PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wsparcie w trudnej sytuacji

Wsparcie w trudnej sytuacji
Jeżeli znajdujesz się w trudnej sytuacji – straciłeś pracę, środki do życia, musiałeś opuścić mieszkanie, jesteś osobą bezdomną, potrzebujesz pomocy żywnościowej, ubrań lub innego rodzaju wsparcia, poniżej znajdziesz listę miejsc, do których możesz się zwrócić.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

JEŻELI DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY

ktoś stosuje wobec Ciebie przemoc, krzywdzi Cię lub osobę, którą znasz, zgłoś się do jednej z organizacji wymienionych w Gdańskim Informatorze Pomocowym

Jeżeli boisz się, że osoba, która odbierze telefon nie zrozumie języka, w którym mówisz – napisz w swoim języku maila a organizacja będzie miała czas na zorganizowanie tłumacza.

Przydatne linki:

Gdański Informator Pomocowy 

 

JEŻELI JESTEŚ OFIARĄ PRZEMOCY DOMOWEJ

lub jesteś jej świadkiem, możesz to bezpiecznie i w zaufaniu zgłosić pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku dzwoniąc pod numer telefonu: 797 909 112

Pracownicy MOPR pomogą Ci znaleźć rozwiązanie dotyczące Twojej sytuacji.

Przydatne linki:

Informacja na temat działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku 

 

JEŻELI STRACIŁEŚ / STRACIŁAŚ PRACĘ

i wciąż masz prawo do legalnego pobytu w Polsce albo jeżeli poszukujesz pracodawcy, który mógłby zatrudnić Cię i wystawić zezwolenie lub oświadczenie do pracy, skontaktuj się z Gdańskim Urzędem Pracy.

Przydatne linki:

Gdański Urząd Pracy – Punkt Pomocy Cudzoziemcom

 

JEŻELI TWÓJ PRACODAWCA JEST NIEUCZCIWY

nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, na przykład nie przestrzega czasu pracy, nie dba o bezpieczeństwo pracowników, nie zapewnia ubrań ochronnych lub nie wypłaca na czas należnego wynagrodzenia, możesz powiadomić o tym Państwową Inspekcję Pracy

Jeżeli obawiasz się indywidualnie zgłosić naruszenie prawa przez pracodawcę, poproś o wsparcie organizację Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantów Skontaktuj się z pracownikami Centrum, którzy udzielają wsparcia w różnych językach.

Przydatne linki:

Państwowa Inspekcja Pracy

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

 

JEŻELI KTOŚ ZAATAKOWAŁ CIĘ FIZYCZNIE LUB SŁOWNIE NA ULICY, W AUTOBUSIE, TRAMWAJU ALBO W INNYM MIEJSCU W MIEŚCIE Z POWODU TWOJEJ ODMIENNOŚCI – KOLORU SKÓRY, JĘZYKA KTÓRYM SIĘ POSŁUGUJESZ

zgłoś tę sprawę na policję!

Jeśli to możliwe, w czasie zdarzenia włącz nagrywanie na telefonie lub zrób zdjęcia, a jeśli Ci się to nie uda – zapamiętaj miejsce albo numer i godzinę autobusu, tramwaju czy pociągu, w którym sytuacja zdarzyła się.

Zdarzenie można zgłosić dzwoniąc pod numer 112 albo 997 albo udając się do komisariatu policji – miejsca, w których policjanci mają swoje biura.

Jeżeli nie znasz języka polskiego a policjanci w komisariacie nie potrafią mówić w języku, który znasz – masz prawo do wsparcia tłumacza, który powinien zostać wezwany i opłacony przez policję.

Jeżeli masz trudność w zgłoszeniu zdarzenia albo wątpliwości dotyczące oferowanej przez policję pomocy, poproś o wsparcie organizację pozarządową. Wsparcia w kontakcie z policją udzieli Ci:

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek – organizacja pozarządowa, która pomaga imigrantom i imigrantkom w Gdańsku i prowadzi Punkt 

Gdańskie Centrum Równego Traktowania - organizacja, która wspiera wszystkich Gdańszczan i Gdanszczanki w sytuacjach związanych z łamaniem ich praw

Jeżeli boisz się, że osoba, która odbierze telefon nie zrozumie języka, w którym mówisz – napisz w swoim języku maila a organizacja będzie miała czas na zorganizowanie tłumacza.

Przydatne linki:

Lista komisariatów policji w Gdańsku

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

Gdańskie Centrum Równego Traktowania

 

JEŻELI STRACIŁEŚ / STRACIŁAŚ DOTYCHCZASOWE MIEJSCE ZAMIESZKANIA

i nie możesz znaleźć nowego lub jesteś osobą w kryzysie bezdomności, pomoc uzyskasz w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

Przydatne linki:

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

Bank Żywności-  miejsce, w którym można bezpłatnie uzyskać żywność