 2013
- Miasto Gdańsk: 12 350 679 zł
- Unia Europejska: 6 424 676 zł