Budowa Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu
Projekt zakładał budowę Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej oraz realizację niezbędnej infrastruktury towarzyszącej, w tym: utworzenie sześciu stałych i tymczasowych parkingów dla samochodów osobowych, autokarów i wozów transmisyjnych oraz parkingu rowerowego i motocyklowego.
ERGO ARENA
Hala widowiskowo-sportowa znajdująca się na granicy Sopotu i Gdańska została otwarta 18 sierpnia 2010 roku. Jedna z największych i najnowocześniejszych hal w Polsce. Daje możliwość rozegrania dowolnego rodzaju gier zespołowych, sportów motorowych, jeździectwa, sztuk walki, łyżwiarstwa, hokeja na lodzie czy nawet windsurfingu. Jest też przystosowana do organizowania spektakli i koncertów.
Inwestycja wpisuje się w priorytety programów rządowych dotyczących rozwoju kultury i sportu oraz w działania przewidziane w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego, co pozwoliło jej uzyskać dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR oraz pozyskać środki z Ministerstwa Sportu.
PODSTAWOWE DANE
Lata budowy 2007 – 2010
Data otwarcia 18 sierpnia 2010
KONSTRUKCJA
Wymiary budynku: 214/180 m
Wymiary areny sportowej z widownią: 143,4/119 m
Wysokość obiektu: 30,73 m
Powierzchnia użytkowa: 22 863,21 m²
Powierzchnia płyty głównej: 4000 m²
Obwód otoku hali: 412 m
PIERWSZE WYDARZENIE
Pierwszym sportowym wydarzeniem był mecz reprezentacji siatkarzy Polski i Brazylii, które zmierzyły się w towarzyskim spotkaniu. Wygrała Polska 3:2.
Natomiast pierwszym muzycznym wydarzeniem był koncert muzyki symfonicznej ,,Na dobry początek”.
LOKALIZACJA I DOJAZD
Ergo Arena jest zlokalizowana na granicy Gdańska i Sopotu przy Placu Dwóch Miast 1.
Obiekt zlokalizowany jest 3 km od centrum Sopotu, ok. 10 km od centrum Gdańska i ok. 1 km od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej.
Świetnie skomunikowana – dojeżdża tu:
- kolej SKM, przystanek w Sopocie – Sopot Wyścigi i w Gdańsku – Gdańsk Żabianka –AWFiS,
- albo Gdańsku,
- tramwaje linie: 2, 8, 6, 11
- autobusy nr: 122, 185, 227, 148, N6, N12, N13.
Nagrody
- Nagroda DEMESA 2012 za Najlepszy Sportowy Obiekt Roku.
- Tytuł „Sportowy Obiekt Roku 2011“ w XII edycji konkursu „Budowniczy Polskiego Sportu” za wyróżniającą się architekturę, konstrukcje i zastosowane w nich rozwiązania.
- Tytuł Laureata QI 2013 w kategorii: QI Services – usługi najwyższej jakości przyznana przez Kapitułę Programu Najwyższa Jakość QI.
Parkingi
Na parking obiektu można wjechać z dwóch stron:
- od Gdańska (Droga Zielona lub ul. Gospody)
- od Sopotu (Droga Zielona lub ul. Łokietka)
- dla osób niepełnosprawnych Parking P-1, przed parkingiem technicznym.
Wokół budynku znajduje się wiele parkingów dla rowerów.
Dla niepełnosprawnych
Ergo Arena została przystosowana do osób niepełnosprawnych:
- infrastrukturalnie,
- pomoc służb porządkowo-informacyjnych, które funkcjonują przy każdej dużej imprezie.
- parking oraz wejście (A-1)
W trakcie koncertów są dla nich przeznaczone miejsca na kondygnacji trzeciej, a podczas imprez sportowych- na kondygnacji pierwszej.
BIZNES
Ergo Arena to miejsce multifunkcjonalne. Można tu zorganizować imprezy masowe, wystawy, konferencje i wiele innych. Arena oddaje do dyspozycji:
- salę główną wraz z trybunami do 13 000 widzów,
- sale treningową i rozgrzewkową,
- salę konferencyjną,
- przestrzenie konferencyjne na 4. kondygnacji
- loże VIP o powierzchni do niemal 45 metrów kwadratowych
ZWIEDZANIE
Zwiedzający będą mogli obejrzeć halę „od środka”, zobaczyć to, co nie jest dostępne na co dzień, m.in.: szatnie zawodników, garderoby gwiazd, a także strefy VIP.
Przewodnik opowie ciekawostki związane z życiem hali oraz trochę informacji o przebiegu budowy. Jest tam również punkt gastronomiczny – pub sportowy „Classic Restaurant”. Zwiedzanie trwa godzinę, dostępne również dla grup zorganizowanych.
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA
W Ergo Arenie odbywały się koncerty największych światowych gwiazd.
Muzyka
Zawitali tu m.in.: Lady Gaga, Sting, Lenny Kravitz, Lionel Richie, Ozzy Osbourne, Andrea Boccelli, Armin van Buuren i zespoły: Rammstein, Iron Maiden, Dave Matthews Band, 30 Seconds to Mars, Roxette, Backstreet Boys, ale także zespoły i muzyki klasycznej czy filmowej. Ergo Arenie udało się również spełnić wymogi utalentowanych, światowej sławy artystów Cirque du Soleil. Występowało tu także wiele znanych i lubianych kabaretów.
Sport
Pod względem sportowym, wielkim wydarzeniem w Ergo Arenie były Finały Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn czy mecze piłki ręcznej, w których Polska dzielnie walczyła o punkty, a także Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Odbyły się tu także Konfrontacje Sztuk Walki i wiele mistrzostw motorowych.
Strefa VIP
W Ergo Arenie znajduje się aż 47 lóż VIP, które zajmują cały obwód czwartego poziomu. Loża VIP to wyjątkowa i ekskluzywna przestrzeń, doskonała do biznesowych spotkań, czy przyjmowania gości. Oczywiście, jest też niezaprzeczalnym komfortem podczas słuchania koncertów, oglądania meczów i innych wydarzeń. Dostęp do cateringu na zamówienie ułatwia zawieranie kontaktów zarówno biznesowych jak i towarzyskich.
Pojemność 11000 osób, a z miejscami stojącymi 15000.
Fot. Gmina Miasta Gdańska, www.gdansk.pl
- Rozpoczęcie: 2007
- Zakończenie: 2010
- Miasto Gdańsk: 123 000 000 zł
- Unia Europejska: 40 000 000 zł
- Budżet Państwa: 61 000 000 zł
- Ergo Arena pomieści:
- przy wykorzystaniu tylko miejsc siedzących od 5100 do 11100
- przy wykorzystaniu miejsc siedzących i stojących od 5100 do 15000
- hala widowiskowo-sportowa jest wspólnym zadaniem inwestycyjnym miast Gdańska i Sopotu
- gabaryty hali Gdańsk-Sopot pozwolą na to, aby mogły się w nim odbywać zawody lekkoatletyczne
- obiekt jest przystosowany także do organizowania spektakli teatralnych i kinowych, koncertów, wystaw, konferencji i sympozjów
- Obiekt przewidziany jest do organizowania imprez sportowych najwyższej rangi w większości z istniejących dyscyplin i dziedzin sportowych. Jedną z takich dyscyplin, które mogą być rozgrywane na Hali jest hokej. W tym celu obiekt wyposażony będzie w pełnowymiarową płytę lodowiska o wymiarach. 30 x 60 m i grubości lodu 12 cm.